Wózki widłowe używane – czy przydadzą się w Twoim przedsiębiorstwie?

Coraz częściej zdarza Ci się słyszeć o tym, że wózki widłowe używane to dobre rozwiązanie, ale nie jesteś pewien, czy ich zakup będzie korzystny dla Twojego biznesu? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!

Obecnie, coraz bardziej popularnym trendem jest kupowanie, zamiast sprzętu nowego, sprzętu używanego. Nic w tym dziwnego – dawno już między bajki włożono opinię, że „używane znaczy gorsze”. Teraz bardziej za to dostrzega się plusy takiego rozwiązania, z których największym są bez wątpienia możliwości znacznego zaoszczędzenia.

Jak w tej modzie odnajdują się wózki widłowe? O ile w przypadku drobnych urządzeń elektronicznych sprawa jest prostsza – nawet jeśli używany sprzęt nie posłuży nam za długo, straty pieniężne raczej nie będą wielkie – o tyle w przypadku wózków widłowych rzecz ma się inaczej. Każda inwestycja w tego rodzaju pojazd – bez znaczenia, czy jest to sprzęt używany, czy nowy – jest bowiem niemała, warto więc podejmować decyzje o ewentualnym zakupie ze świadomością, czy nam się to po prostu opłaci.

Aby nieco wyjaśnić zagadnienie, w tym artykule postaramy się omówić, czy w ogóle warto zastanawiać się nad wyborem wózków widłowych używanych oraz czym się kierować podczas ich zakupu.

Jak wózek widłowy może przydać się w Twojej firmie?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania różnic między wózkami nowymi a używanymi, warto zastanowić się, w jaki sposób wózki widłowe mogą przydać się w Twoim przedsiębiorstwie. Jeśli bowiem okaże się, że ze względu na rodzaj prac wykonywanych w Twoim biznesie wózek widłowy niekoniecznie będzie miał częste zastosowanie, wówczas zainwestowanie w niego – bez względu na to, czy jest to na wózek nowy, czy używany – będzie jedynie stratą pieniędzy.

Kiedy wózek widłowy może Ci się przydać?

  • gdy w Twoim miejscu pracy często konieczne jest przemieszczanie ładunków z jednego punktu do drugiego. Dużo zależy tutaj od ciężaru tych ładunków oraz od odległości, którą należy pokonać – im obie te wartości wyższe, tym bardziej wózek widłowy będzie potrzebny. Do wyboru masz wózki o napędzie elektrycznym (takie jak tutaj) bądź spalinowym (sprawdź tutaj).
  • kiedy konieczne jest podnoszenie ładunków na wysokie półki czy regały – w wielu halach czy magazynach przestrzeń jest zorganizowana w ten sposób, że towary umieszcza się na znacznych wysokościach – pozwala to zaoszczędzić miejsce. W takich sytuacjach niezastąpione będą wózki wysokiego składowania (np. takie jak tutaj).

Z powyższych głównych zastosowań wózków widłowych wynika, że będą one pomocne w branżach, w których ważne są transport towaru i magazynowanie go – a więc np. w branży farmaceutycznej, spożywczej czy logistycznej.

Jeśli Twój biznes w jakiś stopniu opiera się na podobnych czynnościach, warto rozważyć zakup wózka widłowego, który znacznie ułatwi i przyspieszy pracę.

wozek-widlowy-uzywany-przewozacy-ladunek

Wózki widłowe używane czy nowe?

Jeśli zacząłeś rozważać kupno wózka widłowego, lub nawet kilku, do swojego przedsiębiorstwa, to bez wątpienia Twoją pierwszą myślą był zakup wózka prosto z salonu (Szukasz nowych wózków widłowych? Tutaj znajdziesz ofertę firmy Manitou). Nie ma w tym nic dziwnego – każdy chce się cieszyć sprzętem dobrej jakości, który będzie nam służył długie lata – a z tym kojarzy się zazwyczaj to, co nowe. Skąd jednak wzięła się zła sława sprzętu używanego, i – dla odmiany – z czego wynika obecna moda na to, co używane?

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, należy zacząć od faktów. Trzeba zdać sobie sprawę z następującej prawidłowości: sprzęt używany rzeczywiście może mieć nieco gorszą jakość niż nowy – jest to jednak sprawa zupełnie naturalna i wynika z faktu, że wózek widłowy używany siłą rzeczy podlegał już jakiejś eksploatacji, która, w mniejszym lub większym stopniu, wywarła wpływ na stan jego poszczególnych części, jak i na stan ogólny całego pojazdu.

Co to w praktyce mówi o stanie, w jakim znajduje się wózek używany? Przede wszystkim należy podkreślić, że obecny stan wózka zależy w głównej mierze od dwóch czynników: stopnia oraz długości uprzedniej eksploatacji pojazdu. Jeśli chodzi o pierwszy z nich, to warto zdobyć informację, w jakich warunkach używano pojazdu, do wykonywania takich prac służył oraz czy korzystano z niego często, czy przeciwnie – raz na jakiś czas. Gdy mowa natomiast o długości eksploatacji, to kluczową informacją jest tutaj rok produkcji – czego innego można się spodziewać po wózku, przykładowo, 20-letnim, a czego innego – po 2-letnim.

Dopiero wziąwszy pod uwagę wszystkie wyżej opisane aspekty, można pokusić się o określenie przewidywanej wydajności konkretnego wózka używanego. I tu, może czekać nas spore zaskoczenie, decydujące w dużej mierze o popularności wózków używanych. Wysoce prawdopodobne jest bowiem, że okaże się, iż wydajność wózka widłowego, wbrew naszym wcześniejszym obawom, nie odbiega w znaczącym stopniu od tego, co oferuje wózek nowy. Dochodzi tu do głosu ważna właściwość sprzętu, jakim są wózki widłowe – z racji tego, że są to urządzenia z samej swojej natury przeznaczone do intensywnej, codziennej pracy, ich konstrukcja jest na tyle solidna, że charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. W myśl tego śmiało można przewidywać, że wózek stosunkowo nowy, o który dbano i którego eksploatacja nie była specjalnie intensywna, będzie sprawował się nie gorzej niż wózek zupełnie nowy.

Gdy już wiemy, że powszechna opinia o kiepskiej jakości sprzętu używanego jest mocno przesadzona i w istocie niewiele ma wspólnego z prawdą, warto się zastanowić, czym w takim razie wózki widłowe używane górują nad swoimi nowymi odpowiednikami. Można tutaj wymienić następujące aspekty:

  • cena – wózki widłowe używane potrafią być nawet kilkukrotnie tańsze od wózków nowych. Jest to mocny argument w przypadku tego rodzaju sprzętu, który sam w sobie jest dość drogi, każdy sposób na zaoszczędzenie jest więc warty rozważania.
  • mniej formalności niż w przypadku zakupu sprzętu nowego – dużą zaletą sprzętu używanego jest to, że ktoś już kiedyś za nas dopilnował, lub przynajmniej powinien był, wszelkich formalności związanych z oddaniem go do użytku. Mowa tu np. o zarejestrowaniu wózka w UDT (Urzędzie Dozoru Technicznego) – bez tego nie można w sposób legalny używać żadnego wózka widłowego.

Kiedy jeszcze wózki widłowe używane mogą okazać się dobrym wyjściem?

Gdy prace, do których pojazd byłby potrzebny, nie są wykonywane często. W niektórych firmach organizacja pracy zakłada bowiem cykliczne wykonywanie jakiejś czynności – np. rozkładania pewnego typu ładunków. Warto wówczas rozważyć zakup wózka widłowego używanego – cena nowego pojazdu mogłaby się nie zwrócić w tak krótkim czasie, zaś prawdopodobnie wydajność oraz stan wózka używanego w zupełności wystarczą, aby z powodzeniem wykonać wymagane zadania.

Podsumowując, nie taki diabeł straszny, jak go malują – wózki widłowe używane nie tylko nie są gorszym wyborem niż wózki nowe, ale w wielu przypadkach nawet lepszym. Warto zatem odrzucić uprzedzenia i kierować się jedynie dobrem naszego biznesu.

operatorzy-wozkow-widlowych-uzywanych

Podsumowanie

Podjąłeś decyzję o wyborze wózka widłowego używanego zamiast nowego? Świetnie! To jednak dopiero początek szeregu innych decyzji, które będziesz musiał podjąć przed znalezieniem swojego wymarzonego modelu. Bez obaw – fachowi konsultanci u autoryzowanych dealerów służą specjalistyczną pomocą. Najważniejsze jest, żebyś wiedział, w czym wózki widłowe używane mają Ci pomóc – mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi już teraz jesteś w stanie chociaż w pewnym stopniu określić swoje potrzeby i wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *