Wszystko o wyborze osuszacza domowego

Zdrowy mikroklimat jest kluczem do dobrego samopoczucia wszystkich osób w Twoim domu. Składa się on z kilku elementów. Wilgotność jest jednym z nich. Jej nadmiar może prowadzić do najbardziej nieprzyjemnych konsekwencji. Dowiedzmy się więc, jaki osuszacz wybrać do swojego domu.

Dlaczego potrzebujesz osuszacza powietrza?

Nadmiar wilgoci to stały element wielu mieszkań i domów jednorodzinnych. Można to stwierdzić dopiero po serii pomiarów z użyciem specjalnego osuszacza. Istnieje jednak łatwiejszy sposób.

Objawy nadmiernej wilgotności

  • Pleśń na ścianach, narożnikach i połączeniach powierzchni.
  • Podłogi z drewna lub desek pęcznieją i wypaczają się.
  • Tapeta schodzi ze ścian.
  • Uszkodzeniu ulega sprzęt domowy.
  • Rośliny doniczkowe chorują i umierają, ponieważ ziemia w ich doniczkach jest zawsze mokra.
  • Drewniane meble są zniszczone.
  • Krople wody na szybach i kałuże kondensacyjne na parapetach.

Wszystko to oznacza, że powietrze w Twoim domu jest zbyt wilgotne. Możesz myśleć, że nie ma się czym przejmować. To tylko drobna uciążliwość domowa. Ale tak nie jest. Nadmierna wilgotność powoduje niszczenie materiałów wykończeniowych oraz stwarza dogodne warunki do wzrostu i rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Pleśń i wszystkie rodzaje grzybów rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku. Ich zarodniki mogą powodować silne alergie i choroby.

Takie środowisko jest szczególnie szkodliwe dla osób starszych i dzieci. Szybki spadek odporności prowadzi do wzrostu zachorowań. Młodsze dzieci są bardziej podatne na infekcje wirusowe, przeziębienia i alergie. U starszych członków rodziny obserwuje się wzrost zachorowań na astmę, choroby układu krążenia i płuc. Nawet zdrowym osobom trudniej jest poradzić sobie z sezonowymi chorobami. Mają one cięższy przebieg, przechodząc w formy przewlekłe.

Wilgoć jest szkodliwa dla zdrowia. Można się jej pozbyć na różne sposoby, ale najlepszym sposobem jest użycie specjalnego urządzenia. Niektórzy uważają, że można pozwolić, aby inne urządzenie wykonało tę pracę. Próbują więc zdecydować, co jest lepsze: osuszacz czy klimatyzator. Każde z tych urządzeń wykonuje określone zadanie. Klimatyzator utrzymuje zadaną temperaturę i chłodzi strumień powietrza. Może częściowo pozbyć się wilgoci, ale nie można liczyć na to, że skutecznie usunie wilgoć.

Rodzaje i zasady działania

Istnieją różne zasady osuszania.

Urządzenia asymilacyjne

Działają one na zasadzie asymilacji. Oznacza to, że usuwają one powietrze nasycone parą wodną. Jednocześnie zapewniają stały dopływ bardziej suchego powietrza zewnętrznego. Należy zrozumieć, że wymaga to dużo czasu. Działanie urządzeń nie zawsze jest efektywne. Powodem tego jest duża wilgotność powietrza na zewnątrz. Może się to zdarzyć na terenach nadmorskich lub w porze deszczowej. W takich warunkach urządzenie jest bezużyteczne.

Urządzenia absorpcyjne

W takich urządzeniach wilgoć jest pochłaniana przez filtr wykonany ze specjalnej substancji zwanej adsorbentem. Jest w stanie wchłonąć duże ilości wody. Gdy wkład ulegnie zamoczeniu, należy go wymienić lub wysuszyć. To drugie rozwiązanie jest łatwiejsze i tańsze. Struktury adsorpcyjne mają duże rozmiary i są zazwyczaj wykorzystywane do celów przemysłowych.

Agregaty kondensacyjne

W tych urządzeniach strumień powietrza kierowany jest do komory chłodniczej. Zimna woda zbiera się w krople i tworzy kondensację. W kolejnym przedziale strumień powietrza jest ogrzewany do normalnej temperatury i odprowadzany do pomieszczenia. Ciecz gromadzona jest w zbiorniku, z którego jest okresowo usuwana. Modele kondensacyjne skutecznie radzą sobie z każdą ilością pracy i nie wymagają materiałów eksploatacyjnych. Są one uważane za najlepsze osuszacze powietrza do mieszkania lub domu.

Istnieją również modele domowe i przemysłowe. Ich główną różnicą jest moc i pojemność, a także wielkość. Krajowe są kompaktowe i lekkie. Prawie wszystkie są kondensacyjne z założenia. Zasada ta jest najbardziej efektywna i dlatego jest powszechnie stosowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *