Wymagana czy zalecana – stosowanie folii paroizolacyjnej

Podczas kryzysu energetycznego lat 70-tych zakorzeniło się przekonanie, że szczelne uszczelnienie ścian i sufitów paroizolacją jest niezbędne do blokowania przenoszenia ciepła i obniżania kosztów energii. Wkrótce jednak stwierdzono, że jeśli szczelność nie jest absolutna, wilgoć, która dostanie się do uszczelnionych ścian, może spowodować poważne problemy strukturalne i zdrowotne, takie jak reakcje alergiczne na pleśń gnijącą w ścianach. Chociaż nadal dobrą praktyką jest minimalizowanie strat ciepła przez ściany, sufity i podłogi, obecnie wiadomo, że równie ważne jest prawidłowe zainstalowanie paroizolacji i to, aby ściany również mogły „oddychać”. Dlatego właśnie folia paroizolacyjna musi być stosowana mądrze, a nie głupio.

Rezolucja debaty na temat bariery parowej

Nadal trwa debata na temat tego, jak potrzebne są bariery paroizolacyjne, ale konsensus jest coraz bliższy. Większość władz zgadza się obecnie, że paroizolacje są ważne w pewnych warunkach, ale niekoniecznie jako rozwiązanie dla całego domu i dla każdego domu. W sytuacji, gdy warunki panujące w domu lub biurze znacznie różnią się od warunków na zewnątrz, para wodna może przedostawać się przez wnęki ścienne i zostać uwięziona w środku, dlatego zaleca się dobrze zamontowaną paroizolację. Paroizolacje mogą być również ważne w niektórych pomieszczeniach, w których poziom wilgoci jest szczególnie wysoki. Warto więcej na ten temat przeczytać w artykule: https://purios.com/blog/folia-paroizolacyjna-a-izolacja-pianka-pur-czy-piana-jest-paroprzepuszczalna.

Nauka o ruchu wilgoci

Para wodna może przenikać przez materiały budowlane na kilka sposobów, w tym przenikanie bezpośrednie i przez przenoszenie ciepła, ale badania sugerują, że pełne 98% przenikania wilgoci przez ściany odbywa się przez szczeliny powietrzne, w tym pęknięcia wokół osprzętu elektrycznego i gniazdek oraz szczeliny wzdłuż listew przypodłogowych. Dlatego instalowanie paroizolacji na powierzchniach ścian musi być wykonane w połączeniu z uszczelnieniem tych szczelin przepływowych w ścianach i sufitach oraz wzdłuż powierzchni podłóg.

Należy pamiętać, że niewielki wysiłek w celu ustanowienia bariery paroszczelnej może być gorszy niż brak wysiłku. Celem strategii paroizolacji jest zapobieganie gromadzeniu się wilgoci i niszczeniu materiałów budowlanych. Niewłaściwie zainstalowana, paroizolacja może w rzeczywistości zatrzymywać wilgoć wewnątrz ściany, podczas gdy bardziej porowata ściana może skutecznie oddychać i być mniej podatna na długotrwałe problemy z wilgocią. Ten stan jest szczególnie problematyczny, gdy paroizolacje są instalowane zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni ściany, ponieważ taka ściana w ogóle nie może oddychać.

Czy potrzebuję bariery paroszczelnej?

1Kiedyś uważano, że są niezbędne w całym domu lub biurze, paroizolacje są teraz zdecydowanie zalecane tylko w określonych warunkach, a metody tworzenia paroizolacji muszą być dostosowane do klimatu, regionu i rodzaju konstrukcji ścian. Decydując o tym, czy i jak zainstalować paroizolacje, należy zawsze kierować się aktualnymi lokalnymi zaleceniami przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *