Wymogi stawiane kandydatkom na opiekunki za granicą

141899406112298500

Jeśli ktoś szuka pracy dobrze płatnej i dającej sporą satysfakcję – świetnie wybrał. Być może nie należy do najlżejszych, ale nie jest również wybitnie ciężka. Praca opiekunki osoby starszej umożliwia poznanie nowych ludzi, podszkolenie języka i odłożenia sporej sumy na koncie. A przy tym możemy zrobić coś dobrego! Czego oczekuje się od kandydatek?

Język

Znajomość języka obcego jest podstawą! Umiejętności językowe kandydatki na opiekunkę osób starszych, niepełnosprawnych, bądź dzieci, nie muszą być ogromne. Chodzi o tworzenie zupełnie podstawowych zdań i znajomość kluczowych w wykonywaniu tej pracy słów. Język angielski nie jest konieczny, choć przydatny. Chodzi raczej o rodzimy język osoby, do której się wybieramy. Starsi ludzie – podobnie jak i u nas – nie znają zwykle innego języka, niż ich ojczysty. A nawet jeśli kiedyś znali, części już zapomnieli. By przekazywać swoje myśli i potrzeby, potrzebują komunikować się ze swoimi opiekunami. Dlatego właśnie język mógłby być barierą.
Nie powinni martwić się ci, którzy marzą o pracy w Niemczech, czy we Włoszech, a nie znają ani niemieckiego, ani włoskiego. Ze względu na brak konieczności biegłego posługiwania się tym językiem, a jedynie konieczność jego opanowania w stopniu podstawowym, kilkumiesięczny kurs w całości wystarczy. Reszty można douczyć się na miejscu. Co więcej – niektóre firmy oferują kandydatkom takie kilkumiesięczne kursy i to zupełnie za darmo. Jedynym warunkiem jest rzeczywista chęć wyjazdu do pracy jako opiekunka.

Doświadczenie

Od stopnia znajomości języka obcego oraz doświadczenia, zależą nasze zarobki. Dlaczego? Bo jeśli kandydatka nie opiekowała się dotąd osobą starszą, nie może trafić do kogoś, kto wymaga specjalistycznej troski, na przykład dawania zastrzyków. Ludzi chorych najczęściej trapią różnorakie choroby. Jeśli są sprawni i dobrze się czują, mogą zatrudnić kogoś do dotrzymania towarzystwa. Jednak więcej jest ofert, które oczekują od opiekunów pewnego doświadczenia.
Praca opiekunki jest dosyć specyficzna i tylko z pozoru prosta. Istnieją specjalne kursy dla opiekunów osób starszych, bądź niepełnosprawnych. Odbycie takiego kursu może zrekompensować brak doświadczenia. Stanowi to sygnał dla pracodawców, że kandydatka będzie wiedziała jak właściwie zaopiekować się bliską ich sercu osobą. Można również wybrać się do szkoły policealnej i otrzymać tytuł opiekunki środowiskowej. Nie jest to absolutnie propozycja jedynie dla młodych osób!

Troskliwość

W pracy opiekunki troskliwość, cierpliwość i wyrozumiałość to podstawa. Dlaczego? Bo pomoc osobom starszym nie należy do łatwych. Każdy człowiek ma swoje specyficzne upodobania i przyzwyczajenia. U starszych osób jeszcze mocniej się to wyostrza. Dodatkowo wolniej mówią, słabiej kojarzą fakty, bywa że są całkowicie zależni od swoich opiekunów. Odpowiednia doza troski i zaangażowania w opiekę sprawi, że dożyją końca swoich lat w spokoju i komforcie.
Jeśli kandydatka szybko się niecierpliwi, złości, czy irytuje – lepiej, by wybrała inny zawód. Trzeba pamiętać, że ci starsi ludzie to czyiś bliscy. Przede wszystkim należy postępować więc z nimi tak, jak chcielibyśmy, by ktoś traktował naszych najbliższych. Z szacunkiem, spokojem i pobłażliwością.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z Instytutem szkoleniowym BERLIN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *