Zadłużona firma – jakie opcje ratunku posiada właściciel?

stress-1331259_640Prowadzenie własnej firmy nie zawsze oznacza świetlaną biznesową przyszłość i zarabianie sporych pieniędzy. Czasem biznes nie idzie zbyt dobrze, a jego właściciel jest zmuszony mocno się zadłużać, aby utrzymać się na powierzchni. Owszem, kredyty dla firm bardzo często są dobrym rozwiązaniem, które umożliwia im dalszy rozwój. Zdarza się jednak, że kredytów jest zbyt wiele i firma powoli popada w coraz większe kłopoty finansowe.

Aby zadłużyć firmę, wcale nie trzeba wiele czasu, wystarczy kilka niewłaściwych decyzji. Jeśli okazuje się jednak, że suma spłacanych co miesiąc rat jest zbyt wysoka dla budżetu firmy, warto szukać rozwiązań, aby się ratować. Im szybciej zaczniemy rozwiązywać problemy finansowe, tym większe są szanse, że uda się z nich wyjść. Zamknięcie firmy to ostateczność, najpierw warto skorzystać z wielu opcji ratowania biznesu. Każda firma ma pod tym względem różne możliwości, należy więc je dobrze przemyśleć i co się da, wprowadzić w życie.

Cięcie niepotrzebnych wydatków

Gdy firma ma kłopoty finansowe, jej właściciel powinien zastanowić się przede wszystkim nad wydatkami, których bardzo często jest zbyt wiele. Warto więc zrobić porządną analizę wydatków, biorąc pod uwagę co najmniej kilka miesięcy działalności firmy. Wtedy można mniej więcej ocenić, gdzie rozchodzą się pieniądze i czy rzeczywiście te wydatki są niezbędne. Dobrym pomysłem jest obcięcie przede wszystkim tych wydatków, które wiążą się z kosztami reprezentacyjnymi. Być może w firmie jest zbyt dużo samochodów służbowych, z których pracownicy korzystają niezgodnie z przeznaczeniem. Dobrze jest też obciąć fundusze na reklamę i promocję, szczególnie te, które nie do końca są skuteczne i nie przekładają się na dodatkowe dochody. Czasem trzeba również przeorganizować pracę całej firmy, między innymi zlikwidować któreś jej działy czy nawet liczbę etatów. Owszem, dla pracowników nie jest to dobre rozwiązanie, ale dla właściciela firmy szansa na spore oszczędności, z której zdecydowanie warto skorzystać.

Konsolidacja kredytów

Gdy firma jest mocno zadłużona, warto również pomyśleć nad tym, aby zmniejszyć comiesięczne raty oddawane bankom czy firmom pożyczkowym. W tej kwestii dobrą opcją może być kredyt konsolidacyjny, który pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w jedną całość, ale za to z niższą ratą. Owszem, konsolidacja wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty, a więc z niemożliwością brania w tym czasie kolejnych kredytów. Jednak mniejsza rata pozwala na finansowy oddech i daje szansę na uratowanie firmy przed totalną klęską finansową. Na rynku kredytów konsolidacyjnych oferta jest całkiem spora, warto więc dobrze się rozejrzeć i porównać różne oferty. Wbrew pozorom, wcale nie trzeba brać kredytu konsolidacyjnego w tym banku, w którym mamy firmowe konto. Jeśli inny bank ma lepszą i bardziej korzystną ofertę, można bez obaw z niej skorzystać.

1 Komentarz

  1. Gdy firma ma kłopoty finansowe warto zrobić porządną analizę wydatków i kosztów, od tego trzeba zacząć a później można pomyśleć firmie pożyczkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *