Zapięcia rowerowe – jakie wybrać, aby rower był bezpieczny?

Każdemu posiadaczowi roweru zależy na tym, by chronić go przed ewentualną kradzieżą. A zatem podczas zakupu roweru zazwyczaj potrzebna jest decyzja o wyborze odpowiednich zabezpieczeń. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, w jakie zapięcia rowerowe warto zainwestować.

W każdym sklepie rowerowym jest dostępnych wiele najróżniejszego typu zabezpieczeń rowerów przed kradzieżą. Na jakie zapięcie warto się zdecydować, żeby skutecznie zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą? Na pewno na wstępie tego tematu warto zaznaczyć, że będziemy tutaj mówić o zabezpieczeniu roweru podczas jakichś wycieczek, gdzie potrzebujemy zostawić rower bez opieki na maksymalnie kilka godzin. Inaczej bowiem podchodzi się rzecz jasna do zabezpieczania roweru na miejscu jego stałego przechowywania, a inaczej podczas jakiejś rowerowej wycieczki, gdzie zostawiamy go bez opieki na stosunkowo niedługi czas.

Popularne zapięcia rowerowe

Chyba najczęściej spotykanym, aczkolwiek niestety najmniej skutecznym zabezpieczeniem roweru jest linka rowerowa. Można ją kupić nawet za 30 zł, dlatego zapewne jest tak często wybierana przez rowerzystów, niemniej musimy mieć świadomość, że dla złodzieja wyposażonego w najzwyklejsze obcęgi lub kombinerki nie stanowi ona żadnego problemu. Wprawny złodziej rowerów, może ją przeciąć dosłownie w takim samym czasie jak robi się to otwierając zamek kluczykiem. Z tego względu nawet w miejscach, w których przebywa sporo ludzi, taki rower łatwo może zostać skradziony. Linka rowerowa jest to po prostu cienka stalowa linka pokryta tworzywem sztucznym, dlatego tak łatwo jest ją przeciąć. Jedyną rolę jaką ona spełnia, jest ochrona przed przypadkowymi złodziejami, czyli osobami, które mogłyby mieć ochotę zabrać nie zabezpieczony w żaden sposób rower. Osoby, którym trochę bardziej zależy na odpowiednim zabezpieczeniem roweru decydują się na zakup łańcucha. Wygląda on podobnie jak linka, też jest zapinany na kluczyk bądź szyfr, niemniej jest to gruby łańcuch. I oczywiście im lepsza stal i czym grubsze oczka, tym trudniej jest go sforsować. Grubego łańcucha, który możemy nabyć za nieco ponad 100 zł. nie da się już w zasadzie przeciąć kombinerkami lub obcęgami, aby sforsować tego typu zapięcie potrzebne już są odpowiednie nożyce do stali. Wykorzystanie przy kradzieży roweru takiego narzędzia może być już łatwiejsze do zauważenia przez osoby postronne, co może zniechęcać potencjalnych złodziei. Przy tym warto zaznaczyć, że według specjalistów od zabezpieczeń antykradzieżowych w zasadzie nie ma na prawdę 100% skutecznej metody. Jeśli złodziej zaplanuje, że chce ukraść właśnie ten rower, to niemal zawsze może tego dokonać – to jest tylko kwestia odpowiedniego przygotowania sprzętowego i dobrego planu.

Rolą stosowanych zabezpieczeń jest skuteczne zniechęcenie złodziei przed próbami kradzieży. Najlepszym na to sposobem jest stosowanie takich kombinacji zabezpieczeń, które sprawiłyby, że kradzież byłaby czasochłonna i ryzykowna. Zwłaszcza, gdy parkujemy rower w otoczeniu innych dwuśladów, jeśli dysponujemy lepszym zabezpieczeniem niż inne rowery, to rzecz jasna złodziej zawsze wybierze to, co będzie mógł ukraść najszybciej, oraz taki model, który najłatwiej mu będzie szybko sprzedać.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Royalbi z Torunia. Royalbi to znana polska marka rowerów typu Cruiser zyskujących w ostatnich latach popularność w dużych
miastach. Szukasz stylowego roweru miejskiego? Wybierz królewskie rowery cruiser marki Royalbi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *