Zapotrzebowanie na pracę tymczasową w Polsce rośnie

Businesswoman Reading List Of Work In Diary With Calendar On Her Desk

Do niedawna wydawało się, że rynek pracy w naszym kraju jest dość stabilny i nie zanosi się w nim na wielkie zmiany. Na przestrzeni ostatnich lat możemy jednak zauważyć ogromne zmiany, związane ze wzrostem znaczenia innych form zatrudnienia niż pracy etatowej. Wpływ mają na to przede wszystkim konieczność ograniczania kosztów, a także trudności w planowaniu polityki personalnej przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że w Polsce wzrasta popyt pracodawców na pracę tymczasową. O dziwo, ta forma zatrudnienia dotyczy coraz bardziej różnorodnej grupy pracowników, a nie jak to było kiedyś, wyłącznie pracowników niższego szczebla. Dziś na pracę tymczasową mogą liczyć przede wszystkim pracownicy biurowi, o czym w dalszej części materiału.

Praca tymczasowa – jak to wygląda w Polsce

Stereotypy zawsze są krzywdzące. Nic więc dziwnego, że jeszcze przez jakiś czas praca tymczasowa kojarzona będzie wyłącznie z pracownikami fizycznymi. Coraz częściej jednak to właśnie w sektorze biurowym występuje zapotrzebowanie na tego typu pracowników. Skąd to się bierze? Przede wszystkim z faktu, że w dużych aglomeracjach właściwie z dnia na dzień rośnie zapotrzebowanie na fachową obsługę klienta, kadr i księgowości. Potrzebni są więc wykfalifikowani pracownicy tymczasowi, który mają nie tylko wykształcenie, znają biegle języki obce, ale również mają bogate doświadczenie zawodowe. Bardzo często więc zatrudnienie na zasadach umowy o pracę tymczasową jest jedynie wstępem do dalszej współpracy i szansą na wykazanie się przed potencjalnym pracodawcą.

Korzyści z pracy tymczasowej

Praca tymczasowa, zarówno na niższych, jak i wyższych szczeblach, zawsze jest możliwością zdobycia doświadczenia zawodowego, nic więc dziwnego, że najczęściej podejmują się jej studenci lub osoby, które po dłuższej przerwie wracają na rynek pracy i chcą się nieco przebranżowić. Jak już wspomnieliśmy, dużym jej plusem jest również potencjalne rozpoczęcie kariery zawodowej w określonej firmie. Co najważniejsze jednak, jest to ogromna szansa dla osób długotrwale bezrobotnych, na podjęcie płatnego zajęcia, a także dla osób, które nie dysponują 8 godzinami w ciągu dnia, które mogłyby wykorzystać na pracę, przez co podejmują się zajęć tymczasowych, bo można wykonywać je w niepełnym wymiarze godzin.

Jakie masz prawa jako pracownik tymczasowy

Jeśli obawiasz się, że jako pracownik tymczasowy masz mniejsze prawa niż pracownicy etatowi, nie musisz się bać. Chroni Cię ustawa o pracy tymczasowej, która gwarantuje odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatek dochodowy, a Twój okres zatrudnienia wliczany jest do stażu pracy. Co więcej, za każde przepracowane 30 dni przysługują Ci dwa dni urlopu wypoczynkowego. Możesz więc bez obaw podjąć tego rodzaju pracę, szczególnie, gdy nie masz innej perspektywy na oku.

2 komentarze

  1. Krystian pisze:

    Praca tymczasowa. Kiedy słyszymy to pojęcie, to staramy się jej unikać. W końcu to nie jest stała praca. Jednakże kiedy borykamy się z bezrobociem – warto jest skorzystać z tej opcji. Dla wielu osób to jedyne wyjście z trudnej sytuacji. Agencje pracy tymczasowej są więc bardzo potrzebne.

  2. Daria Roch pisze:

    Bardzo dobrze powiedziane! Zamiast siedzieć bezczynnie warto pójść do agencji pracy tymczasowej i tam poszukać czegoś dla siebie – chociażby na jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *