Zarządzanie stresem w pracy – czy to w ogóle możliwe?

Stres to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Może nieść za sobą bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia, samopoczucia oraz jakości życia. Szczególnie stresogennym miejscem bywa środowisko pracy. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym polega zarządzanie stresem i skorzystać z technik, które pozwolą zniwelować jego negatywne skutki.

Czym w ogóle jest stres? Z psychologicznego punktu widzenia jest on dynamiczną reakcją adaptacyjną pomiędzy możliwościami jednostki a wymogami sytuacji. Gdy pojawia się dysonans między oczekiwaniami (własnymi oraz otoczenia) a rzeczywistością, reaguje zarówno umysł, jak i ciało.

Czy stres jest zawsze szkodliwy?

Stres jest naturalną reakcją organizmu na sytuacje „zagrożenia”, które wywołują lęk. W niewielkich dawkach może być on bardzo pomocny – wyostrzając zmysły, motywując do działania i zwiększając koncentrację. Mowa wówczas o eustresie.

Kiedy jednak stres z pomocnego zamienia się w paraliżujący (dystres) – należy go jak najszybciej zwalczyć.

Zarządzanie stresem w miejscu pracy

Choć na szczycie listy sytuacji, które wywołują silny stres, znajdują się te związane z życiem prywatnym (śmierć współmałżonka, rozwód czy ślub), kolejne są ściśle związane z miejscem pracy. Stresujące mogą być m.in.:

  • zwolnienie z pracy i jej zmiana,
  • reorganizacja przedsiębiorstwa,
  • zmiana godzin lub warunków pracy,
  • presja związana z planem do zrealizowania.

Dlatego w nowoczesnych organizacjach coraz częściej prowadzi się szkolenia, które wspomagają zarządzenie stresem – a więc „obezwładnianie” go.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Istnieje wiele strategii redukcji obezwładniającego stresu. Jedną z najpopularniejszych jest metoda prewencyjnego zwalczania dystresu. Działające w oparciu o nią firmy:

  • mają świadomość, że atmosfera panująca w organizacji odbija się na zdrowiu oraz produktywności pracowników,
  • akceptują, że stresu nie zawsze da się uniknąć, ale należy dążyć do wyeliminowania sytuacji i napięć, które go budują,
  • zapewniają pracownikom wsparcie w sytuacjach, które wywołują stres.

Natomiast technikami, które pomagają zniwelować stres na poziomie indywidualnym, są m.in.:

  • praca nad kontrolą oddechu – głębokie oddychanie pozwala zmniejszyć napięcie,
  • wizualizacja stresujących sytuacji i tego, jak mogą się potoczyć – tak, aby być gotowym na każdą ewentualność,
  • nauka asertywności w kontaktach z innymi – zmniejsza napięcie w relacjach interpersonalnych,
  • wysiłek fizyczny, np. na siłowni – działa na podobnej zasadzie jak kontrola oddechu,
  • ćwiczenie mindfulness – a więc „uważności”.

Szkolenia z zarządzania stresem

Strategii, które pomagają zwalczać dystres, jest wiele. Warto więc poznać je i wypróbować, aby znaleźć własny sposób na jego szkodliwe skutki. Warto również rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych firm szkoleniowych, które zajmują się szkoleniami z zarządzania stresem. Szkolenia biznesowe można znaleźć między innymi na stronie https://eventis.pl/szkolenia/stres. Tego typu szkolenia mogą być skierowane zarówno do kadry menedżerskiej przedsiębiorstwa i być ukierunkowane na tworzenie atmosfery w miejscu pracy, która sprzyja efektywnej komunikacji i rozwiązywaniu konfliktów, a co za tym idzie zmniejsza możliwości powstawania sytuacji stresowych. Inne szkolenia i kursy mogą być skierowane do samych pracowników, którzy w swojej pracy borykają się z licznymi goniącymi terminami bądź stresogennymi sytuacjami, takimi jak wystąpienia publiczne czy prowadzenie negocjacji, w których stawką są często bardzo duże pieniądze, a także przyszłość firmy i jej pracowników. W tego typu sytuacjach warto rozwijać nie tylko twarde umiejętności pracowników, ale również zadbać o zrozumienie psychologii prowadzenia negocjacji oraz  konsekwencji, które mogą rodzić tego typu zadania.

Zobacz również: Szkolenia, które każdy menedżer powinien przejść w swojej karierze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *