Zawód opiekunka osób starszych – czy jest się czego wstydzić?

[Artykuł sponsorowany]

Są osoby, które uważają, że nie lubią się chwalić, że wykonują zawód opiekuna osób starszych. A szkoda! To zajęcie bardzo wymagające i odpowiedzialne, które dodatkowo przynosi dużo satysfakcji oraz atrakcyjne zarobki.

Być może w polskim społeczeństwie jest jeszcze obecne wspomnienie wyjazdów na tzw. saksy, które niektórym źle się kojarzą. Przyjęło się bowiem, że jest to wyjazd za granicę do pracy, zwykle nielegalnej. I tak potocznie do dziś mówi się o pracy wyjazdowej. Jednak od tamtego czasu dużo się zmieniło. Dziś na rynku działają profesjonalne agencje pośredniczące w wyjazdach pracowniczych. Jest to praca w pełni bezpieczna i legalna, dobrze płatna, a pracownicy mają dodatkowo zapewnione inne profity, takie jak ubezpieczenie medyczne, podróż, zakwaterowanie i wyżywienie.

Rolą opiekuna jest pomoc rodzinie w opiece nad seniorem, poprzez prowadzenie domu i towarzyszenie osobie starszej w codziennym życiu. Jest to zajęcie szczególne i wiążące się z dużą odpowiedzialnością za – często niesamodzielnego – podopiecznego. Zawód opiekuna osoby starszej jest zajęciem bardzo wymagającym, ale jednocześnie takim, które może dawać dużą satysfakcję i możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach, jak kontakt z osobą starszą i jej bliskimi oraz inną kulturą i językiem. Nie każdy jednak może wykonywać ten zawód – konieczne są pewne predyspozycje, o których poniżej.

Wiele atrakcyjnych ofert pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej można znaleźć na stronie: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/.

Zalety zawodu opiekun osoby starszej

Na pewno nie jest to praca, której należy się wstydzić, gdyż jej wykonywanie ma wiele zalet. Po pierwsze, należą do nich atrakcyjne możliwości zarobkowe – wynagrodzenie jest wysokie w porównaniu do polskich zarobków. Po drugie, jest to praca w pełni bezpieczna i legalna – pracownik podpisuje umowę jeszcze przed wyjazdem do pracy, co gwarantuje mu wypłatę wynagrodzenia, ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie w domu podopiecznego, jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, a koszty podróży w obie strony pokrywa agencja pośrednicząca. Po trzecie, istnieje możliwość uczynienia z pracy w charakterze opiekuna seniorów pracy dodatkowej, np. wakacyjnej i tym samym otrzymania dodatkowego zarobku. Po czwarte, tego typu zatrudnienie cechuje duża elastyczność – to pracownik decyduje na jaki okres wyjeżdża i kiedy oraz do jakiego podopiecznego. Po piąte, pracownicy mają możliwość ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach i warsztatach zawodowych. Po szóste, mogą szlifować język obcy, będąc na miejscu u podopiecznego a także korzystając z kursów językowych w kraju. Po siódme, wyjazd taki daje możliwość poznania obyczajów i kultury innego kraju.

Opiekun osoby starszej – wymagania

Jest to zatem atrakcyjny zawód, ale nie każdy może się go podjąć. Nie każdy bowiem nadaje się na opiekuna osób starszych. Kandydat na opiekuna nie musi mieć konkretnej wiedzy czy doświadczenia – tego można nauczyć się na oferowanych przez agencje pośredniczące kursach i szkoleniach. Musi jednak mieć pewne predyspozycje do wykonywania zawodu opiekuna osoby starszej. Do cech, jakie powinien mieć zaliczają się: duża empatia, cierpliwość, sympatia do osób starszych, łatwość adaptacji do nowych warunków, łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich i brak oporów do wykonywania codziennych zabiegów higienicznych . Poza tym dobrze, gdy opiekun jest sprawny fizycznie, by np. móc podnieść podopiecznego. Warto też, by miał prawo jazdy, co ułatwia poruszanie się w miejscu pracy. Powinien znać język niemiecki choć na tyle, by móc porozumieć się z podopiecznym i jego rodziną. Wreszcie, dobrze, gdy ma (choć nie jest to niezbędne) wykształcenie w kierunku zawodów medycznych i doświadczenie w pracy z ludźmi.

Te wymagania należy spełnić, pracując jako opiekun osoby starszej. Praca często nie jest łatwa i przyjemna, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Warto jednak pamiętać, że daje mnóstwo satysfakcji i wysokie zarobki. Zatem na pewno nie ma powodu do tego, by się jej wstydzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *