Złóż e-PIT i nie stój w kolejkach w urzędzie

Ministerstwo Finansów stworzyło program dla podatników z możliwością rozliczenia PIT-ów -37 lub -38 online. E-PIT, czyli platforma służąca do rozliczania się z dochodu powstała po to, aby ułatwić i usprawnić proces składania deklaracji podatkowych. Mimo że PIT-37 jest składany przez pracowników i zleceniobiorców co roku, potrafi sprawić sporo kłopotów i trudności w wypełnianiu. Jak uniknąć błędów podczas deklarowania źródeł przychodów rocznych? Zobaczcie jakie to może być proste!

Do Urzędu Skarbowego czy online?

Czasy, gdy deklaracje podatkowe zanosiło się do Urzędów Skarbowych w ostatnich latach odchodzą do lamusa. Długie kolejki to marnotrawstwo czasu i ogromny stres. Oprócz tego, dość skomplikowany sposób wypełniania deklaracji podatkowych sprawia, że PIT nie cieszy się najlepszą sławą. Powstała platforma e-PIT ma poprawić wizerunek PIT-ów i przyspieszyć czas ich wypełniania. Oczywiście nie musisz składać deklaracji online. Możesz je wypełnić samodzielnie w wersji papierowej. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, zawsze też możesz zwrócić się o pomoc do dobrego biura księgowego w Poznaniu, Gdańsku czy w Warszawie.

To proste!

Jeżeli wybierasz wypełnianie podatków online, możesz przede wszystkim liczyć na szybkość zadania. Można zalogować się na dwa sposoby:

  • podać numer PESEL, kwotę przychodu wskazaną za poprzedni rok rozliczeniowy i kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z 2017 roku, albo
  • zalogować się za pomocą bezpłatnego profilu zaufanego.

Twój pracodawca ma obowiązek przesłać dane o zarobkach pracowników, wystarczy więc tylko potwierdzić dane już umieszczone w systemie. Cały proces składania deklaracji wymagać będzie od Ciebie sprawdzenia dwóch rubryk – dochodu i zapłaconego podatku. Jeżeli dane się zgadzają, a Ty nie potrzebujesz uzupełniać lub zmieniać swoich danych, Twój formularz jest gotowy do wysłania. Przed zatwierdzeniem jednak warto wybrać wszelkie ulgi, które mogą Ci przysługiwać, jednocześnie powiększając kwotę zwrotu podatku. Gdy zdecydujesz się wesprzeć organizację pożytku publicznego, również możesz to zrobić. Deklarację podatkową PIT-37 złożysz w przeciągu 10 minut. Rozliczanie się online wiąże się również ze skróceniem czasu oczekiwania na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku przynajmniej o połowę niż w przypadku standardowych, papierowych deklaracji.

Termin rozliczenia

Twój pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia PIT-11 do 31 stycznia do Urzędu Skarbowego oraz do 28 lutego tego roku, jednak większość z nich nie czeka z tym do końca miesiąca i wyrabia się szybciej. PIT-37 można rozliczać online od 15 lutego. Maksymalny czas na złożenie deklaracji podatkowej upływa 30 kwietnia bieżącego roku. Jest to termin ostateczny jednak istnieją wyjątki, które pozwolą na uniknięcie konsekwencji. Jest nim na przykład zawiadomienie dotyczące czynnego żalu. Nie zwlekaj jednak do ostatniej minuty – im szybciej złożysz deklarację, tym szybciej otrzymasz należne Ci pieniądze. Rozliczając się tradycyjnie 30 kwietnia, zwrot podatku możesz otrzymać nawet 3 miesiące później, to jest z końcem lipca. Osoba rozliczająca się online jeszcze w lutym i marcu ma możliwość otrzymania zwrotu 35 dni później.

 

Polecamy:
Deklaracja PIT 28, PIT 36 i PIT 37 – 3 najpopularniejsze formularze rocznych zeznań podatkowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *