Jak wydajnie i oszczędnie ogrzać biuro, magazyn, sklep?

Office-heating-SME

Wydajność każdego pracownika zacznie znacznie spadać, kiedy zostanie on poddany ekstremalnym temperaturom. I nie mam tu na myśli li tylko wysokich temperatur. Także te o niskim wskaźniku, mogą wręcz usypiać naszych pracowników. Nie trzeba tu żadnych minusowych spadków. Temperatura poniżej piętnastu stopni w biurze, może znacznie obniżyć nie dość że frekwencję (pracownicy mogą iść na zwolnienia lekarskie), to i samą wydajność (człowiek – w większości – jest ciepłolubny. Szczególnie każdy rodzaj urzędnika.) Rodzaj ogrzewania może znacznie wpłynąć na finanse firmy, więc kiedy zbliża się sezon grzewczy, każdy rozsądny pracodawca powinien zainteresować się tematem na tyle, aby te finanse nie odpływały tak szybko.

Rodzaj pomieszczenia – do rodzaju ogrzewania.

Ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary. Na wielkich powierzchniach np. magazynowych, czy wręcz hangarach, nie zainstalujemy przecież małego piecyka olejowego, czy wręcz „koksiaka”. Będzie to nie tylko nieefektywne, ale i niebezpieczne. Jeśli już ustalimy jakie pomieszczenie chcemy oszczędnie ogrzać, wtedy wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj ogrzewania. I tak przy ogrzewaniu wielko-powierzchniowym (np. hangar) warto zainteresować się nagrzewnicami gazowymi, w których można zastosować bezpośrednią wymianę powietrza z ciepłego na zimne poprzez kanały. Jest to najczęstszy, wydajny i oszczędny sposób ogrzewania dużych powierzchni. Ogrzane powietrze wydostaje się przez otwory grzewcze i dochodzi do najdalszych zakamarków hangarów, magazynów, czy wielkich powierzchni sklepowych. Można również zainteresować się odpowiednimi piecami olejowymi, które doskonale radzą sobie na dużych powierzchniach.

Biura.

Przy małych powierzchniach biurowych, wydawałoby się, iż nie ma większego problemu. Jednak ludzie pracujący w biurach mają różne preferencje cieplne. Jedni lubią ciepło, inni wręcz przeciwnie – „duszą się” w biurze i wciąż otwierają okna, przez co straty ciepła są ogromne, co z kolei przedkłada się na finanse firmy. Tutaj warto zastosować centralne ogrzewanie i dostosować na stałe ogrzewanie do odpowiedniej temperatury – bez możliwości kręcenia pokrętłami kaloryferów. Ludzie z czasem nauczą się, że jeśli zbyt wyziębią biuro, jego ogrzewanie może dłużej potrwać.

Szczelność samych budynków.

Szczelność budynków jest jednym z priorytetów. Niewiele nam da samo ogrzewanie, jeśli ciepłe powietrze będzie „uciekać”. Budynki wielkopowierzchniowe (np. hangary, magazyny itp.) wymagają zastosowania specyficznych kurtyn powietrznych. Jeśli budynek musi być ciągle otwarty, ze względu na swoje przeznaczenie, powinno się zastosować takie kurtyny, które zapobiegną nadmiernemu wychładzaniu dużych powierzchni, czy to magazynowy, sklepowych, czy też wielkich hangarów. Inaczej sprawa będzie się przedstawiać w niewielkich biurach. Tutaj – aby zapobiec znacznym stratom finansowym z powodu strat w ogrzewaniu, wystarczy zastosować odpowiednie ogrzewanie centralne, oraz przeszkolić ludzi w jego użytkowaniu.

Artykuł opracowano wspólnie z dystrybutorem kominków elektrycznych firmą www.kominki-elektryczne.pl

1 Komentarz

  1. LucynaJ pisze:

    Warto wspomnieć jeszcze o coworkingu czyli współdzielonych biurach. To też spora oszczędność ale także sposób na poznanie nowych ludzi 🙂 Najbliższe Bielsku coworkingowe biuro jakie znam to chyba w Krakowie. Tutaj macie link żeby zobaczyć jak to wygląda http://pointoffice.pl/. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *