Biuro rachunkowe czy własny księgowy?

faktura-online

Prawie każde przedsiębiorstwo rozpoczynając swoją działalność musi podjąć decyzję związaną z prowadzeniem księgowości. Często pojawia się dylemat, czy zatrudnić na etat własną księgową, czy korzystać z usług biura rachunkowego. Dobrze jest w takiej sytuacji rozważyć wszystkie za i przeciw.

Własna księgowa w firmie

Prowadzenie własnej księgowości w firmie wymaga zatrudnienia wykwalifikowanego księgowego na osobnym stanowisku pracy, bądź też w większych firmach stworzenia działu księgowego. Jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się na zatrudnienie księgowej u siebie na etat, będzie mieć poczucie, że jest ona stale obok, w tym samym budynku i w każdej chwili można się do niej zwrócić z jakimś pytaniem lub niejasnością. Własna księgowa jest w stu procentach zaznajomiona z firmą i z jej działalnością, daje w pewnym sensie poczucie bezpieczeństwa. Księgowa utożsamia się z firmą, w której pracuje i może mieć większe poczucie odpowiedzialności niż biuro rachunkowe. Umożliwia także szybki przepływ informacji czy bieżący dostęp do wszystkich dokumentów związanych z księgowością. Pracodawca może stale kontrolować pracę własnej księgowej. Odpowiednia księgowa pozwala uniknąć błędów w księgach i rozliczeniach podatkowych, różnych zaniedbań i przeoczeń. Jednak zatrudnienie takiego pracownika ma oprócz zalet także wady. Przede wszystkim są to większe koszty dla firmy. Poza miesięcznymi kosztami zatrudnionego pracownika, należy również uwzględnić koszty sprzętu, odpowiedniego oprogramowania i jego aktualizacji, prenumerat czasopism fachowych, itd. Zatrudnienie księgowej niesie też pewne ryzyko związane z utratą stabilności w sytuacji, gdy pracownik zachoruje lub będzie musiał wziąć urlop. Zawsze istnieje również ryzyko wykorzystania poufnych informacji przez księgowego na zewnątrz firmy.

Księgowość w rękach biura rachunkowego

Obecnie coraz częściej firmy rezygnują z zatrudniania etatowych pracowników działów księgowości i decydują się na skorzystanie z usług firm oferujących rozliczenia księgowe. Biura rachunkowe, oprócz bieżących rozliczeń z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Głównym Urzędem Statystycznym i innymi instytucjami oferują firmom często także doradztwo zawodowe. Udzielają pomocy szybciej i efektywniej niż w przypadku zatrudniania własnej księgowej. Główną zaletą wyboru biura rachunkowego jest fakt, że wtedy odpowiedzialność za czynności księgowe przedsiębiorca przenosi na doradcę podatkowego czy biuro rachunkowe. W przypadku biura rachunkowego klient może dochodzić naprawy wszelkich powstałych szkód. Biuro rachunkowe jest najlepszą formą rozliczeń dla małych i średnich firm, których nie stać na zatrudnienie księgowej na etat. W przypadku biura rachunkowego płaci się stałą lub zmienną (w zależności od podpisanej umowy) opłatę miesięczną. Przedsiębiorstwo nie musi martwić się o zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanej osoby na stanowisku księgowego. Oznacza to w konsekwencji zmniejszenie etatów w przedsiębiorstwie, co przejawia się właśnie w oszczędnościach. Wybierając biuro należy jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ na rynku istnienie bardzo dużo podmiotów tego typu. Często przedsiębiorcy skupiają się na cenie nie zwracając uwagi na dużo bardziej istotne kwestie. Najcenniejsze są opinie klientów którzy korzystają z usług danego biura, dlatego warto jest popytać lub poczytać opinie. Nie można także zapomnieć, aby wszystkie dokumenty były dostarczane do biura rachunkowego na czas, ponieważ to warunkuje prawidłowość wykonania usługi.

Co zatem wybrać?

Stając przed decyzją, czy lepiej zatrudnić własną księgową czy wybrać biuro rachunkowe, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość i potrzeby przedsiębiorstwa. Małym firmom nie opłaca się organizować działu księgowego, łatwiej zlecić to do biura, które odpowiada za prawidłowość rozliczeń z fiskusem. W dużym przedsiębiorstwie własna księgowość ma swoje zalety. Dokumenty szybciej docierają do komórki, podatki są szybciej naliczane, pracownicy szybciej porozumiewają się z księgowością.

Artykuł przygotowany dzięki serwisowi www.szybkafaktura.pl, który specjalizuje się w oprogramowaniu dla firm.

4 komentarze

  1. Adrianna pisze:

    Oczywiście, że biuro rachunkowe! Taniej, szybciej i z odpowiedzialnością. No i dokumenty są w biurze a nie u księgowego. To też pewna forma zabezpieczenia. My korzystamy z biura Efra – swoją drogą polecam. Mieliśmy kiedyś prywatnego księgowego ale przychodził co 2 lata po podwyżkę 🙂 No i zakończyliśmy współpracę.

  2. Frania pisze:

    Wiele osób przechodzi z usług księgowe na biuro rachunkowe i jest wówczas bardziej zadowolona.

  3. apcon pisze:

    Własne księgowy najbardziej chyba będzie pasował do małych firm

  4. Biuro rachunkowe :). Z własnego doświadczenia, bo mamy też w firmie biuro rachunkowe Gama z Myśliborskiej i usługa jest na prawdę super wykonywana. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *