Procedura wstępnego szkolenia BHP

141690692848554000Przyjęcie do nowej pracy zawsze wiąże się z różnymi odczuciami i emocjami, w tym również ze stresem. Istotne jest więc to, by dopiero co zatrudniony pracownik mógł jak najszybciej zorientować się w tym, jakie panują zasady w firmie i jakich zasad należy przestrzegać. Standardem jest zatem przeprowadzanie wstępnych szkoleń BHP. Organizuje się je zanim pracownik będzie mógł przystąpić do wykonywania obowiązków zgodnych ze stanowiskiem, na jakie został przyjęty.

Wstępne szkolenia BHP informują zarówno o zagrożeniach, z jakimi wiąże się wykonywanie obowiązków na danym stanowisku, jak i w całej firmie. Wstępne przeszkolenie BHP można podzielić na instruktaż ogólny oraz na instruktaż stanowiskowy. Szczególnie wiele takich szkoleń przeprowadzanych jest w dużych miastach o szerokim rynku pracy i wielu stanowiskach obsadzanych w systemie rotacyjnym, jak Łódź, Poznań, czy Gdańsk.

Instruktaż ogólny dla stażystów i nowozatrudnionych

Instruktaż ogólny znacznie różni się od stanowiskowego. Jest on przeznaczony wyłącznie dla osób, które podejmują swoją pierwszą pracę. Zatem najczęściej takie wstępne szkolenia BHP dotyczą studentów, praktykantów i stażystów. Przechodzą go również pracownicy, którzy nie tylko są nowi w firmie, ale również ci, którzy wcześniej nie pracowali w tym zawodzie.
Uczestnictwo we wstępnych szkoleniach BHP jest obowiązkowe. Szkolenia zaś zawsze odbywają się zanim pracownik uda się na swoje stanowisko pracy. Podczas tego szkolenia pracownicy zapoznają się z przepisami BHP, które znajdują się w Kodeksie Pracy, a zarazem tylko z tymi, które odnoszą się do zasad obowiązujących w danej firmie. Zasady te najczęściej są również sporządzone w regulaminie, powieszonym w takim miejscu, by był on ogólnie dostępny dla wszystkich.

Instruktaż stanowiskowy – jego cel i zakres

Na wstępne szkolenie BHP składa się również instruktaż stanowiskowy. Jest przeprowadzany bezpośrednio przy stanowisku, gdzie pracownik będzie wykonywać swoje zadania. W ten sposób pracownik poznaje zagrożenia, jakie wiążą się ze swoją pracą, a także ma po raz pierwszy okazję przyjrzeć się dokładnie swojemu stanowisku pracy i jego otoczeniu.
W miastach uprzemysłowionych szkolenia przeprowadza się niezwykle profesjonalnie. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że działa tam wiele fabryk. Czynnych jest więc mnóstwo linii produkcyjnych, co wymaga bardzo dokładnego zapoznania każdego z nowych pracowników z maszynami, ich obsługą i niebezpieczeństwem w razie popełnienia błędu, czy nie zastosowania się do panujących tutaj reguł.
Na początku podczas tego wstępnego szkolenia BHP pracownik odbywa rozmowę z pracownikiem. Następnie ma miejsce prezentacja czynności, jakie pracownik będzie wykonywać i kolejne omówienie każdej z nich.

Jak ważne jest szkolenie BHP i jak długo trwa

Po omówieniu wszystkich zagadnień technicznych i praktycznych, jakie składają się na wstępne szkolenie BHP, pracodawca sprawdza, czy podwładny dobrze zrozumiał podane właśnie informacje. Dokonuje się tego poprzez dopuszczenie pracownika do stanowiska pracy. Pracownik wykonuje na próbę wszystkie czynności, a pracodawca koryguje ewentualne błędy.
W dalszej części tej procedury pracownik już samodzielnie wykonuje wszystkie czynności. Jednak wciąż pozostaje pod nadzorem przełożonego. Prawidłowe wykonywanie wszystkich czynności nie jest jednoznaczne z ukończeniem szkolenia BHP. Jest nim dopiero zdany egzamin. Pomimo tego, że w każdym mieście takie szkolenie wygląda podobnie, to jednak czas jego trwania może być różny. To, jak długo ma trwać takie przeszkolenie zależy od wielu czynników, między innymi od stażu pracownika, a także od tego, jak wiele niebezpieczeństw czyha na osobę, która będzie pracować na danym stanowisku.

Źródło: działająca w Warszawie i Łodzi firma ProfSerwis BHP przeprowadzająca wstępne przeszkolenia z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Polecamy:
Szkolenia BHP bez wychodzenia z domu!

5 komentarzy

 1. Łukasz pisze:

  “Jak ważne jest szkolenie BHP.” – w zależności od branży oraz posady może decydować o zagrożeniu życia i całego zakładu – to chyba dość solidna odpowiedź. Na szczęście coraz większa ilość osób w przemyśle zdaje sobie z tego sprawę.

 2. Paweł pisze:

  Bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze.
  My organizowaliśmy szkolenia BHP dzięki uprzejmości biura rachunkowego M-A z Łodzi które zajmuje się naszymi dokumentami. Bardzo dobre, rzetelne biuro i mają jeszcze dodatkowe usługi jak właśnie szkolenia BHP, pomoc prawnika czy Kadry i płace. Polecam =)

 3. Roman pisze:

  Dobry artykuł, krótko i na temat

 4. Marek pisze:

  Każdy kto stara się o pracę powinien to przeczytać

 5. Paweł pisze:

  Dobrze, że obecnie kładzie się duży nacisk na szkolenia w branży przemysłowej, a takie sytuacje jak np. chodzenie bez kasku nie zdarzają się często 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *