Kredyty hipoteczne z MdM – nadal jest szansa!

familie zuhause

Rządowy program Mieszkanie Dla Młodych, który pomaga wielu młodym Polakom zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jeśli nie udało się Wam załapać do programu w tym roku, nic straconego – wciąż jest to możliwe!

MdM – szansa na własne M

Mieszkanie Dla Młodych jest propozycją skierowaną do młodych osób, które mają trudności z nabyciem pierwszego własnego mieszkania lub domu. Osoby, które nie mają wystarczających oszczędności, by je nabyć, muszą polegać na kredytach hipotecznych na nieruchomości. Aby można było uzyskać taki kredyt od banku, należy jednak dysponować wkładem własnym, to znaczy część wartości domu lub mieszkania musi być sfinansowana z kieszeni kredytobiorcy. Obecnie wynosi on 20% wartości lokalu mieszkalnego, a biorąc pod uwagę ceny na rynku nieruchomości, staje się to naprawdę znaczną kwotą, na którą nie każdego młodego człowieka stać na starcie dorosłego życia. I tu przychodzi z pomocą MdM.

Będą nowe dopłaty jeszcze w tym roku

Mieszkanie Dla Młodych to program dopłat do wkładu własnego kredytu hipotecznego. Realizowany jest od 2014 roku i potrwa do 30 września 2018. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nic więc dziwnego, że pieniądze przewidziane na jego realizację w 2017 roku rozeszły się w błyskawicznym tempie. Do niedawna Bank Gospodarstwa Krajowego miał zakaz przyjmowania nowych wniosków, jeśli suma zawarta przez kredytobiorców w dokumentach przekroczyła 95% limitu na dany rok. Czy to znaczy, że w tym roku nie mamy już szans, by zostać beneficjentami MdM? Wcale nie. Nowelizacja ustawy wciąż otwiera nam taką szansę, ale będziemy musieli się pospieszyć.

100 milionów czeka na młodych

Nie wszystkie osoby zakwalifikowane do programu ostatecznie z niego skorzystały. Część wycofała się z zakupu nieruchomości lub nie spełniła innych warunków. Dzięki temu w puli programu pozostało sporo niewykorzystanych środków. Nowe przepisy umożliwiają BGK przyjmowanie wniosków do poziomu 100% planowanych wypłat na bieżący rok, co oznacza sumę 746 milionów złotych. Do rozdania czeka więc 100 milionów złotych. Według szacunków mają one wspomóc 4000 nowych osób.

Kto może wziąć udział w programie Mieszkanie Dla Młodych?

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy ma możliwość uczestnictwa w programie Mieszkanie Dla Młodych. Aby zostać jego beneficjentem, trzeba spełnić pewne warunki. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy z nich to kryterium wieku. Uczestnicy programu nie mogą przekroczyć wieku 35 lat – bierze się pod uwagę nie datę urodzenia, ale rocznik. Dofinansowanie udzielane jest również małżeństwom, pod warunkiem, że młodszy małżonek nie ukończył 35. roku życia. Specjalne preferencje otrzymują rodziny wielodzietne. Z limitu wieku zwolnione są osoby, które wychowują przynajmniej trójkę dzieci, uczących się i mających co najwyżej 25 lat, pobierających zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dodatkowo beneficjenci nie mogą być teraz ani w przeszłości właścicielami żadnej nieruchomości. Wszystkie zasady programu MdM znajdziesz na mieszkaniedm.pl.

Na jaką nieruchomość można zyskać dopłatę?

Wsparcie można uzyskać zarówno na mieszkanie, jak i dom. Możemy uzyskać dopłaty do kredytów na kupno, jak i na własną budowę. W grę wchodzą nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. Kredyt uzyskać możemy w sytuacji, w której wartość kredytu hipotecznego jest równa co najmniej 50% ceny mieszkania lub domu. Wprowadzono limity powierzchni mieszkań i domów, na które można uzyskać dofinansowanie – 75 metrów kwadratowych maksymalnie w przypadku mieszkań i do 100 metrów kwadratowych w przypadku domów. Nieruchomość może być większa, jeśli rodzina posiada co najmniej trójkę dzieci. Maksymalną cenę metra kwadratowego lokalu, na który można uzyskać dofinansowanie, określają limity stosowne dla danej lokalizacji.

Jakie dofinansowanie możemy uzyskać?

Wysokość wsparcia w programie Mieszkanie Dla Młodych zależy od liczby dzieci w naszej rodzinie. Osoby samotne i bezdzietne małżeństwa mogą zyskać 10% dopłaty, z jednym dzieckiem – 15%, z dwójką – 20%, z trójką i więcej – 30%. Jeśli w okresie 5 lat od dnia zakupu lokalu mieszkalnego w rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, można zyskać jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5%. Wysokość wsparcia w konkretnym przypadku możemy obliczyć w kalkulatorze mdmprogram.com.

Dlaczego warto wziąć udział w programie Mieszkanie Dla Młodych?

Zdecydowanie warto więc spróbować wykorzystać nadarzającą się szansę i postarać o uczestnictwo w programie MdM. Tym bardziej, że mamy okazję zrobić to jeszcze w tym roku. Koordynatorzy programu spodziewają się ogromnego zainteresowania dodatkową pulą, zwłaszcza w województwach mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i dolnośląskim. Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiada komunikat o wznowieniu przyjmowania wniosków na 7 sierpnia 2017, a już 8 sierpnia będzie można składać aplikacje. Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego w programie Mieszkanie Dla Młodych należy składać razem z wnioskiem o kredyt hipoteczny w wybranym banku. Jeśli chcemy skorzystać z takiego wsparcia, powinniśmy się spieszyć – przypuszczalnie pula wyczerpie się po 1-2 dniach składania aplikacji. Pomocny będzie tu ranking kredytów MdM na Hipoteki.net.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *