Najczęściej popełniane błędy w PIT-11

Podatki

Zdarza się, że formularze podatkowe PIT-11 przekazywane przez pracodawców zawierają błędy. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy wszystkie nieprawidłowości wymagają korekty? Nie każdy wie jak rozliczyć PIT-11.

Otrzymując go od pracodawcy powinniśmy każdorazowo sprawdzić czy zawarte w nim dane pokrywają się ze stanem rzeczywistym. Wbrew pozorom zdarzają się one nierzadko i mogą wynikać bądź to z błędnych obliczeń dokonywanych przez pracodawcę w ciągu roku bądź być skutkiem nieuwagi podczas sporządzania druku PIT-11. Odruchowe przepisywanie dostarczonych danych do deklaracji podatkowej może nas niemało kosztować. Za prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego odpowiedzialność ponosi podatnik i to całym swoim majątkiem, choć to w gestii pracodawcy leży prawidłowe obliczenie i pobranie zaliczki na podatek oraz przekazanie tej kwoty do urzędu skarbowego.

Błędy w ciągu roku

Do tego rodzaju pomyłek dochodzi najczęściej na skutek błędu w obliczeniach dokonywanych przez płatnika bądź są one konsekwencją dostarczenia do pracodawcy niewłaściwych danych lub uchybienia temu obowiązkowi.
Co istotne, nie ma możliwości korekty tego typu błędów. Wynika to z założeń organów skarbowych (patrz: interpretacja indywidualna z 22 września 2014 r., sygn. IPPB4/415-589/14-2/MS1). Według nich w informacji PIT-11 oraz jej korekcie mogą zostać uwzględnione tylko te zaliczki, które faktycznie zostały pobrane z dochodu pracownika w latach, za które informacja jest sporządzona. Formularz ten nie dotyczący należnych a niewpłaconych zaliczek czy składek.

Poniżej przedstawiamy i omawiamy najczęstsze błędy w tym zakresie.

Pobranie składki na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne w niewłaściwej kwocie.
To na płatniku ciąży obowiązek uregulowania składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika w tej części, w której powinny być one faktycznie pobrane. Podatnik w zeznaniu rocznym odlicza kwotę błędną, wyjaśniając z płatnikiem różnicę w kwocie pobranej a należnej.

Pobranie zaliczki na podatek w niewłaściwej wysokości.

W takiej sytuacji to płatnik jest odpowiedzialny za uiszczenie właściwej kwoty zaliczki na podatek. Organ skarbowy nie ma uprawnienia, by domagać się dopłaty od podatnika. Po uregulowaniu właściwej kwoty, płatnik posiadać będzie roszczenie w stosunku do podatnika o zwrot nienależnego świadczenia, dokonanego na jego rzecz. W tym przypadku będzie to wynagrodzenie w zbyt wysokiej wartości. Jeżeli zaś zaliczka została pobrana w zbyt wysokiej kwocie, podatnik odzyska nadpłacony podatek w zeznaniu rocznym.

Błędne zastosowanie kosztów uzyskania przychodów.

Podczas wykazywania kosztów uzyskania przychodu pracodawca kieruje się oświadczeniem pracownika co do miejsca jego zamieszkania. Podatnik natomiast ma prawo stosować przysługujące mu faktycznie koszty uzyskania przychodów. Jeżeli pracodawca wskazał je błędnie w PIT-11, wówczas pracownik nie powinien brać ich pod uwagę podczas wypełniania deklaracji podatkowej.

Obliczenie kwoty przychodów innej niż faktycznie wypłacona.

W takiej sytuacji w zeznaniu rocznym powinniśmy wykazać dochód w prawidłowej wysokości. Co ważne podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. Dotyczy to jednak tylko przychodów ze stosunku pracy, służby i stosunków pokrewnych, działalności wykonywanej osobiście oraz przychodów z praw majątkowych.

Błędy podczas wypełniania deklaracji PIT-11

Tego rodzaju błędy polegają na tym, że płatnik wypłacał wynagrodzenie, stosował koszty uzyskania przychodów oraz pobierał zaliczki na podatek bądź należne składki w prawidłowej wysokości, jednak na skutek późniejszej pomyłki wpisał niewłaściwe dane w formularzu PIT-11 (dotyczy to także błędnego adresu, pod warunkiem, iż pracownik zgłaszał zmianę adresu pracodawcy). Wówczas pracownik może domagać się korekty PIT-11.

1 Komentarz

  1. Damin pisze:

    Aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym warto skorzystać z profesjonalnych programów do rozliczania PIT, pomocy księgowej lub pracownika fiskusa podczas dni otwartych. Niestety za błędy w swoim rozliczeniu konsekwencję ponosi podatnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *