Porady dla przedsiębiorcy: Centrum przetwarzana danych – jaki hosting wybrać?

data-center

Wybór hostingu nie jest prostą sprawą. Podjęta decyzja zaważy bowiem na funkcjonowaniu całej strony internetowej, a to w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do wycieku danych. Z tego właśnie powodu warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, a dopiero później wybrać serwer najlepiej dopasowany do potrzeb firmy.

Serwery dedykowane

Reguła mówi, że im większe przedsiębiorstwo, tym większe obciążenie strony www, która jest zwykle bardzo rozbudowana i wykorzystuje wiele różnych elementów programistycznych, obsługując przy tym miliony użytkowników. W takim przypadku najlepiej wybrać serwer dedykowany, czyli najwyższą formę hostingu. Oznacza to, że firma otrzymuje własny serwer – urządzenie umieszczone w data center i działające niezależnie od innych. Co ważne, można je w pełni spersonalizować zarówno pod względem konfiguracji sprzętu, jak i systemu operacyjnego oraz oprogramowania.

Jedną z największych zalet serwerów dedykowanych jest fakt, że firma posiada jego zasoby na wyłączność. Serwer dedykowany jest jednym z najbezpieczniejszych centrów przetwarzania danych.

Serwery  VPS

Firmy, których dochody są w głównej mierze generowane za pośrednictwem stron internetowych, nie mogą sobie pozwolić na spowolnienia w ich działaniach  – to grupa, dla której powstały serwery VPS.

Serwer VPS to urządzenie wirtualne, którym zarządza się na prawach roota. Każda firma, która zdecyduje się skorzystać z tego rozwiązania, otrzymuje własny adres IP i przydział zasobów, którymi może zarządzać. W tym przypadku nie trzeba walczyć o moc obliczeniową, mimo że jest to usługa współdzielona z innymi użytkownikami (czego minusem mogą okazać się kwestie związane z bezpieczeństwem przetwarzanych danych).

Serwery współdzielone

Dla klientów prywatnych i małych firm najlepszym wyborem hostingowym jest serwer współdzielony. To urządzenie wirtualne, którego zasoby są wydzielone z puli serwera fizycznego (znajdującego się w data center), co nie daje gwarancji wysokiej wydajności. W tym przypadku trzeba liczyć się ze spowolnieniem działania strony www, ponieważ z tego samego serwera korzysta jednocześnie wiele aplikacji i witryn.

Jaki hosting wybrać?

Wybór hostingu należy uzależnić w głównej mierze od potrzeb firmy oraz ilości przetwarzanych danych. Trzeba jasno określić cele firmy związane z jej obecnością w sieci, pamiętając, że inne oczekiwania ma mały lokalny biznes, a inne międzynarodowa korporacja.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>