Praca elektryka – wymagania, uprawnienia, możliwości

electrician-working-on-house-169270331-56a4a0fe3df78cf772835262

Elektryk – jest z gruntu fachowcem. Tak samo, jak hydraulik, czy np. szewc. Chodzi o to, że tego typu zawody nastawione są kierunkowo i nie można ich porównywać np. do „budowlańca” – czyli człowieka pracującego na budowie i wykonującego różne prace. Oczywiście, elektryk, czy hydraulik także pracują na budowie, jednak ich zawód jest subiektywnie ukierunkowany. Np. instalacje elektryczne może wykonywać człowiek posiadający odpowiednie uprawnienia.

Oczywiście, może je także zrobić np. przysłowiowy „wujek Franek”tylko, jeśli nie ma on uprawnień, urzędnicy odbierający taką instalację nie będą zadowoleni – tzn. mogą jej nie przyjąć. I nie ma tu znaczenia, czy tego typu usługi elektryczne będą wykonywane na wsi, czy w mieście. Czy to Gdynia, czy też Rumia, albo okoliczna wieś, instalacje elektryczne powinien wykonywać fachowiec z doświadczeniem, oraz wszelkimi potrzebnymi uprawnieniami.

Co jest potrzebne w zawodzie elektryka?

Można by powiedzieć, że taki elektryk – jest jak saper i myli się tylko raz. No, może nie aż tak drastycznie. Porażenie prądem nie zawsze kończy się śmiercią, ale gdyby się dobrze zastanowić, to wybuch bomby także nie musi skończyć się ewentualnym zgonem nieszczęśnika, który przy niej majstrował. Jednak jest to bardzo prawdopodobne. Tak, jak i w zawodzie elektryka. To dlatego oferując usługi elektryczne, potrzeba odpowiednich pozwoleń, certyfikatów, czy uprawnień.

Elektryk może zaszkodzić swemu zdrowiu i życiu, jeśli nie będzie wiedział, co robi. Ale może on zaszkodzić także swoim ewentualnym klientom. Jeśli np. szewc zepsuje nam buty (źle podklei, czy słabo umocuje obcas) grozi nam jedynie przemoczenie stopy, lub w najgorszym razie jej skręcenie. Ale, jeśli błąd popełni elektryk – wtedy sprawa wygląda już znacznie poważniej. Zawód elektryka pracującego na różnych budowach wymaga wiele cierpliwości i skupienia. Ewentualne błędy – to zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, ale także znaczne straty materialne (np. pożary po zwarciach mogą zniszczyć wiele ludzkiego dobytku). I nie jest ważna lokalizacja ewentualnego wypadku. Czy to Gdynia, czy Rumia, lub mała wioska obok wielkiego miasta – wszędzie straty mogą być ogromne.

Najlepiej zatrudnić fachowca

Elektryka – to wymagający zawód. Ale, jeśli zatrudnimy fachowca, posiadającego zarejestrowaną firmę i wykonującego profesjonalnie wszelkie instalacje elektryczne Gdynia, Rumia, to nawet w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, taka firma ma przecież ubezpieczenie, które może pokryć ewentualne straty. Oczywiście – chodzi o straty materialne. Strat w zdrowiu, czy ludzkim życiu nie da się pokryć pieniędzmi. Niemniej, zatrudniając fachowca mamy tę gwarancję, że wykona on swoją pracę najlepiej, jak potrafi.

A gdyby coś się nie udało, zawsze straty może pokryć jego ubezpieczyciel. Należy tylko upewnić się, czy taka firma posiada odpowiednie ubezpieczenie, oraz wszelkie pozwolenia, uprawnienia, czy certyfikaty. Można także zasięgnąć opinie o firmie i jej pracownikach.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>