Praca księgowej – edukacja, kariera, perspektywy rozwoju

man-with-tax-forms

Praca księgowej jest niezbędna w każdej firmie. Praktycznie – firma bez księgowej to tak, jak sklep bez sprzedawcy. Zarówno sklep nie może istnieć bez sprzedawcy (nie byłby wtedy sklepem, tylko magazynem zgromadzonych towarów, które każdy może sobie wziąć – bo nikt nie pilnuje), jak i firma nie może istnieć bez księgowej (byłaby wtedy tworem o dość dużych stratach, co oczywiście szybko sprawiłoby, że przestałaby istnieć – tak jak przykład powyższego sklepu).

A więc – tak prosto reasumując – firma składa się z szefa i księgowej, a sklep z towarów i sprzedawcy. Kolejne elementy są oczywiście potrzebne i to od przedsiębiorcy zależy, czy je uwzględni w swojej działalności. Właściwie, działalność każdej firmy zależy od pracy dobrej księgowej, ponieważ to właśnie ona ma dostęp do „trzewi” całej firmy.

Dokumentacja jaką obsługuje może sprawić, że firma albo zacznie świetnie prosperować, albo też będzie musiała być zamknięta z różnych powodów. Zapewne wszyscy zdają sobie z tego sprawę i szukają takich księgowych, które poprowadzą ich firmy w świetlaną, finansową przyszłość.

Dobra księgowa – to filar każdej firmy

Aby być dobrą księgową nie można znać się tylko na „liczbach”. Wtedy taka księgowa pracuje jak automat, a jak wiadomo – człowiek to nie automat i pomylić się może. Aby nie dochodziło do pomyłek, każda księgowa musi przechodzić co jakiś czas szkolenia. Jest to uwarunkowane tym, że przepisy wciąż się zmieniają, wciąż coś nowego powstaje, a „stare” jest likwidowane. I tak, jeśli np. w zeszłym roku była ulga budowlana, w tym może jej już nie być, a księgowa musi o tym wiedzieć.

Gdyby nie było szkoleń, byłaby to jedynie osoba do segregowania dokumentów. A przecież nie o to chodzi przedsiębiorcy. Jego księgowa powinna zajmować się nie tylko dokumentami w firmie, ale także np. jeździć do skarbówki, załatwiać sprawy w ZUS-ie itp. Poza tym powinna znać się także na sprawach kadrowych. Firma bez dobrej księgowej – to jak skomplikowana maszyna bez instrukcji obsługi. Niby coś tam wiemy, niby jakoś radzimy, ale wciąż jesteśmy na granicy jej popsucia.

I księgowa może robić karierę

Ktoś może powiedzieć, że szczytem każdej księgowej jest nie popełnienie żadnego błędu np. w danym roku podatkowym. Ale to nie prawda. Uczestnictwo w szkoleniach może sprawić, że dobra księgowa otworzy własną firmę (biuro rachunkowe i zacznie zarabiać „prawdziwe” pieniądze na utrzymaniu firm i sprawianiu, że przedsiębiorstwa jej podległe będą zarabiać większe pieniądze dzięki jej zabiegom.

Wystarczy, że taka księgowa sprawi, że firma nie będzie płacić dodatkowych podatków, które w jakiś sposób może ominąć – oczywiście zawsze zgodnie z prawem. I to właśnie na tym prawie powinna się znać dobra księgowa. Może przez to mieć więcej firm na utrzymaniu i znacznie więcej zarabiać. Poza tym może także zatrudnić własnych pracowników – inne księgowe – i przyjmować więcej zleceń. Jest to naturalne zachowanie, ale oczywiście uwarunkowane ciężką pracą we własny rozwój.

Informacje dostarczyło biuro rachunkowe księgowe – dziękujemy

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>