Stresująca praca? Kilka wskazówek jak rozładować napięcie po męczącym dniu.

tired-of-work

Życie we współczesnych czasach wymaga od nas niejednokrotnie funkcjonowania w stanie podwyższonego napięcia. Wysoki poziom stresu wpływa negatywnie na wszystkie dziedziny życia. Jego nadmiar jest odczuwalny poprzez fizyczne dolegliwości jak ból głowy, problemy ze snem, gwałtowne chudnięcie spowodowane brakiem apetytu, albo wręcz przeciwnie – może to być nawet nadwaga wywołana podjadaniem, by uspokoić nerwy.

Układ odpornościowy słabiej chroni przed infekcjami i łatwiej łapiemy przeziębienia. Nasze życie rodzinne i społeczne również cierpi. Brak czasu na przyjemności i na spędzenie go z rodziną i przyjaciółmi odbija się na jakości kontaktów towarzyskich i na relacjach w rodzinie. Wystarczy, żeby jeden członek rodziny gorzej funkcjonował, a wkrótce osiągniemy efekt domina. Stres i napięcie jednego członka rodziny wydają się wpływać na samopoczucie pozostałych członków.

SPOSOBY ROZŁADOWANIA STRESU

Umiejętność rozładowania napięcia nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. Bardzo trudno jest po prostu wyłączyć myślenie i skupić się na relaksacji. Od tego jednak zależy czy osiągniemy sukces i czy uda nam się przywrócić harmonię w organizmie. Jednym z najlepszych sposobów na szybką regenerację jest wyjście na świeże powietrze. Czasem wystarczy krótki spacer po parku. Nawet mała dawna świeżego powietrza potrafi zdziałać cuda. Dodatkowo naukowo udowodniono pozytywny wpływ koloru zielonego na ludzkie oczy. Patrząc na zieleń drzew szybciej się rozluźniamy, a nasze oczy odpoczywają. Dobrze jest uczynić spacer przez park codziennym nawykiem. Wystarczy, że zaparkujemy samochód nieco dalej od pracy i końcowy odcinek przejdziemy pieszo. Odrobina ruchu i świeżego powietrza może odnieść natychmiastowy efekt. Warto zapoznać się z technikami oddechowymi, które pomagają rozładować napięcie.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów rozładowania stresu jest sport.

Intensywny wysiłek powoduje zmniejszenie wydzielania kortyzolu czyli hormonu, który wydziela się w sytuacjach stresujących. W zamian zwiększa się wydzielanie serotoniny, którą określa się mianem hormonu szczęścia. Serotonina dodaje energii do podejmowania codziennych czynności i poprawia nastrój. W celu pracy nad rozładowaniem stresu warto zapisać się na zajecia sportowe przynajmniej dwa razy w tygodniu. Świadomość, że będziemy ćwiczyć w grupie dla wielu działa motywująco. Dobrym rozwiązaniem mogą być chociażby treningi karate. Sport ten wymaga skupienia się na odpowiednim oddechu i ruchu, który wymaga koncentracji na ćwiczeniach. Oderwanie myśli od codziennych spraw służbowych może się okazać zbawienne. Jeśli nie odpowiada nam ćwiczenie w grupie możemy umówić się na treningi indywidualne z instruktorem. Chcesz trenować również w domu? Sprawdź ten sklep Madake.pl – akcesoria do karate.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *