Co warto wiedzieć o perfumach?

Perfumy cieszą się ogromną popularnością od wielu lat. Dawniej nie były one powszechnie dostępne, a ich produkcja stanowiła spore wyzwanie. Obecnie wystarczy wejść do pierwszej lepszej drogerii, aby ujrzeć cały dział rozmaitych perfum. W zależności od rodzaju zapachu i jego stężenia, uzyska się zupełnie inne doznania węchowe. Podczas wybierania perfum należy mieć na uwadze przede wszystkim swoje cechy charakteru. Znaczenie ma również typ skóry, od którego zależy to, jak będą rozwijać się na niej aromaty. Nie bez znaczenia jest również to, aby dopasować perfumy do okazji. Inne sprawdzą się na co dzień, randkę, wypad na miasto ze znajomymi czy imprezę.

Jak pojawiły się zapachy i w jaki sposób się je produkuje?

Nawet ludy starożytne już wiedziały, w jaki sposób pozyskiwać z roślin substancje wonne. Wyciskano oleje ręcznie z płatków kwiatów. Oczywiście był to żmudny i czasochłonny proces. Trzeba było zużyć mnóstwo surowca, aby pozyskać odpowiednią ilość olejków. Początkowo perfumy służyły duchownym, wykorzystywano je podczas odprawiania rozmaitych rytuałów religijnych. Wszystko zmieniło się za czasów Kleopatry, która zaobserwowała wpływ substancji wonnych na psychikę i ciało. Zaczęła używać perfum w celu oddziaływanie na sferę erotyczną. Stały się one afrodyzjakami. W Grecji bardzo popularne było nacieranie ciała perfumami, które wspaniałe wnikały w pory po gorącej kąpieli w łaźni. Arabowie również zakochali się w zapachach, to właśnie im można zawdzięczać postęp w produkcji perfum. Zaczęły one powstawać za pomocą destylacji alkoholowej.

W XVII i XVIII wieku zdominowały one francuski rynek. Każdy chciał pięknie pachnieć, spryskiwano perfumami całe ubrania i nawet peruki. Służyły one również do aromatyzowania pomieszczeń. Kolejny ważny moment miał miejsce w XIX wieku, gdy w końcu udało się opracować metodę pozyskiwania syntetycznych aromatów. Nadal się z niej korzysta, ale została udoskonalona. Obecnie perfumy powstają w specjalistycznych rozlewniach, niezwykle sterylnych warunkach. Produkcja jest wieloetapowa. Perfumy powstają na bazie receptur, wszystkie składniki są starannie dobrane i odmierzone w ściśle określonych proporcjach. Zapachy utrwala się, dodaje również nośnik w postaci etanolu, olejku lub wody. Do pozyskiwania perfum stosuje się głównie macerację, destylację na mokro lub sucho, ekstrakcję, tłoczenie na zimno oleju.

Jak wybrać perfumy?

Do wyboru jest mnóstwo rodzajów perfum, różnią się one pod wieloma względami. W zależności od zawartości olejków i alkoholu, w którym zostały rozpuszczone, wyróżnia się perfumy (od 30 do 40% olejków w od 90 do 96% alkoholu), wody toaletowe (od 5 do 10% olejków w od 60 do 85% alkoholu), wody kolońskie (od 3 do 5% olejków w od 70 do 80% alkoholu) i wody odświeżające (od 1 do 3% olejków w od 70 do 80% alkoholu). Bardzo popularnym rodzajem perfum są esencje cytrusowe, głównie z cytryny, pomarańczy, grejpfrutów, mandarynek i bergamoty. Działają pobudzająco i energetycznie, niestety szybko się ulatniają. Perfumy kwiatowe są lekkie, słodkie, zmysłowy i romantyczne. Dominuje nuta jaśminu, fiołka, róży, konwalii, tuberozy. Z kolei perfumy szyprowe mają ziemisty zapach, przykładem będzie nuta mchu dębowego. Kolejnym rodzajem są perfumy paprociowe, które wykorzystuje się głównie w zapachach męskich. Z kolei w perfumach orientalnych dominuje nuta wanilii, drzewa sandałowego piżma, kardamonu, cynamonu. Są to zapachy niezwykle trwałe, ciepłe, intensywne, ciężkie, wyraziste, zmysłowe. Wyróżnia się również perfumy aldehydowe, drzewne i skórzane. Więcej na: https://dbay.pl/zdrowie-i-uroda/perfumy-i-wody/

Uwaga na podróbki!

Receptury popularnych i ekskluzywnych perfum są niestety często podrabiane. Jeśli ktoś chce kupić oryginalny produkt, to powinien postawić na sprawdzone źródło. O oszustwo łatwo w przypadku zakupu od prywatnych sprzedawców. Podróbki są mniej trwałe i mogą zawierać różne niebezpieczne chemikalia. W celu sprawdzenia tego, czy perfumy są oryginalne, należy sprawdzić numer seryjny. W internecie dostępne są gotowe narzędzia, które analizują numer znajdujący się na spodzie flakonu. Jeśli perfumy będą oryginalne, to wyszukiwarka kodów wyświetli konkretny produkt i markę. Kolejną kwestią jest porównanie kartoników, oczywiście jeśli ma się przy sobie oryginał, bo bez tego staje się to niezwykle trudne. Różnice są często minimalne, dotyczą szczegółów. Porównać należy również butelki, przede wszystkim kształty flakonów. Przyjrzeć należy się również strukturze szkła, kształtowi nakrętki. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie zabarwienia perfum i porównanie zapachów. Markowe perfumy są skomponowane w taki sposób, aby składały się na nie nuty głowy, serca i bazy.

Polecamy:
Konstrukcje ze stali nierdzewnej – zalety, przykłady zastosowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *