Walcowanie blach na zimno czy na ciepło?

walcowanie-metali-male-kompendium-wiedzy-878x367

Kiedy w grę wchodzi obróbka plastyczna blach, to najczęściej można spotkać się z procesem zwanym walcowaniem. Polega ono przede wszystkim na odkształceniu poprzez wykorzystanie obracających się twardych walców. Dzięki takim działaniom bez problemu można uzyskać dowolne kształty, ale też przy okazji wpłynąć na właściwości, jakie ma posiadać produkt. Walcowanie zazwyczaj może odbywać się na ciepło lub na zimno, warto zatem poznać specyfikę poszczególnych procesów.

Walcowanie blach na ciepło i zimno — znajdź specjalistę

Na samym początku warto zdawać sobie sprawę z tego, że walcowaniem niezależnie od kryterium związanego z temperaturą musi być wykonywane przez specjalistów, którzy posiadają nie tylko odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim doświadczenie i umiejętności. Jedną z firm oferującą usługi tego typu jest https://gieciewalcowanie.pl/walcowanie-blach/.

Charakterystyka walcowania na zimno

Walcowanie na zimno jest procesem, podczas którego blacha taśmowa zostaje zmieniona pod wpływem wykorzystania walców. Jak sama nazwa mówi, główna różnica między walcowaniem na ciepło a zimno, polega na tym, że przy metodzie na zimno nie dochodzi do ogrzania wsadu.

Proces walcowania na zimno

Zawsze gatunek stali decyduje o tym, jak będzie wyglądać sam proces walcowania. Zazwyczaj jednak schemat rozpoczyna się od trawienia, następnie ma miejsce walcowanie, wyżarzanie, a na końcu walcowanie wygładzające i wykańczanie. Typ stali wpłynie również na to, ile w rzeczywistości będzie trwać poszczególny etap walcowania.

Wykorzystanie walcowania na zimno

Najczęściej proces walcowania na zimno przechodzą różnego rodzaju cienkie blachy oraz taśmy, których grubość nie przekracza 3 mm. Wszystkie te produkty cechują się przede wszystkim wykończeniem o najwyższej jakości. Oprócz tego dzięki walcowaniu na zimno otrzymuje się również produkty wyróżniające się wysoką jakością techniczną.

Cała prawda o walcowaniu na ciepło

Walcowanie na ciepło to proces, w którym dochodzi do obróbki metalu, który zostaje nagrzany do temperatury sięgającej nawet 1300 stopni Celsjusza. W taki sposób możliwe staje się dokonanie zmiany zarówno kształtu, jak i rozmiaru, a nawet innych właściwości surowca. W całym procesie dochodzi do zgniatania metalu pomiędzy walcami.

Schemat

Istnieje szereg etapów, podczas których możliwe staje się walcowanie na ciepło. Cały proces zaczyna się od oczyszczenia i szlifowania wsadu. Dopiero później dochodzi do nagrzania do odpowiedniej temperatury walcowania. Kolejnym etapem jest zbijanie zgorzeliny i później może rozpocząć się początkowa faza walcowania, po którym dochodzi do redukcji szerokości. W ostatnich etapach ma miejsce walcowanie końcowe i w razie potrzeby obróbka wykończeniowa.

Wykorzystanie walcowania na ciepło

Podczas tego procesu powstają głównie płaskie produkty, np. grube blachy. Oprócz tego można uzyskać długie wyroby, takie jak stal budowlana, czy też rury zgrzewane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *