Akademia Nauk Stosowanych (dawniej KPU) uczyniła Krosno miastem akademickim

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o KPU w Krośnie – a jeśli szukałeś dobrej szkoły do kontynuacji swojej nauki na studiach wyższych, to jest duże prawdopodobieństwo, że tak było, warto wiedzieć że od dnia 1 stycznia 2023 jest to teraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych. Wraz ze zmianą statusu zapowiadane są duże zmiany i reformy wewnątrz uczelni, która zresztą w ten sposób zyskała dodatkowy prestiż i ogromne możliwości rozwoju. Jak to się stało i z czym to się wiąże? Zapraszamy do lektury!

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie od 1 stycznia PANS

Krosno wraz z wyżej wymienioną zmianą stało się miastem akademickim – co dla samego miasta również jest dużym wyróżnieniem i ważnym punktem rozwojowym, malującym świetlaną przyszłość.

Co KPU zyskuje od momentu przemianowania na Państwową Akademię Nauk Stosowanych?

• Rozwój – duże możliwości i szersze perspektywy,
• Prestiż – uznanie w środowisku edukacyjnym,
• Samodzielność – prowadzenie kierunków na własną rękę bez konieczności współpracy z uczelniami.

Ustawa o szkolnictwie wyższym dała prawo KPU na zmianę nazwy i statusu – i dzisiaj jako Akademia Nauk Stosowanych może pochwalić się tym, że należy do wyjątkowego grona najlepszych uczelni zawodowych w Polsce.

Jakie warunki trzeba było spełnić, aby uzyskać zaszczytny status akademii?

Liczne wymagania prawne i organizacyjne stoją przed uczelniami pretendującymi do tego tytułu. Jednak w całym tym gąszczu wymagań jedno jest bezsprzecznie najważniejsze i chodzi o jakość kształcenia oferowaną przez daną uczelnię. KPU odpowiednio spełniła wszystkie warunki, dzięki dziś już można o niej mówić z jeszcze większym szacunkiem, a samo Krosno dołączyć do polskich miast akademickich, które warto mieć na uwadze planując dalsze kroki w zakresie zdobywania wykształcenia.

Liczne, wewnętrzne konsultacje musiały poprzedzić decyzję władz uczelni o aplikacji do grona akademii. Gdy ta została już podjęta – sama aplikacja została złożona na ręce Ministra Edukacji i Nauki i przez niego zaakceptowana w 100%. Dla ciekawych warto zdradzić, że to nie pierwszy raz gdy krośnieńska uczelnia decyduje się na przemianowanie – bo w swojej 24 letniej działalności już to się zdarzyło, kiedy pojawiła się modyfikacja na KPU. Działalność tej placówki edukacyjnej zaczynała się bowiem od bycia pierwszą na Podkarpaciu Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. I jak wskazuje dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds .rozwoju.: „Chodzi nie tylko o inny szyld, lecz o poważną reformę placówki. Powstanie PANS w Krośnie to efekt strategii MEiN, zmierzającej do zwiększania znaczenia oraz polepszania możliwości kształcenia uczelni zawodowych”.

KPU jako PANS – co dalej?

Możliwość samodzielnego prowadzenia studiów, zwłaszcza na kierunkach zarezerwowanych dla aspirujących nauczycieli zdaje się być tym, co cieszy najbardziej władze nauczycieli i będzie w jakimś stopniu na ich najbardziej istotne plany rozwojowe. Nie pozostaje nic innego, jak zachęcić do obserwowania dalszych poczynań tej słynnej już Akademii w Krośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *