Auto zastępcze z OC sprawcy – sprawdź kiedy Ci przysługuje

osoba prowadząca auto zastępcze

Miałeś wypadek lub poważniejszą stłuczkę z winy innego kierowcy i teraz Twoje bezcenne auto wymaga większej naprawy? Pamiętaj, że nie jesteś skazany na transport miejski lub drogie taksówki. Ubezpieczenie gwarantuje Ci nie tylko likwidację szkód na koszt sprawcy, ale również samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, w jakiej sytuacji oraz na jakich warunkach przysługuje Ci samochód zastępczy.

Jeszcze kilka lat temu firmy ubezpieczeniowe odmawiały pokrycia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego. Najczęściej zasłaniając się tym, że poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej lub jego samochód nie był wykorzystywany w celach zarobkowych. Oczywiście praktyki takie budziły wiele kontrowersji oraz niezrozumienia ze strony pokrzywdzonych.

Dopiero w listopadzie 2011 r. Sąd Najwyższy orzekł, że:

“Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej” – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, sygn. akt III CZP 5/11.

Mówiąc prościej Sąd Najwyższy orzekł że towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek pokrycia wszystkich kosztów wynajmu samochodu zastępczego aż do momentu naprawy lub kupna nowego auta.

Kiedy przysługuje ci samochód zastępczy?

Jak zapewne się domyślasz auto zastępcze z OC sprawcy, przysługuje Ci w sytuacji, gdy Twoje auto uległo wypadkowi i nie nadaje się do użytku. Zapotrzebowanie na pojazd zastępczy należy zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy razem ze zgłoszeniem szkody z OC. Pamiętaj, że jeżeli do tej pory używałeś samochodu codziennie, przysługuje Ci auto zastępcze, nawet jeżeli możesz korzystać z innych metod transportu np. komunikacji miejskiej. Jak już pisaliśmy wcześniej koszt wynajmu takiego auta, musi pokryć ubezpieczyciel sprawcy kolizji lub wypadku.

Pojazd zastępczy przysługuje Ci, dopóki nie możesz korzystać ze swojego samochodu. Tak długo, jak będzie on stał w warsztacie, możesz używać auta zastępczego, od dnia szkody, aż do dnia odbioru po naprawie. W przypadku gdy uszkodzenie było tak duże, że Twoje auto nie nadaje się do użytku (szkoda całkowita) z samochodu zastępczego, możesz korzystać aż do dnia zakupu nowego auta.

odbiór samochodu po naprawie

Kiedy auto zastępcze Ci nie przysługuje

Firma ubezpieczeniowa może odmówić Ci auta zastępczego w sytuacjach gdy:

  • posiadasz drugie sprawne auto, które możesz wykorzystać do codziennych obowiązków,
  • ubezpieczyciel udowodni Ci, że korzystasz z auta okazjonalnie, więc nie potrzebujesz stałego dostępu do samochodu,
  • będziesz chciał wynająć samochód bardziej wartościowy niż Twój pojazd. (Jeżeli Twój samochód to piętnastoletni Volkswagen Polo, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu nowego Audi Q5).

Dodatkowo firma ubezpieczeniowa może również odmówić zwrotu całości lub części kosztów za wynajem w sytuacji gdy wydatki poniesione na wynajem samochodu zastępczego okazują się nieuzasadnione.

Jak wynająć samochód zastępczy

Jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania, masz 3 możliwości wynajęcia auta. Opisaliśmy je dla Ciebie poniżej.

  • Wynajem samochodu bezpośrednio z warsztatu, w którym naprawiany jest Twój samochód (oczywiście jeżeli istnieje taka możliwość). Kwestie finansowe rozliczą między sobą ubezpieczyciel i warsztat.
  • Wynajem samochodu bezpośrednio z wypożyczalni samochodów. Wiele wypożyczalni pomoże Ci w bezproblemowym przejściu przez te procedury, oferując czasami pomoc prawną w sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie chce się w pełni wywiązać z umowy. Bez problemu wynajmiesz samochód zastępczy z OC sprawcy w Katowicach i w Krakowie oraz innych miastach w całej Polsce.
  • Wynajem w wypożyczalni, która współpracuje z towarzystwem ubezpieczeniowym. Firmy ubezpieczeniowe często mają podpisane umowy z wypożyczalniami samochodów. Takie rozwiązanie zaoszczędzi Ci czasu oraz niepotrzebnych nerwów podczas poszukiwania auta zastępczego.

Pamiętaj, że bez względu na którą możliwość się zdecydujesz, koszty użytkowania pojazdu zastępczego (takie jak paliwo czy płyny) zostają po Twojej stronie.

Wiemy, że każda kolizja lub stłuczka samochodowa może powodować dużo stresu, nerwów a nierzadko jest powodem kontuzji. Dlatego ostatnią rzeczą, jaką potrzebujesz, są problemy przy wynajęciu samochodu zastępczego. Pamiętaj, że po swojej stronie masz nie tylko orzecznictwo Sądu Najwyższego, ale też Rzecznika Finansowego. Poza tym ubezpieczyciele konkurują między sobą. Również wypożyczalnie samochodowe często pomagają poszkodowanym fachowym doradztwem w tej ciężkiej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *