Bezpieczeństwo w bramach przemysłowych rolowanych

Przemysłowa brama rolowana to konstrukcja, która powinna spełniać określone założenia bezpieczeństwa. Są one realizowane na skutek połączenia i wspólnego oddziaływania ze sobą szeregu czujników i układów. W poniższym artykule spróbujemy się im przyjrzeć.

Brama rolowana – kwestie bezpieczeństwa

Bramy rolowane to konstrukcje, które ze względu na swoją masę, mogą stanowić znaczne niebezpieczeństwo dla przechodzących w ich obrębie osób. Co więcej, brak zabezpieczeń umożliwiających zatrzymanie ich w trakcie pracy mógłby doprowadzić do uszkodzenia mienia. Jednocześnie nie można zapominać, że przeszkoda znajdująca się na drodze przesuwu bramy rolowanej, może doprowadzić do przeciążenia silnika lub układu przeniesienia napędu, co w konsekwencji wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia i zniszczenia, a co za tym idzie – kosztownego serwisowania.

Środki bezpieczeństwa w konstrukcjach bram rolowanych

Jak skutecznie zabezpieczyć bramy przemysłowe rolowane przed uszkodzeniami? Jakie zabezpieczenia wykorzystuje się w nich, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie ich eksploatacji?

  1. Fotokomórki – to proste czujniki, które montuje się w świetle zjazdu. W trakcie normalnej eksploatacji ich zadanie polega na odbiorze światła o określonej długości (niekoniecznie światła widzialnego). W przypadku zablokowania źródła światła (np. na skutek pojawienia się przeszkody) fotokomórka poprzez układ sterujący wyłącza bramę rolowaną.
  2. Oświetlenie – zestaw lamp sygnalizacyjnych to kolejny środek bezpieczeństwa, na montaż którego decyduje się producent bram. Oświetlenie działa w bardzo zróżnicowany sposób. Najczęściej uaktywnia się w momencie, gdy brama ma zostać zamknięta lub otwarta. Światło zmienne świeci się również wtedy, gdy brama rolowana jest zamykana lub otwierana. Czasem efekt ten jest połączony z emisją dźwięku o określonej modulacji.
  3. Zabezpieczenia mechaniczne – w wielu bramach stosuje się również układy zabezpieczające je w sposób mechaniczny. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie układu napędowego z motoreduktorem ślimakowym. Jego konstrukcja umożliwia zablokowanie bramy rolowanej tak, aby np. podczas zaniku napięcia zasilającego nie doszło do jej niekontrolowanego upadku.
  4. Listwy optyczne – to zabezpieczenia, które działają podobnie jak fotokomórka. Dzięki nim urządzenie jest automatycznie zatrzymywane w momencie, gdy odbiornik znajdujący się najczęściej w dolnej uszczelce wykryje obecność niepożądanych obiektów.

Bramy przemysłowe wyposaża się również w zamek ryglujący. Jest to prosta, ale za to bardzo skuteczna metoda zabezpieczenia wnętrza hali przed niepowołanymi osobami.

Reasumując, producent bram wprowadza szereg zabezpieczeń, które współistniejąc ze sobą, znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracujących w okolicy osób, a także chronią mienie przed ewentualnym uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Osuszanie budynków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *