Choroba afektywna dwubiegunowa: jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Rodzice dzieci cierpiących na problemy psychiczne często obwiniają siebie i chcą za wszelką cenę podjąć jakieś działania. Prawda jest jednak taka, że leczeniem powinni zajmować się lekarze, a zadaniem rodziców jest wsparcie dzieci i bycie dla nich bezpiecznym portem. Są jednak pewne rzeczy, które rodzice mogą zrobić, i to o tych rzeczach opowiemy w tym krótkim artykule. Zanim jednak przejdziemy dalej, musimy odpowiedzieć na proste pytanie: dwubiegunowość co to?

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci?

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie psychiczne, które sprawia, że ludzie doświadczają zauważalnych, czasem ekstremalnych, zmian nastroju i zachowania. Zdarza się, że dzieci cierpiące na chorobę afektywną dwubiegunową czują się bardzo szczęśliwe lub pobudzone i są znacznie bardziej energiczne i aktywne niż zwykle. Nazywa się to epizodem maniakalnym.

Czasami dzieci z chorobą afektywną dwubiegunową czują się bardzo smutne lub przygnębione i są znacznie mniej aktywne niż zwykle. Jest to tzw. epizod depresyjny. Są to jednak bardzo ogólne informacje, choroba dwubiegunowa objawy może mieć bardzo indywidualne i różne, a wspomniane wahania nastroju to tylko pewnego rodzaju podstawa, na jakiej opierają się inne, indywidualne objawy. Nic dziwnego, że zmartwieni rodzice mogą chcieć sprawdzić telefon swojego dziecka z pomocą program do śledzenia Instagram i Facebook aby sprawdzić jego zmiany nastroju.

Jak rodzice mogą pomóc?

Leczenie takiego schorzenia jak choroba dwubiegunowa należy zostawić lekarzom, rodzice oczywiście starają się ze swojej strony pomóc, co jest oczywiście zrozumiałe. W takiej sytuacji, do rzeczy jakie mogą oni zrobić należą:

  • Zwrócić się prywatnie do lekarzy w celu przepisania innych leków spełniających indywidualne potrzeby dziecka. Terapeuci psychospołeczni pomagają w utrzymaniu nawyków, poprawie interakcji społecznych i kontroli emocjonalnej.
  • Warto zaplanować, do kogo dzwonić w nagłych wypadkach, gdy dochodzi do eskalacji zachowań, takich jak ucieczki, zażywanie narkotyków, opuszczanie zajęć szkolnych i grożenie innym dzieciom lub rodzicom;
  • Jeśli obawiasz się eskalacji zachowań dziecka, możesz zainstalować aplikacje do kontroli rodzicielskiej na jego telefonie. mSpyokazała się jedną z najlepszych na rynku, pomaga rodzicom śledzić lokalizację ich dzieci, wyświetlać alerty, kiedy pojawiają się słowa kluczowe takie jak „narkotyki”, „ucieczka” itp. oraz monitorować ich media społecznościowe i blokować niektóre aplikacje;
  • Zapewnij spójną grupę rodzinną, spędzaj codziennie czas na rodzinnych posiłkach i grach lub sportach.
  • Postępuj zgodnie z planem leczenia: nie zakładaj, że możesz odstawić leki i terapię, ponieważ nie widzisz epizodów nieregularnego nastroju.
  • Notuj nastroje, bo może to pomóc w zaobserwowaniu wzorców zachowań Twojego dziecka.
  • Epizody złego nastroju mogą wyczerpać rodziców i dzieci. Możesz więc czuć się przytłoczenie i desperację. W takiej sytuacji sięgnij po wsparcie i dołącz do grupy wsparcia.

Jakie są tego oznaki?

Wielu rodziców zadaje sobie pytania w stylu: kto choruje na chorobę dwubiegunową? Nie da się jednak przewidzieć kto, może być dotkniętym przez tę chorobę. Tak naprawdę może to spotkać każdego i w każdym wieku. Warto więc zwracać uwagę na wspomniane wcześniej objawy, takie jak niekontrolowane i niczym niezapowiedziane wahania nastroju.

Musisz jednak pamiętać, że wahania nastrojów są rzeczą ludzką, szczególnie w wieku dorastania, kiedy hormony buzują i twoje dziecko przeżywa okres przejściowy pomiędzy dzieciństwem a dorosłym życiem. Zanim więc uznasz, że twoje dziecko ma kliniczne problemy postaraj się z nim szczerze porozmawiać, a zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, skonsultuj się z lekarzem.

Jaką wybrać torbę na basen?
Shop Pay – rewolucyjny framework dla sklepów online
Jak efektywnie wykorzystać mini koparkę w małych projektach budowlanych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *