Co będzie potrzebne do podpisania umowy kredytowej?

stock-lending-money-wallet

Fakty mówią same za siebie, niejednokrotnie jesteśmy zadłużeni. Nie ma co ukrywać, że to nie jest dobra sytuacja, ale tematem tekstu będzie coś zupełnie innego. Otóż niejednokrotnie, kiedy interesuje nas kredyt, obawiamy się, że zapomnimy o jakichś niezbędnych dokumentach. Jako że kredyty mogą być różne, konkretnie skupimy się na kredycie hipotecznym.

Zdefiniowanie kredytu hipotecznego

Zanim jednak przejdziemy do elementów kredytu hipotecznego, zacznijmy od zdefiniowania tego kredytu. W końcu, jeżeli interesuje nas taki kredyt, musimy wiedzieć, z czym jest związany (zwyczajnie wymaga tego odpowiedzialność). Tak więc kredytem hipotecznym określa się długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Ta hipoteka może być ustanowiona na dwa sposoby — ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego bądź prawie własności nieruchomości. Naturalnie chodzi o terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warto także odnieść się do tego, że najczęściej dochodzi do sytuacji, w której kredytu udziela się na sfinansowanie zakupu nieruchomości bądź tez inwestycji budowlanej.

Jakie musimy mieć dokumenty?

Najkrócej rzecz ujmując, potrzebne są następujące dokumenty: dochodowe, osobowe, dotyczące nieruchomości oraz odnoszące się do innych zobowiązań.

Dokumenty dochodowe to wszystko to, co potwierdza dochody oraz sposób, w jakie je otrzymujemy. Załóżmy, że jesteśmy pracownikiem etatowym. Pracownik etatowy ma za zadanie przynieść zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu oraz wyciąg bankowy (wyciąg za okres 3,6 lub 12 miesięcy). Możliwe są też dodatkowe wymagania, ale je sobie zostawmy.

Przy dokumentach osobowych sprawa wygląda tak: konieczny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość (paszport lub prawo jazdy). Pomijamy związek małżeński z intercyzą oraz rozwód i separację
Co do innych zobowiązań, niech będzie, że takowych nie mamy.
Można powiedzieć, że tak zostają wyłącznie dokumenty dotyczące nieruchomości i teraz sprawa jest złożona.

Na początek przyjmijmy, iż interesuje nas rynek wtórny. Przy rynku wtórnym lista wymagań przedstawia się następująco:

– przedwstępna umowa nabycia nieruchomości
– odpis prowadzony dla danego miejsca
– dokumenty, które dowodzą posiadaniu praw do mieszkania przez sprzedawcę
– zaświadczenie ze spółdzielni na temat przydziału

To tyle, jeśli chodzi o rynek wtórny, pora na rynek pierwotny. Przy rynku pierwotnym wymagania kształtują się tak:

– umowa przedwstępna z deweloperem
– odpis z księgi wieczystej
– wypis z ewidencji rejestru
– dokumenty związane z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową
– decyzja dotycząca pozwolenia na budowę
– pozwolenie na użytkowanie bądź potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania (w przypadku zakończonej budowy potrzebna promesa z banku o bez obciążeniowym zwolnieniu hipoteki).
– kopie pełnomocnictw osób będących reprezentantami dewelopera
Gdyby jakiekolwiek z podanych informacji były niejasne należy pamiętać, że w każdym banku możemy liczyć na pomoc pracowników. Wystarczy tylko podzielić się wątpliwościami.

Przy tworzeniu artykułu brał udział portal ekredyt24.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *