Co to jest hosting stron i dlaczego jest potrzebny?

Komputery Warszawa

Uruchamiając stronę internetową, każdy prędzej czy później staje przed faktem, że potrzebuje hostingu, na którym ta strona będzie się znajdować. Ofert hostingu jest bardzo dużo i jest on oferowany przez setki dostawców – i nie wiadomo, czyja usługa jest lepsza. Zobaczmy więc, czym jest hosting www i jakie są oznaki rzetelnego i odpowiedzialnego dostawcy.

Czym jest hosting i jak jest powiązany z domeną

Hosting strony to usługa, w której klient wynajmuje od dostawcy usług hostingowych część pojemności serwera lub cały serwer, na którym będą przechowywane wszystkie pliki strony – zdjęcia, teksty, filmy, tabele i wszystko to, co jest widoczne w przeglądarce. Firma hostingowa pomaga również klientom w zakładaniu hostingu, chroni pliki przed cyberatakami, a nośniki fizyczne przed pożarami lub innymi zdarzeniami. Ogólnie rzecz biorąc, żadna strona nie będzie działać bez hostingu.

Opcjonalnie hosting www można zorganizować na domowym komputerze – ale do tego musi być on odpowiednio mocny, a internet musi działać całą dobę. A jeśli domowy hosting przestanie działać, strona też.

Jeśli hosting zapewnia miejsce na pliki strony, to domena jest nazwą i adresem, po którym strona będzie znajdowana w Internecie. Domena składa się z co najmniej dwóch poziomów: pierwszy wskazuje na geografię strony (np. “.pl” dla stron polskich, “.com” dla stron międzynarodowych), a drugi na nazwę strony (np. “google”). Domeny drugiego poziomu są unikalne, więc nie można zarejestrować dwóch stron pod tym samym adresem. Hosting strony podłączany jest po rejestracji domeny.

Czym są usługi hostingowe?

Często nazwy “hosting” i “serwer” są używane synonimicznie. Są to jednak różne pojęcia: hosting polega na wynajmowaniu komputera, a serwer to komputer.

Zazwyczaj cały hosting dzieli się na cztery rodzaje. Różnią się one ceną, przydzieloną pojemnością dla klienta oraz dodatkowymi ustawieniami.

Hosting współdzielony lub wirtualny

Najtańszy i najprostszy serwis do hostingu stron internetowych. Firma hostingowa udostępnia jeden fizyczny serwer dla kilku klientów i rozdziela między nich pojemność serwera oraz prędkość przychodzącego i wychodzącego ruchu internetowego. Jeśli jedna ze stron na takim hostingu jest jednocześnie odwiedzana przez tysiące użytkowników, reszta stron będzie ładować się wolniej. Dlatego ten rodzaj hostingu jest odpowiedni dla zasobów internetowych o małym ruchu.

VPS (Virtual Private Server) i VDS (Virtual Dedicated Server)

Z jednego serwera fizycznego przydzielane są równe części pojemności dla kilku klientów. W tym przypadku wszystkie przydzielone zasoby są równomiernie rozdzielane pomiędzy wszystkich klientów. Czyli hosting VPS jest wtedy, gdy każdy klient wynajmuje część serwera.

Strona klienta będzie ładować się wolniej tylko wtedy, gdy obciążenie przyjdzie do niego: na przykład przyjdzie duża liczba użytkowników lub administrator pobierze zbyt ciężkie pliki.

Hosting w chmurze

Rozdziela on pliki pomiędzy kilka fizycznych serwerów. Klient płaci więc tylko za te zasoby, które wykorzystuje w danym momencie. Jeśli na stronę przyjdzie wielu użytkowników, dostawca hostingu zwiększy pojemność i trzeba będzie za nią przepłacić. A jeśli użytkowników jest niewielu, można zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć pojemność.

Zazwyczaj hosting w chmurze ma mniej ustawień niż VPS. Hostingodawcy sami konfigurują system operacyjny i nie dają dostępu do plików root. W tym przypadku klient może wybrać system operacyjny: Windows Server, Ubuntu, Debian lub CentOS.

Serwer dedykowany

Najdroższa usługa – zapewnia największą przepustowość dla klienta. Wynajmuje cały fizyczny serwer i wszystkie zasoby należą tylko do niego. Kolejną zaletą jest maksymalne bezpieczeństwo plików, ponieważ wszystkie dane są fizycznie przechowywane w jednym miejscu. Ta usługa jest odpowiednia dla dużych sklepów internetowych, sieci społecznościowych i innych złożonych projektów.

Na serwerze dedykowanym możesz samodzielnie zainstalować program lub system operacyjny – nie ma żadnych ograniczeń. Ale do tego trzeba wiedzieć jak zarządzać serwerem i OS. Jeśli nie masz takich umiejętności, będziesz musiał nauczyć się tego sam lub zatrudnić administratora.

W jaki sposób wybrać hosting?

Możesz wybrać taryfę od hostera według kilku kryteriów.

Płatne lub bezpłatne. Cena taryfy zależy od pojemności serwerów i usług dodatkowych. Są też darmowe hostingi – dają najmniejszą pojemność i umieszczają reklamy na stronach. Dlatego darmowy hosting najlepiej wykorzystać do projektów testowych. Jeśli potrzebujesz uruchomić sklep internetowy, lepiej od razu wybrać płatną usługę: VPS, cloud hosting lub serwer dedykowany.

Rodzaj dysku. Teraz hosterzy oferują dwa formaty: HDD i SSD. Pierwszy jest tańszy, ale pliki ładują się z niego wolniej. Dyski SSD są droższe, ale ładują pliki kilka razy szybciej.

Pamięć fizyczna. Ilość pamięci głównej zależy od tego, ile plików może obsłużyć strona. Jednocześnie w taryfie są ograniczenia dotyczące plików multimedialnych. Przykładowo, klient może przesłać tylko 5 GB zdjęć i filmów z 20 GB pamięci. Kolejnym ograniczeniem są deskryptory indeksów (inodes): określają one liczbę plików i folderów, które można utworzyć na dysku.

Pamięć RAM i procesor. Im więcej pamięci, rdzeni i wyższą częstotliwość procesora zapewnia hosting, tym szybciej będzie się ładować strona. Ale tym droższa będzie taryfa.

Wsparcie CMS. System zarządzania treścią to interfejs, który umożliwia wgrywanie zdjęć, filmów, tekstów, zmianę układu stron internetowych.

Wsparcie CMS jest zwykle wskazane w taryfie. Jeśli hosting obsługuje MySQL, to WordPress będzie na nim działał.

Dodatkowe usługi. Należą do nich:

  • ochrona przed atakami DDoS;
  • sprawdzanie poczty pod kątem spamu i wirusów;
  • interfejs internetowy dla poczty;
  • dostęp do strony poprzez FTP;
  • tworzenie kopii zapasowych plików i innych usług.

Usługi dodatkowe można uzyskać na wszystkich rodzajach hostingu.

Jak skonfigurować powiadomienia na iPhone?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *