Cykl produkcyjny i właściwości wełny mineralnej skalnej

Spośród licznych technologii termomodernizacyjnych, ogromnym zainteresowaniem cieszą się teraz wełny mineralne. Nic w tym dziwnego, skoro oparte o nie rozwiązania gwarantują izolację termiczną, przeciwogniową i akustyczną.

Dwa produkty, wełna mineralna skalna i wełna mineralna szklana są obecnie jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, których stosowanie zapewnia skuteczną izolację termiczną, izolację akustyczną i ochronę przeciwogniową. Charakteryzuje je wiele wspólnych, ważnych cech, ale też odróżnia szereg elementów, które zaobserwujemy w trakcie procesu produkcji. Oba materiały zdecydowanie posiadają też inne właściwości, a przez to wyróżnia je też określone zastosowanie w budynku. Wełny mineralne szklane i mineralne skalne mają spore możliwości, które wykorzystuje się w tworzeniu zarówno izolacji budowlanych, jak również technicznych.

Produkcja wełny mineralnej skalnej rozpoczyna się od doboru w odpowiednich ilościach surowców, którymi są bazalt, gabro, kruszywa wapienne lub dolomit. Oczekując pożądanych parametrów produktów izolacyjnych, wybrane surowce miesza się w ściśle określonych proporcjach. Bazalt, gabro, kruszywa wapienne, z których powstaje wełna skalna i początkowo znajdowały się w silosach dobowych, trafiają do pieca szybowego pod ścisłą kontrolą systemu informatycznego nadzorującego proces wytwarzania. Gorące powietrze zapala koks i dzięki temu zachodzi roztopienie skalnego tłucznia. Rozgrzana w ten sposób, płynna konsystencja rozlewa się na maszyny rozwłókniające.

Tak powstają włókna, które pokrywane są lepiszczem. Kierowane są one do komory osadczej, a tam maszyny rozkładają je równomiernie i układają kobierzec. Na tym etapie produkcji wełna skalna zostaje poddana procesowi zmiany kierunku włókien. W ten sposób udoskonala się i nadaje wełnie określone funkcje mechaniczne.

Potem w komorze polimeryzacyjnej produkt otrzymuje odpowiednią grubość oraz oczekiwane właściwości wytrzymałościowe. Następnie wełna skalna jest cięta według precyzyjnego wymiaru przy użyciu zespołu pił, czyli piły poprzecznej, grubościowej taśmowej oraz pił wzdłużnych.

Ogromne różnice między wełną skalną i szklaną stanowią surowce je tworzące oraz proces produkcji. Jedynym miejscem w Polsce, w którym powstają oba rodzaje wełny, jest zakład produkcyjny w Gliwicach, wytwarzający materiały marki ISOVER. Trzy linie produkcyjne, w tym dwie dla wełny szklanej i jedna dla skalnej stanowią serce całej fabryki.

Wełna szklana ze względu na swoją mniejszą gęstość jest stosowana podczas izolacji dachów skośnych. Dzieje się tak, gdyż ten materiał nie obciąża nadmiernie konstrukcji. Na płaskim dachu bardzo dobrze sprawdza się wełna skalna, jednak w praktyce można też zastosować wełnę szklaną z dedykowanego zestawu dwuwarstwowego Platynowy Dach ISOVER. System okazuje się przydatny pod bezpośrednie krycie dachu papą, membraną PVC i EPDM. Dwuwarstwowa technologia ISOVER umożliwia wyeliminować liniowe mostków termiczne, które mogą pojawiać się na stykach płyt.

Przy fasadach w metodzie lekkiej mokrej znajduje zastosowanie twarda wełna skalna w płytach. Oba typy produktu izolacyjnego, wełna szklana i wełna skalna są niepalne, a o ich izolacyjności decyduje współczynnik lambda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *