Czy fotowoltaika się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym sposobem na to, aby skutecznie oszczędzić pieniądze na stale wzrastających kosztach związanych z rachunkami za prąd. Pojawiają się jednak regularnie opinie na temat tego, że w ogólnym rozrachunku fotowoltaika nie jest wcale tak atrakcyjna pod względem finansowym, jak się może wydawać. Jak to zatem przedstawia się w szczegółach? Czy fotowoltaika się opłaca, czy też może jest to nietrafiona inwestycja?

Skąd mogą pochodzić wątpliwości?

Na samym początku warto sobie odpowiedzieć, jakie jest źródło opinii, że fotowoltaika nie jest opłacalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o uzyskiwanie energii elektrycznej? Nie da się ukryć, że największym źródłem takich wątpliwości jest rzecz jasna cena takiej instalacji. W zależności od tego, jak duża będzie nieruchomość, a tym samym zapotrzebowanie na energię elektryczną, wzrasta oczywiście koszt samej instalacji. Szacuje się jednak, że przeciętny system fotowoltaiczny, który mógłby z powodzeniem zasilać średniej wielkości dom, to wydatek nawet 40 tysięcy złotych.
Kolejną kwestią budząca spore wątpliwości jest fakt, że przecież taki system nie zawsze działa z pełną wydajnością. Jest on uzależniony od ilości promieni słonecznych, które przecież nie są zawsze tak intensywne jak w upalny, słoneczny letni dzień. Często dni są zachmurzone i deszczowe, a co najważniejsze, słońce świeci tylko przez połowę dnia.

Jak wygląda rzeczywistość?

Jeśli ktoś nastawia się na to, że w ciągu kilku miesięcy, lub nawet kilku najbliższych lat po kupieniu instalacji fotowoltaicznej, osiągnie się ogromne korzyści finansowe, to bardzo się myli. Opłacalność fotowoltaiki jest bezdyskusyjna, pozwala ona skutecznie zredukować koszta związane z energią elektryczną, a często nawet możliwe jest zarabianie na sprzedaży nadmiarowej ilości energii do dostawcy. Pamiętać jednak należy, że zwrot z inwestycji to minimum 6 lat, a bardzo często 8 lat. Dopiero po tym okresie jesteśmy na 0 i możemy cieszyć się oszczędnościami. Patrząc na fotowoltaikę w dłuższej perspektywie warto w nią zainwestować. Jeśli kupujemy dom lub budynek co do którego nie jesteśmy pewni, że będzie go użytkować minimum 10 lat to opłacalność może być wątpliwa.
Jeśli chodzi o koszt takiej instalacji, to jest on faktycznie bardzo wysoki lecz pamiętać trzeba, że w dużej części finansowany jest przez Unie Europejską, a także przez samorządy, którym zależy na poprawie jakości lokalnego powietrza. Programów dotacyjnych będzie coraz więcej, aby zachęcić inwestorów do korzystania z nowoczesnych źródeł energetycznych.

Artykuł powstał na podstawie współpracy z firmą Only Comfort – Fotowoltaika Białystok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *