Czy myślałeś kiedyś o założeniu firmy w USA? Powiemy Ci jak to zrobić

Work and Travel USA 1

Otwarcie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z szeregiem formalności i dokładną znajomością przepisów prawnych. W dzisiejszych czasach możemy założyć firmę w każdym miejscu na świecie, dlatego warto wybrać państwo o bardzo rozbudowanym systemie gospodarczym. Decydując się na Stany Zjednoczone, zyskujemy duże szanse powodzenia naszej inwestycji. Należy jednak wiedzieć co i w jakiej kolejności trzeba zrobić, aby uruchomić przedsiębiorstwo za oceanem.

Od czego trzeba zacząć i jak oszczędzić na starcie?

Podobnie jak w przypadku każdej działalności, liczy się trafiony pomysł i sporządzenie biznesplanu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy nasza koncepcja może przyjąć się na dynamicznym i bardzo rozbudowanym amerykańskim rynku. Ze względu na ogromny kapitał finansowy w USA można odnieść sukces i zyskać bardzo wiele, ale też sporo stracić. Decydują o tym różne czynniki, m.in. sposób rozliczania się z fiskusem czy lokalizacja firmy.

Stany Zjednoczone są krajem, w którym panuje duża swoboda działania, lecz może ona zostać ograniczona wysokimi stawkami podatkowymi. Przedsiębiorcy mogą jednak śmiało decydować, w jakim stanie chcą uruchomić swój biznes. Ma to ogromne znaczenie dla być albo nie być działalności, która dopiero wystartowała. Im większy i bardziej prestiżowy stan, tym wyższa opłata podatkowa oraz koszty administracyjne. Dla przykładu, najwięcej trzeba będzie płacić w Nowym Jorku i New Jersey. Na przeciwległym biegunie znajduje się Wyoming, w którym nie obowiązują dochodowe PIT i CIT, lecz stosunkowo wysoki jest podatek od nieruchomości dla firm. Konieczne jest też dostosowanie lokalizacji do sektora, w którym planujemy inwestować. W związku z tym powinniśmy wybrać miejsce o dużej dostępności kontrahentów i partnerów biznesowych przy stosunkowo korzystnym systemie podatkowym, jaki oferują m.in. Teksas, Floryda czy Waszyngton.

Jeżeli już wskażemy lokalizację oraz dokładnie przemyślimy początkową strategię działania i ocenimy możliwości przyjęcia się biznesu na rynku amerykańskim, musimy określić formę prawną. Polscy przedsiębiorcy w USA najczęściej wybierają spółki akcyjne C-corporation i S-corporation oraz LLC, czyli amerykański odpowiednik spółki z o.o. Konieczne jest zatem oszacowanie sytuacji finansowej firmy w pierwszym roku istnienia oraz ewentualny fakt założenia działalności ze wspólnikami.

Kwestia kluczowa – wizy

Zanim załatwimy wszystkie formalności związane z uruchomieniem działalności, tj. wybór statusu prawnego, powołanie członków zarządu, rejestracja firmy czy wynajęcie nieruchomości pod biuro, niezbędne jest złożenie wniosku o wydanie wizy, aby móc zarządzać firmą.

Ważną wizę muszą również posiadać pracownicy, którzy nie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, a zostaną zatrudnieni na stałe. O ten niezwykle ważny dokument można ubiegać się w Polsce, w konsulacie amerykańskim.

Najczęściej wykorzystywanymi w celach biznesowych wizami są: E-1 (handlowa, dla przedsiębiorców, przedłużana pod warunkiem czynnego prowadzenia działalności gospodarczej) oraz E-2 (przeznaczona dla inwestorów). Osoby, które chcą przyjechać na stałe w celu dokonania znacznie większej inwestycji, mogą starać się o otrzymanie wizy EB-5. Natomiast planujący krótszą wizytę biznesową w Stanach Zjednoczonych z pewnością złożą wniosek o wizę B-1.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem www.firmausa.pl – zarejestruj swoją firmę w USA

2 komentarze

  1. Ramsztajn pisze:

    Miałem kiedyś firmę kamieniarską w USA. Nawet dobrze prosperowaliśmy ze szwagrem. Działaliśmy w Dallas. Ale powiem wam, że miejscowi byli tak ograniczeni i małostkowi, że woleliśmy przenieść się do Polski. Przewieźliśmy maszyny które się dało do Polski a resztę sprzedaliśmy. Teraz działamy tutaj, w kraju. Kamień bierzemy stąd http://www.piaskowieciwapien.pl wiec dostawy mamy pewne i na czas. Maszyny odremontowane. Interes się kręci. Do USA już nigdy nie pojadę.

  2. lucja pisze:

    O proszę ciekawe! aż tak źle było? Ja teraz jadę w nowem roku z Oneglobe Travel do stanów na work and travel więcsiesama przekonam jacy tam są ludzie… ciekawe ciekawe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *