Czym kierować się przy wyborze bagażnika bazowego?

Bagażniki bazowe to sprzęty, które przede wszystkim powinny być kompatybilne z samochodem. Osoba zainteresowana ich nabyciem powinna zwrócić uwagę przede wszystkim na elementy takie, jak: cena, marka, materiał i kształt. Warto jednak zaznaczyć, iż pierwszym działaniem osoby chcącej zakupić tego typu sprzęt powinno być upewnienie się, że bagażnik bazowy jest kompatybilny z samochodem. Ponadto warto rozważyć zakup produktu od cenionych producentów, którzy znani są ze stosowania solidnych materiałów czy też przywiązują dużą wagę do aspektów produkcyjnych takich jak np. aerodynamiczny kształt.

Podział bagażników bazowych

Wyróżniamy następujący podział bagażników bazowych:

  • bagażniki do samochodów z relingami klasycznymi;
  • bagażniki do samochodów z relingami zintegrowanymi;
  • bagażniki do samochodów bez relingów.

Istotne jest rozróżnienie, czy samochód zaopatrzony został w relingi, gdyż należy właściwie odmierzyć ich rozstaw – wymiar ten zestawić powinno się z maksymalnym rozstawem mocowań bagażnika. Osoba zainteresowana, chcąca zapobiec kosztownym pomyłkom, powinna brać pod uwagę również to, czy wybrany bagażnik dachowy pasuje do modelu samochodu. Właśnie dlatego tak istotne jest informowanie sprzedawcy o tym, czy samochód ma zainstalowane relingi. Podaje się wówczas najważniejsze dane o pojeździe – tj. markę, model, rok produkcji, rodzaj nadwozia.

Właściwa ładowność bagażnika bazowego

Jeżeli klient planuje zwiększyć pojemność bagażową swojego samochodu zaleca się, aby zweryfikował wcześniej maksymalną ładowność bagażnika bazowego. Obciążenie zgodne z normą jest niezwykle istotne, gdy planuje się podróż z wypełnionym po brzegi boksem dachowym (który bez ładunku może ważyć nawet 30 kg). Ładowność bagażnika jest szczególnie istotna dla osób, które w planach mają przewożenie ciężkiego sprzętu (takiego, jak np. rowery elektryczne). Warto pamiętać, że cały zestaw (bagażnik bazowy + akcesoria + ładunek) nie może wychodzić ponad normę dopuszczalnego obciążenia dachu samochodu.

Jakie bagażniki są godne uwagi?

Z perspektywy materiału wykonania, bagażniki bazowe dzieli się na stalowe i aluminiowe. Te pierwsze charakteryzują się bardzo często prostokątnym przekrojem, natomiast te aluminiowe są najczęściej bardziej opływowe i lżejsze. Za szczególnie rozróżnienie uważa się montaż akcesoriów. Bagażniki aluminiowe zazwyczaj posiadają w tym celu rowek T. Bagażniki stalowe montuje się natomiast na tzw. cybantach.

Wybór zależy od potrzeb osoby zainteresowanej. Jeżeli zależy jej głównie na trwałości oraz przystępnej cenie – warto rozważyć zakup bagażnika stalowego. Niektórzy kierowcy zwracają natomiast uwagę na bagażniki aluminiowe – w głównej mierze ze względu na ich nowoczesny i przepełniony elegancją design. Ich zdecydowaną zaletą jest również opływowy, aerodynamiczny kształt – zmniejsza to opór powietrza podczas jazdy, a co za tym idzie – zużycie paliwa.

Ważne pytania

Przy zakupie bagażnika dachowego niezwykle istotne jest określenie swoich potrzeb i wymagań. W tym celu pomocne może być przytoczenie kilku pytań:

  • Jak często będę potrzebować dodatkowego bagażnika?
  • Jakie akcesoria mam zamiar zamontować na bagażniku (box dachowy, uchwyt na rower, a może uchwyt na narty)?
  • Czy bardziej zależy mi na niskiej cenie, czy na wygodzie użytkowania?

Przygotowanie odpowiedzi te pytania na pewno będzie stanowić nieocenioną pomoc przy wyborze rodzaju bagażnika. Dlaczego? Ujmując najprościej – niektóre bagażniki dachowe dopuszczają możliwość instalacji akcesoriów wyłącznie na cybantach. Inne natomiast zaopatrzone są w tzw. rowek T, który ma na celu montaż na specjalnych szpilkach. Pierwszy sposób montowania uważany jest za mniej kosztowny, ale bardziej pochłaniający czas. W przypadku rowka T zaletą jest natomiast szybszy montaż, należy jednak liczyć się z większymi kosztami (zarówno podstawowego bagażnika, jak i akcesoriów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *