Czym są płytki pcb i co warto o nich wiedzieć?

wytrawianie płytek pcbW dzisiejszym artykule poruszymy temat, który jest bliski sercu, niejednemu elektronikowi. Mowa tutaj oczywiście o płytkach pcb. Takie płytki dziś dostępne są praktycznie w urządzeniach elektrycznych, a już na pewno w każdym elektronicznym i stanowią serce tego urządzenia, co oznacza, że płytka pcb jest jego centralnym punktem, który decyduje bezpośrednio o pracy takiego urządzenia.

Elektronika

Warto na samym początku powiedzieć sobie, czym tak w ogóle jest elektronika. Elektronika jest to dziedzina nauki, znana nam bardzo dobrze od wielu lat, która zajmuje się wytwarzaniem, a także przetwarzaniem sygnałów, które przyjmują postać prądów, napięć, a czasem nawet i pól magnetycznych. Dzięki elektronice jesteśmy w stanie dziś być świadkiem takiego rozwoju technologicznego, który w ostatnich czasach miał miejsce. Urządzenia, które tworzone są na podstawie układów elektronicznych, wykorzystywane są absolutnie wszędzie. Możemy je spotkać m.in. w medycynie, motoryzacji, kolejnictwie, czy najbliższych nam, czyli sprzętach gospodarstwa domowego. Komputery, telewizory, radia czy telefony, wszystko to urządzenia elektryczne, które posiadają w sobie mnóstwo elektroniki. Dziś tak naprawdę w tej dziedzinie wygląda wszystko zupełnie inaczej aniżeli kiedyś, przez co też w taki sposób otrzymujemy o wiele więcej możliwości, które możemy wykorzystywać na różne sposoby. Kluczową rolę w urządzeniach elektronicznych odgrywają płytki pcb.

Płytki pcb

kondensatoryTakie płytki można uznać jako serce całego urządzenia. Jak wiadomo serce, jest to organ, który jest najważniejszy w ciele każdego organizmu żywego, a przede wszystkim człowieka. Żyjemy dopóty, dopóki ono nie przestanie bić, a funkcjonujemy poprawnie, kiedy nie mamy żadnych problemów z tym organem. Tak samo jest w przypadku sprzętu elektronicznych. Urządzenie jest sprawne, dopóki nie będziemy mieć żadnych problemów z płytkami pcb. Jednak czym są takie płytki? Takie płytki to nic innego, jak kawałek płytki pokrytej materiałem izolacyjnym, na których znajdują się układy połączeń elektrycznych. Do takiej płytki docierają impulsy, są przetwarzane i wysyłane dalej. Jakiekolwiek braki lub uszkodzenia powodują, że sygnał nie będzie podawany dalej, przez co nie będzie możliwe prawidłowe działanie całego układu, a w konsekwencji i danego urządzenia. Jeżeli poruszamy temat płytek pcb, to bardzo ważną sprawą jest tutaj wytrawianie płytek pcb. Wytrawianie płytek pcb, czyli usunięcie miedzi z niepokrytych tonerem miejsc na laminacie. Wytrawianie płytek pcb wykonuje się w kąpieli w roztworze wodnym chlorku-żelaza lub też kwasu azotowego. Bez kwestii jedno i drugie rozwiązanie, pozwala nam uzyskać oczekiwany przez nas efekt. Trawienie wykorzystywane jest często wtedy, kiedy sami decydujemy się stworzyć własną płytkę pcb, praktycznie od podstaw. Być może wiele ludzi się teraz zdziwi, ale tak jest to możliwe, tylko potrzeba nam do tego trochę więcej wiedzy i znajomości posługiwania się niektórymi narzędziami w praktyce. Reszta zależy od nas i od naszych potrzeb.

Co zrobić z uszkodzoną płytką pcb?

Płytki pcb nie psują się zbyt często, jednak również one ulegają uszkodzeniom. Tak naprawdę są one bardzo delikatne, a jeżeli bawimy się w majsterkowanie, to jesteśmy w stanie powiedzieć sobie, że o uszkodzenia, absolutnie nie jest tutaj trudno. Jeżeli płytka pcb się uszkodzić to możemy ją naprawiać sami, oddać w ręce profesjonalistów lub dać sobie z tym wszystkim spokój i kupić nowe urządzenie. Tak naprawdę decyzja zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *