Czym zajmuje się deweloper?

Deweloper to jeden z najmniej zrozumiałych profili zawodowych w Polsce. Ten artykuł stanowi bliższy rzut oka na to właśnie kim jest deweloper, na czym polega jego działalność i jakie wiążą się z nią prawa, a jakie obowiązki. Czas więc wyjaśnić dokładnie, co kryje się pod tym enigmatycznym dla wielu osób określeniem!

Deweloper – kim właściwie jest?

Mówiąc najprościej – deweloper to nikt inny, jak przedsiębiorca którego pracą w pierwszej linii jest ustanawianie własności domu lub przenoszenie prawa własności na nabywcę konkretnej nieruchomości. Jednak poza tym zadaniem głównym – jest i wiele innych pobocznych, które na realizację celu głównego mu pozwalają.

Deweloper nade wszystko jednak jest osobą, która kompleksowo zajmuje się koordynacją budowy oraz sprzedaży domów i bloków. Strona organizacyjna i zarządca związana z tymi działaniami – leżą właśnie w gestii tego eksperta.

Jakie główne obowiązki warto wyróżnić w ramach pracy dewelopera?

  • Znalezienie gruntu pod budowę nieruchomości.
  • Zatrudnienie ekipy do realizacji budowy.
  • Podpisanie umowy deweloperskiej.

Nie da się ukryć, że na barkach dewelopera spoczywa ogromna odpowiedzialność – związana z tym, by wszystkie uzgodnienia spisane w umowie deweloperskiej w istocie zostały spełnione.

Działalność deweloperska – w jaki sposób jest regulowana przepisami?

Tutaj przede wszystkim warto wspomnieć o ustawie z dnia 6 wrześni 2016 roku – bo to właśnie ta ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest potocznie znana jako ustawa deweloperska i to właśnie ten dokument jest głównym zbiorem regulacji jego działalności.

To istotna informacja, bowiem przed pojawieniem się ustawy – zawód dewelopera był bardzo elastycznie i szeroko interpretowany, czego efektem jest trwające nawet do dzisiaj zamieszanie w określeniu specyfikacji tego zawodu.

Chcesz być deweloperem? Musisz działać zgodnie z przepisami – to jest absolutna podstawa. Warto przy tej okazji zajrzeć dokładniej do tego, co można się dowiedzieć bliżej studiując ww. ustawę.

Tzw. Ustawa deweloperska – co w niej znajdziesz?

  • W jaki sposób chronione są środki wpłacone deweloperowi.
  • W jakim trybie i na jakich zasadach zawiera się umowę deweloperską.
  • Jakie są prawa i obowiązki zarówno nabywcy, jak i dewelopera.

Deweloper jako osoba odpowiedzialna za realizację przedsięwzięć deweloperskich ma więc pełne ręce roboty.  To on nikt inny może zarówno rozpocząć, jak i zakończyć proces, którym jest w istocie przedsięwzięcie deweloperskie. Musi znaleźć źródła finansowania danej budowy, jak również wystąpić o pozwolenia na budowę i dopilnować ich uzyskania. Poza ekipą budowlaną musi się zająć zatrudnieniem projektantów i architektów do konkretnego przedsięwzięcia, a potem – koniec końców zająć się sprzedażą wybudowanych lokali. Nic więc dziwnego, że deweloper zwykle nie działa sam, ale pozwala sobie na zatrudnienie sztabu pracowników – specjalistów od konkretnych zagadnień.

Zainteresował Cię temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj: https://3cityestate.com/deweloper-kim-jest-i-czym-sie-zajmuje/

Joy in me – z miłości do jogi
Petardy i fajerwerki – niezwykłe widowiska na niebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *