Detox organizmu – kiedy jest potrzebny?

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu uwarunkowane jest wieloma czynnikami, jednak zażywanie substancji psychoaktywnych z pewnością nie pomaga. Nadmierne picie alkoholu, branie narkotyków czy leków bez uzasadnionego medycznie powodu wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie psychiczne człowieka, ale również jego stan fizyczny. Osoby uzależnione często narażone są na szkodliwe działanie toksyn pojawiających się w krwiobiegu, które w długofalowej perspektywie mogą doprowadzić do skrajnego wyniszczenia organizmu. Często jedynym ratunkiem okazuje się detoks organizmu. Czym jest i kiedy jest potrzebny?

Detoks organizmu – na czym polega?

Detox organizmu to nic innego jak jeden z zabiegów medycznych, którego podstawowym zadaniem jest usunięcie z krwiobiegu pacjenta środków psychoaktywnych, w tym alkoholu, narkotyków i leków, oraz wszystkich pozostałości toksycznych związków będących skutkiem ubocznym procesów metabolicznych. Podczas zabiegu zostają również podane dożylnie elektrolity, sole mineralne, a także witaminy – wszystko po to, aby nawodnić wycieńczony organizm i uzupełnić niedobory podstawowych składników odżywczych.

Detoks organizmu – sposób na „kaca”

Odtruwanie organizmu w domowym zaciszu najczęściej można utożsamić z działaniami, które mają na celu zwalczyć skutki picia alkoholu w zbyt dużej ilości. Walka z „kacem” domowymi sposobami bywa jednak nierówna, ponieważ trzeba pamiętać o spożyciu produktów spożywczych, dzięki którym można uzupełnić wypłukane z organizmu elektrolity, witaminy i minerały. Środki na „kaca” dostępne w aptekach również bywają nieskuteczne, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wizyty w ośrodkach detoksykacji, gdzie pacjentom podaje się specjalne „kroplówki na kaca”.

Detoks organizmu – pierwszy krok do wyjścia z uzależnienia

Odtruwanie organizmu w przypadku osób uzależnionych to pierwszy krok w stronę życia w trzeźwości. Detoks pozwala bowiem przerwać ciąg alkoholowy lub też zerwać z nałogiem u narkomanów czy lekomanów. Zabieg odtruwania sam w sobie nie jest formą leczenia, ale stanowi pierwszy etap wyjścia z nałogu. Detox w takich przypadkach powinien być przeprowadzony pod czujnym okiem lekarzy i pielęgniarek – wtedy jest nie tylko bezpieczny, ale i bezbolesny. Zabiegowi najczęściej towarzyszą bowiem środki przeciwbólowe, nasenne czy uspokajające, co ma złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego.

 

Zgłoszenie się na detoks organizmu przez osoby zmagające się z chorobą alkoholową, lekomanią czy narkomanią w zaawansowanym stadium to często jedyny ratunek nie tylko przed całkowitym zrujnowaniem życia oraz zdrowia, ale nawet przed śmiercią. Detox w Warszawie można przeprowadzić w renomowanym ośrodku leczenia uzależnień, o czym warto porozmawiać z najbliższymi tkwiącymi w szponach nałogu.

Polecamy również wszywkaalkoholowalublin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *