Dezynfekcja miejsca pracy, którą warto rozważyć

Pracodawcy mogą podjąć wiele kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 w miejscu pracy. BHP zaleca klasyfikowanie obowiązków zawodowych zgodnie z ryzykiem narażenia na COVID-19 i wdrażanie środków kontrolnych odpowiednich do poziomów ryzyka. Istnieje również wiele środków dystansowania społecznego, które można rozważyć. Ale nawet przy tych środkach ostrożności możliwe jest, że osoby chore mogą spędzać czas w zakładzie pracy. W takim przypadku zalecana jest dezynfekcja pomieszczeń z http://deratyzacja-epak.pl/ i czyszczenie miejsca pracy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Gdy ktoś w miejscu pracy jest chory na COVID-19, CDC zaleca pracodawcom podjęcie następujących kroków w celu oczyszczenia i dezynfekcji obiektu:

• Zamknij obszary, z których korzystała chora osoba, w tym pomieszczenia ogólnodostępne i łazienki.
• Otwórz zewnętrzne drzwi i okna, aby ułatwić cyrkulację powietrza na zewnątrz w tych obszarach.
• Jeśli to możliwe, poczekaj 24 godziny na czyszczenie.
• Wyczyść i zdezynfekuj wszystkie miejsca używane przez chorego. Nie zapomnij o ekranach dotykowych, klawiaturach i innym wspólnym sprzęcie elektronicznym.

Jeśli od pobytu chorego w placówce minęło więcej niż siedem dni, nie zaleca się wychodzenia poza rutynowe procedury czyszczenia. Podczas czyszczenia obszaru, który może być zanieczyszczony, należy stosować środki dezynfekcyjne zarejestrowane w odpowiedniej instytucji, które spełniają kryteria agencji dotyczące skuteczności przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu koronawirus 2019 (COVID-19).

Twarde, nieporowate powierzchnie, które są widocznie zabrudzone, przed dezynfekcją należy wstępnie oczyścić wodą z mydłem. Ponieważ SARS-CoV-2 jest wirusem otoczkowym, jest to jeden z najłatwiejszych do zabicia typów wirusów, zgodnie z tym znajdź instytucję, która prowadzi listę środków dezynfekujących, które uważa za skuteczne przeciwko wirusowi. Ta lista zawiera również niektóre produkty, które spełniają bardziej rygorystyczne kryteria dotyczące skuteczności przeciwko trudniejszym do zabicia wirusom i nowym patogenom wirusowym. Używając środka dezynfekującego, przeczytaj i postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie produktu, które wyjaśniają, jak używać go bezpiecznie i skutecznie.

O czym jeszcze pamiętać przy dezynfekcji?

Ważne jest, aby traktowana powierzchnia była przez pewien czas widocznie mokra – nazywa się to czasem kontaktu. W zależności od produktu wymagany czas kontaktu może wynosić nawet 15 sekund lub nawet 30 minut. Agencja Ochrony Środowiska podaje czas kontaktu dla każdego z zatwierdzonych przez siebie środków dezynfekujących i dostarcza informacji o powierzchniach, na których można je stosować.

Większość środków dezynfekujących jest przeznaczona do stosowania tylko na twardych, nieporowatych powierzchniach, takich jak klamki i blaty ze stali nierdzewnej. W przypadku miękkich, porowatych powierzchni, widoczne zanieczyszczenia należy najpierw usunąć, a następnie zastosować odpowiednie środki czyszczące do powierzchni.

[TB]

1 Komentarz

  1. Marian pisze:

    A czym właściwie różnią się zamgławiacze do dezynfekcji od zwykłych pochłaniaczy wilgoci? Warto kupować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *