Dlaczego nie powinniśmy wyjeżdżać za granicę bez EKUZ?

06-ubezpieczenie-podrozy-zagranicznych

Planowanie podróży to czysta przyjemność, bo przecież każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że rezerwowanie hotelu w egzotycznym kraju, czy przygotowywanie harmonogramu zwiedzania niezwykłych miejsc, napawa nas niemal zawsze podekscytowaniem. Niestety, w oczekiwaniu na nasz wymarzony urlop za granicą, łatwo możemy zapomnieć o ważnych i istotnych formalnościach, które musimy dopełnić przed wyjazdem.

Powinniśmy kupić ubezpieczenie podróży zagranicznych, jednak nie mniej ważne jest wyrobienie sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ umożliwia korzystanie bez konieczności uiszczania opłat z państwowych placówek opieki zdrowotnej w kraju, w którym przebywamy. Wystarczy, że jest to jedno z państw członkowskich UE/EFTA. Pamiętajmy jednak, że nawet NFZ rekomenduje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego oprócz wyrobienia sobie EKUZ.

Jakie korzyści daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia nas do korzystania bezpłatnie z opieki zdrowotnej w kraju, w którym w danej chwili jesteśmy. Chodzi o publiczną pomoc lekarską i o przypadki, w których ta pomoc jest nieodzowna. Trzeba też mieć na uwadze to, że darmowe usługi w naszym przypadku będą tylko te, które w danym kraju są refundowane. Innymi słowy, nawet jeżeli w Polsce NFZ refunduje określony zabieg, określoną usługę, a w danym państwie trzeba za nią zapłacić, nie możemy liczyć na refundacje na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W obcym państwie dobrze mieć ze sobą, oprócz EKUZ, także dokument tożsamości, o który możemy zostać zapytani w szpitalu czy przychodni lekarskiej. Może to być paszport czy dowód osobisty.

Gdzie możemy korzystać z EKUZ?

Na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można powoływać się w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do EFTA. Do UE przynależą między innymi takie państwa jak Niemcy, Francja, Włochy, Węgry, Grecja, Hiszpania, Czechy, Słowacja czy Portugalia. Wśród członków EFTA znajduje się Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Islandia.

Ubieganie się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

O EKUZ może ubiegać się każdy, kto wyjeżdża za granicę do jednego z państw członkowskich UE czy EFTA, bez względu na to czy wyjazd ma charakter służbowy, czy prywatny. Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane są także dla osób uczących się za granicą. Za wyrobienie EKUZ nie trzeba płacić, procedura jest bezpłatna, a także zupełnie nieskomplikowana. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w jednym z oddziałów NFZ. Wyrobienie karty z reguły trwa nie dłużej niż trzy dni robocze. Co ważne, ubiegając się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego trzeba przedłożyć dokument potwierdzający, że podlegamy pod ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.

Znaczenie ubezpieczenia podróży zagranicznych

Jeżeli jedziemy za granicę należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy. Powinniśmy bezwzględnie zaopatrzyć się w dobrą polisę turystyczną. Generalnie podstawowy pakiet powinien obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, a także assistance. Warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe proponują rozmaite warianty i opcje, trzeba więc zapoznać się z nimi i wybrać te, które w naszym przypadku będą najbardziej odpowiednie.

W tym miejscu wypada nadmienić, że ochrona, jaką zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa się z tą, jaką może nam zagwarantować ubezpieczenie kosztów leczenia. Poszukiwania najlepszej oferty warto rozpocząć od przejrzenia kilku propozycji. Pomocna może okazać się wyszukiwarka i porównywarka internetowa. Tego typu serwisów w sieci funkcjonuje bardzo wiele. Warto podkreślić, że jedną z nich jest na przykład polisaturystyczna.pl. Jak to działa? Wpisz podstawowe dane o podróży i klikając enter policz na https://www polisaturystyczna.pl/, która opcja będzie najbardziej korzystna i atrakcyjna. Warto podkreślić, że najlepsze ubezpieczenie podróży zagranicznych na polisaturystyczna.pl lub przy pomocy innej wyszukiwarki znaleźć można szybko i łatwo, a zakupu można dokonać nie wychodząc z domu.

1 Komentarz

  1. Stiven pisze:

    Ja podczas moich wyjazdów zagranicznych jestem zawsze ubezpieczony w PZU. Jeżeli chodzi o noclegi to najczęściej korzystam z wyszukiwarki noclegów ponieważ mając specjalny kod Airbnb nocuję taniej tam gdzie chcę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *