Dron – zwykła zabawka czy cenne źródło dochodów?

Sue-Realtor-Drone-Crash

Drony to urządzenia, które z pozoru wyglądają na zwyczajną zabawkę dla prawdziwych facetów, a okazuje się, że mogą stanowić cenne źródło dochodów, co w dobie niskich zarobków w Polsce wydaje się okazją nie do pogardzenia.

Bez wątpienia drony zawojowały już polskie niebo. W bezwietrzne i pogodne dni coraz częściej możemy spotkać je nad naszymi głowami, nie tylko w parkach i gdzieś z dala od miejskiego zgiełku, ale nawet w centrach naszych ogromnych metropolii. To faktycznie w dużej mierze nowoczesne zabawki, które niestety stają się coraz bardziej uciążliwym „pojazdem latającym” dla prawdziwych samolotów. Z drugiej jednak strony okazuje się, że będąc zawodowym operatorem tego niewielkiego cuda techniki, można zarabiać nawet 4 tysiące złotych dziennie. Jak to zrobić?

Aby czerpać z pilotowania dronów korzyści finansowe trzeba zrobić specjalne „prawo jazdy”, które nie należy do specjalnie tanich inwestycji. Pełny koszt kursów i samego egzaminu to około 12 tysięcy złotych. Przy odrobinie szczęścia pieniądze te jednak będzie można odzyskać już w ciągu pierwszych 3 dni od rozpoczęcia swojej zawodowej zabawy z tym urządzeniem. Warunki jakie musimy spełniać nie są duże. Konieczna jest pełnoletność, przejście specjalistycznych badań lekarskich, a do tego wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia OC, które kosztuje dzisiaj w granicach 500zł.

Teraz przychodzi czas na egzamin państwowy z obsługi bezzałogowego statku powietrznego…tak, tak to właśnie do tej grupy maszyn latających zalicza się drony. Kandydat na pilota drona ma do wyboru dwie drogi. Po pierwsze może udać się tylko na kurs pilotowania dronem, gdy ten znajduje się w zasięgu wzroku. 5 dni kursu (koszt około 2400zł) kończy się egzaminem uavo i już możemy zasiadać za „sterami” naszego błyszczącego drona. Niestety możliwości zarobku są tutaj ograniczone, gdyż dron musi być zawsze w polu naszego widzenia. Specjalista od pilotowania ma licencję na obsługę drona także, gdy ten znajduje się poza zasięgiem wzroku. Kurs kosztuje tutaj już ponad 12 tysięcy złotych i dopiero po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego w tej kategorii stajemy się już pełnoprawnym pilotem dronów. Co dalej?

Warto dodać na początek, że rynek pracy dla operatorów dronów jest bardzo młody, a przez to dynamicznie się zmieniający. Pierwsze co w ogóle trzeba zrobić to oczywiście kupić profesjonalnego drona. O ile najprostsze modele kupimy już za 100-200 złotych, tak za maszyny w pełni profesjonalne (a tylko takie będą zarabiały) zapłacimy nawet 40 tysięcy złotych. Warto brać to pod uwagę, gdyż wszystko to, razem z kursem oczywiście, są pieniądze jakie trzeba mieć na start przed zarobieniem chociażby jednej złotówki. Teraz możliwości operatora są ogromne. Możemy filmować i fotografować śluby z powietrza, działać na zlecenie agencji marketingowych, stacji telewizyjnych, pomagać służbom w różnych działaniach i wiele więcej. Rynek wciąż się rozrasta, drony stają się coraz lepsze, a więc bardzo możliwe, że i prawdziwa przyszłość dopiero przed nimi. Na chwilę obecną jednak taka inwestycja w nowy zawód może okazać się niesamowicie opłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *