Ergonomia w biurze, czyli ma być zdrowo i wygodnie

Urządzając biuro, nie należy zapominać, że oprócz tego, że jest to wizytówka firmy, przez kilka godzin dziennie pracują w nim ludzie. Jak sprawić, aby praca w biurze była nie tylko wydajna, ale też przyjemna i nie szkodziła zdrowiu?

Właściwe urządzenie biura ma duży wpływ na samopoczucie i zdrowie osób w nim pracujących. A to bezpośrednio przekłada się na wydajność pracy. Nie od dziś wiadomo, że źle dobrane krzesło, przy długotrwałej pracy przy komputerze, skutkować będzie chorobami kręgosłupa. Wiąże się to oczywiście z absencją pracownika i zwykle kosztownym leczeniem. Pracownicy w złych warunkach ergonomicznych (choć biuro może wygląda pięknie) będą szybciej się męczyć, częściej robić przerwy, a efektywność pracy znacząco zmaleje. To z kolei przełoży się bezpośrednio na finanse firmy.

Dlatego urządzając biuro, powinniśmy od razu pomyśleć o prawidłowym dobraniu mebli tak, aby pracownicy mieli dobre warunki. Pomoże nam w tym poznanie podstawowych zasad ergonomicznego urządzenia biura. Przypomnijmy, że ergonomia to nauka zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka.

Najważniejsze przykazania ergonomii biurowej

Urządzając biuro, trzeba wiedzieć na co położyć nacisk, aby praca była zgodna z wytycznymi ergonomii.

Przede wszystkim nie powinniśmy upychać pracowników jak przysłowiowych śledzi w beczce. Każdy pracownik powinien mieć pewną przestrzeń. Opisują to m.in. przepisy BHP.

Po drugie: odpowiednie meble. Ich dobór jest niezwykle istotną sprawą. Biurka i fotele czy krzesła powinny być nie tylko wygodne, ale też być dopasowane do wzrostu pracownika. Dlatego świetnie się sprawdzają fotele o regulowanej wysokości.

Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Właściwe dobranie lamp, które będą dawać odpowiednią ilość światła, to robota dla specjalisty, który powinien zmierzyć natężenie światła w miejscach pracy i dobrać lampy o odpowiedniej mocy.

Ważna jest też kolorystyka i odpowiednie dodatki, które umilą pracę. Przestrzeń biurowa nie powinna być zagracona. Każdy przedmiot i sprzęt powinny mieć swoje miejsce tak, aby można było wygodnie z niego korzystać, nie przeszkadzając innym.

Jak dobrać meble ergonomicznie

Pracownik biura większość czasu w pracy siedzi przy biurku. Bardzo ważne jest więc odpowiednie dobranie biurka i krzesła czy fotela. To, czy praca będzie wydajna i przyjemna, w dużej mierze zależy właśnie od tego.

Dobrze dobrane biurko powinno mieć odpowiednią wysokość. Nie może ono być zbyt niskie ani za wysokie, bo to spowoduje szybko problemy z kręgosłupem. Do pracy przy biurku niezbędne jest odpowiednie krzesło lub fotel. Jeśli praca będzie przede wszystkim przy komputerze, to najlepsze będzie krzesło obrotowe z możliwością regulowania wysokości siedziska. Musi być ono stabilne i mieć możliwość odpowiedniego ustawienia oparcia oraz być wyposażonym w podłokietniki. Takie krzesło umożliwi pracę przez dłuższy czas bez większego zmęczenia.

Jeśli mowa o komputerach, to warto postawić na sprzęt dobrej jakości. Szczególnie ważne są monitory, które powinny być właściwie umieszczone. Pracownik powinien kierować wzrok lekko w dół, gdy patrzy na środek ekranu. Także mysz i klawiatura muszą być tak położone, aby ich częste używanie nie męczyło pracownika.

Współpraca z portalem http://www.contino.pl pozwoliła na przygotowanie tego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *