Fotowoltaika – jak działa? Działanie fotowoltaiki w pigułce

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich ekologiczność, a jednocześnie możliwość pozyskiwania taniego prądu czy ciepła. Wśród wielu różnorodnych rozwiązań, jednym z najpopularniejszych są instalacje fotowoltaiczne. Można je spotkać na dachach budynków prywatnych, biurowców, obiektów użyteczności publicznej, a także w postaci dużych farm fotowoltaicznych ustawianych na gruncie.

Głównym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest pozyskiwanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na energię elektryczną. Panele składają się z setek ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają fotony światła na prąd. Powstająca w ten sposób energia elektryczna może być zużywana na bieżąco do zaopatrzenia w prąd urządzeń domowych czy biurowych, może być również gromadzona w akumulatorach lub oddawana do sieci energetycznej. To dobre rozwiązanie, które pozwala na odebranie tej energii wtedy, gdy panele fotowoltaiczne będą działały nieco słabiej, a więc w sezonie jesienno-zimowym.

Sprawność i wydajność zależy od montażu

Aby fotowoltaika spełniała oczekiwania odnośnie wydajności i ilości produkowanego prądu, powinna być przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz zamontowana w sposób prawidłowy. Przy doborze wielkości i sprawności instalacji należy brać pod uwagę nie tyle liczbę użytkowników budynku czy nawet jego wielkość, ale wysokość rachunków za prąd. Na tej podstawie można ocenić, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną i jaka sprawność instalacji pozwoli na zniwelowanie rachunków przychodzących z elektrowni. Panele fotowoltaiczne montowane są na dachu lub na gruncie. W tym drugim przypadku trzeba jednak zadbać, by nie były przysłonięte przez wysokie drzewa czy inne budynki, gdyż wtedy ich sprawność automatycznie będzie dużo niższa. Montaż paneli wymaga odpowiedniego kierunku oraz kąta padania promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna powinna być maksymalnie skierowana na południe. Na gruncie można więc idealnie dopasować ją do stron świata – na dachu nie zawsze mamy taką możliwość – najlepiej więc umieścić panele na tej połaci dachu, która jest najbardziej nasłoneczniona w ciągu dnia. Montaż paneli wymaga doświadczenia i umiejętności, dlatego zawsze warto powierzyć takie działania profesjonalnej firmie, która wykona wszystko kompleksowo – od audytu energetycznego aż po całościowy montaż systemu na dachu.

Tania i ekologiczna energia

Fotowoltaika zapewnia praktycznie bezpłatną energię, co pozwala na uniezależnienie się od dostaw prądu z elektrowni. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, które nie generuje do środowiska żadnych szkodliwych gazów. Choć inwestycja może wydawać się początkowo dosyć kosztowna, w perspektywie długoterminowej jest wyjątkowo korzystna. Panele fotowoltaiczne zaczynają same się spłacać już od pierwszych dni użytkowania, gdyż automatycznie rachunki za prąd obniżają się. Co więcej, na wykonanie tego typu instalacji można otrzymać różnego rodzaju dofinansowania, skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub preferencyjnych kredytów. Możliwości sfinansowania instalacji fotowoltaicznych jest więc całkiem sporo. Warto pomyśleć o takiej inwestycji, gdyż zapewnia tanią energię nawet na kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *