Fumigacja – opis zabiegu gazowania domu, kościoła i innych obiektów

Domy z elementów drewnianych, choć piękne, tańsze w budowie, łatwe w przebudowach, zapewniające specyficzny mikroklimat i wiele innych zalet – mają też wady. Do największych należy podatność na owady żerujące w tym materiale, potocznie nazywane “kornikami”. Kiedy zaatakują, należy szybko podjąć kroki dążące do pozbycia się nieproszonych lokatorów. Jedną ze skutecznych metod takiego działania jest fumigacja.

Co to jest fumigacja i po co ją przeprowadzać?

Fumigacja to proces pozbywania się korników za pomocą fosforowodoru (PH3). Polega na wtłoczeniu tego gazu do budynku. Ten wnika w strukturę drewna, gdzie dzięki swoim toksycznym właściwościom zabija wszystkie szkodniki. Ze względu na wspomnianą toksyczność oraz łatwopalność, zabieg fumigacji musi być przeprowadzany jedynie przez specjalistów, których kwalifikacje potwierdzone są certyfikatem.

Jakie budynki można poddawać fumigacji?

Zabieg fumigacji można zasadniczo przeprowadzać wszędzie, gdzie zachodzi problem korników. Nie muszą to być nawet budynki – fumigacji poddaje się także zboże i palety. Wśród budynków najczęściej są to domy mieszkalne i kościoły, ale także inne drewniane obiekty sakralne, hotele, dwory czy pensjonaty.

Zalety fumigacji

Przede wszystkim jest to zabieg kompleksowy. Większość innych metod zwalczania korników działa miejscowo, podczas gdy fumigacja dotyka całego drewna w budynku. Nie wymaga dodatkowej obróbki elementów przed zastosowaniem i może być przeprowadzana nawet w przypadku zabytków. Nie czyni szkód i dociera we wszelkie trudno dostępne miejsca, także do wnętrza drewna o grubym przekroju. Zwalcza szkodniki na każdym etapie rozwoju – nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy i poczwarki. Fumigacja jest niezwykle skuteczna i długotrwała – przez wielu uważana za najskuteczniejszą metodę walki z kornikami.

Etapy fumigacji – opis zabiegu gazowania

Skutecznie przeprowadzona fumigacja wymaga pewnego przygotowania i należytej staranności. Opis całego zabiegu można podzielić na cztery fazy – przygotowanie, fumigację właściwą, karencję oraz wietrzenie budynku. Każdy z nich jest ważny, jeżeli chcemy osiągnąć skuteczny i trwały efekt.

Przygotowanie budynku

Na tym etapie ekipa fachowców musi dokładnie zapoznać się z budynkiem. To pozwoli ustalić sposób wtłaczania gazu oraz dobrać adekwatne stężenie. Budynek trzeba opróżnić z elektroniki i uszczelnić tak, aby gaz się nie ulotnił. Do tego celu wykorzystuje się specjalne folie gazoszczelne. Bez odpowiedniego przygotowania nie ma sensu zabierać się za kolejne czynności.

Fumigacja właściwa

Na tym etapie wtłacza się fosforowodór do środka budynku. Proces ten jest dość czasochłonny i wymaga stałej kontroli stężenia PH3 obecnego wewnątrz budynku. Kiedy spada, dopompowuje się go więcej. Nie ma sensu wpompować zbyt dużo gazu, gdyż drewno ma określoną zdolność wchłaniania go, nie odniesie to żadnego pozytywnego efektu.

Okres karencji

Następnie pozostawia się budynek na okres około 10 dni, w trakcie których gaz się rozpręża i wnika w strukturę drewna, w efekcie zabijając szkodniki. W tym czasie dom nie może być użytkowany. Fosforowodór jest silnie toksyczny i łatwopalny – szkodzi nie tylko spuszczelowi pospolitemu, kołatkowi domowemu czy innym drewnojadom, ale także ludziom. Z tego powodu równie ważny jest ostatni etap

Wietrzenie

Kiedy wszystkie szkodniki zostaną już wybite, pozostaje przewietrzyć budynek. Najpierw usuwa się z niego uszczelnianie, a potem aktywnie usuwa wtłoczony wcześniej gaz, monitorując jego stężenie. Po wszystkim dokonuje się ponownego pomiaru innym urządzeniem, aby wykluczyć błędy pomiaru i mieć stuprocentową pewność, że nie ma go już w budynku. Następnie dom, kościół czy inny obiekt poddawany jest ozonowaniu. Po tym procesie budynek jest wolny od korników i gotowy do użytku.

Polecamy:
Co warto wiedzieć o perfumach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *