Garaż blaszany – zalety i wady

Właściciele samochodów osobowych, w dużych miastach często cierpią na brak miejsc parkingowych. Posiadając natomiast dom jednorodzinny nie raz potrzeba miejsca poza domem, w którym można by przechować pojazd czy niezbędne narzędzia. Rozwiązaniem na taki problem może być wybudowanie garażu, jednak te można postawić na wiele sposobów i z różnych materiałów.

Coraz większą popularnością cieszy się garaż blaszany. Jest on przeznaczony dla osób, które chcą, by konstrukcja była tania i łatwa w postawieniu. Na niską cenę wpływa kilka czynników, między innymi jakość tworzywa jakim jest blacha. Dzięki temu, w porównaniu z garażami murowanymi, wypada ona o wiele korzystniej. W zależności od wymiarów i ewentualnych udogodnień ceny potrafią się wahać już od 1 do 12 tysięcy złotych. Fakt, iż jest on wykonany z blachy sprawia, że cała konstrukcja nie wymaga zbyt wiele pracy przy montażu, gdyż garaż blaszany najczęściej można kupić w formie gotowca, jedynie z koniecznością przytwierdzenia go do podłoża. Tego natomiast można dokonać samemu lub wynająć wyspecjalizowaną ekipę montażystów, która nas w tym wyręczy.

Garaż blaszany jest bardzo lekki i nie potrzebuje stałych fundamentów, dlatego, w razie przeniesienia z miejsca na miejsce lub likwidacji, bardzo łatwo i szybko można go zdemontować oraz zamontować. Tego nie da się uzyskać na przykład przy konstrukcji murowanej. Dzięki temu, właściciel zyskuje dużą swobodę przy aranżacji przestrzeni podwórka. Fakt prostoty konstrukcji oszczędza wiele czasu i czyni cały proces o wiele czystszym i przyjemniejszym. Blacha, z której skonstruowany jest garaż skutecznie chroni samochód przed deszczem lub śniegiem.

Postawienie garażu blaszanego jest regulowane prawnie. W przypadku, gdy miałaby spełniać funkcję gospodarczą nie jest potrzebne żadne dodatkowe pozwolenie, a wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. W przypadku spełniania przez konstrukcję funkcji podstawowej niezbędne będzie zezwolenie na budowę. Natomiast takie pozwolenie zawsze jest niezbędne w przypadku budowania garażu murowanego.

Lekka i prosta konstrukcja niesie za sobą również szereg wad, które są drugą stroną medalu przy zakupie garażu blaszanego. Podstawowym problemem jest duża niestabilność materiału, z którego jest on zbudowany. Przez to, choć blacha jest w stanie oprzeć się kilku mocniejszym podmuchom, to jednak silniejsze huragany i nawałnice mogą dokonać zniszczenia konstrukcji i spustoszenia tego czego ma chronić. Dyskomfortem może okazać się również brak wentylowania i ocieplenia garażu blaszanego. Zimą nie zapewni on odpowiedniego ogrzania i sprawi, że dotkliwie można odczuwać w nim niską temperaturę, zaś latem blacha na słońcu szybko się nagrzewa i mimo posiadanego garażu właścicielowi przyjdzie wchodzić do nagrzanego pojazdu. Blaszane ściany nie zapewniają także w pełni skutecznej ochrony przed ewentualnymi kradzieżami, a także mogą być podatne na korodowanie. To zaś może negatywnie wpłynąć na ogólny wygląd garażu blaszanego, który oszpeci podwórko.

Jaka jest cena garażu blasznego?

Na cenę składa się wiele czynniów jak kolor , rodzaj blachy, ilość okien, ilość drzwi radzaj dachu. Te czynniki powodują, że ceny są różne w zależności od wyboru poszczególnych elementów. Można skorzystać z kalkulatorów wycen, które są dostępne na niektóych stronach producentów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *