Gdzie i jak szukać pracy?

Poszukiwania pracy nie dotyczą tylko osób, które dopiero rozpoczynają karierę. Jest to sytuacja, która może przydarzyć się na każdym etapie życia, np. gdy nie odpowiada nam aktualne stanowisko, zostaliśmy objęci redukcją etatów lub mieliśmy przerwę w zatrudnieniu. Znalezienie nowego zajęcia nie musi być frustrującym i długotrwałym procesem, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Gdzie szukać pracy i jak robić to skutecznie?

Gdzie szukać pracy, jeśli nie mamy doświadczenia?

Jednym z najlepszych sposobów dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, jest zgłoszenie się na staż albo praktyki, które pomogą nam zdobyć upragnione doświadczenie. Czasy, w których stażysta zajmował się jedynie parzeniem kawy, kserowaniem i najczęściej robił to bezpłatnie, na szczęście odchodzą do lamusa. Dziś największe koncerny wyłapują wybitne talenty jeszcze podczas studiów i zachęcają atrakcyjnymi ofertami. Bardzo często taki staż przeradza się w stałe zatrudnienie, warto więc wykazywać podczas niego inicjatywę i brać udział w różnych projektach. To pomoże nam sprecyzować, w czym czujemy się najlepiej i w którą stronę pokierować naszą karierę.

Portale rekrutacyjne

Większość osób, zadających sobie pytanie, gdzie szukać pracy, zaczyna od ogólnopolskich oraz lokalnych serwisów rekrutacyjnych. To dobry pomysł, zwłaszcza, że znajdziemy w nich oferty zatrudnienia właściwie we wszystkich branżach i na różnych szczeblach. Niektóre portale oferują możliwość stworzenia konta kandydata, na którym zamieścimy CV oraz inne informacje, tym samym ułatwiając poszukiwania pracodawcom oraz rekruterom. Ta forma poszukiwań może być jednak nieco frustrująca, zwłaszcza jeśli wysyłamy kilkanaście aplikacje miesięcznie, a nasz telefon nadal milczy. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Szukanie pracy przez agencję doradztwa

Warto rozważyć wzięcie udziału w rekrutacji prowadzonej przez agencję doradztwa personalnego. Poszukują one odpowiednich pracowników dla swoich klientów, zależy im więc na budowaniu jak największej bazy kompetentnych kandydatów. Jeżeli nie uda nam się znaleźć w ten sposób oferty zatrudnienia za pierwszym czy drugim razem, możemy brać udział w kolejnych procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez agencje. Dodatkowym atutem jest fakt, że nasze CV, list motywacyjny, czy portfolio, zostaną ocenione przez życzliwego profesjonalistę, który doradzi, co można w nich zmienić i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby zwiększyć swoje szanse.

Daj się znaleźć

Obecnie większość specjalistów z różnych dziedzin posiada swoje profile zawodowe w serwisach typu LinkedIn. Warto je uzupełniać, nawet jeśli w danym momencie nie szukamy aktywnie zatrudnienia. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby rekruter nas zauważył, zadbajmy o to, by nasz profil się wyróżniał. Zamieszczajmy w nim nie tylko suche informacje o aktualnych obowiązkach, ale także prezentacje, najnowsze osiągnięcia, krótkie filmy z prelekcji czy wystąpień publicznych. Owocne bywa także aktywne uczestniczenie w dyskusjach na portalach branżowych, w konferencjach i sympozjach.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://hrk.pl/pl/oferty-pracy

Polecamy:
Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do ogrzewania gazowego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *