Gdzie stosowane są akumulatory litowo-jonowe?

Akumulator litowo-jonowy jest to akumulator elektryczny, gdzie jedna z elektrod wykonana jest z porowatego węgla, a druga z tlenków metali. Elektrolitem jest w tym przypadku ciecz z solami litowymi. Gdzie wykorzystuje się akumulator litowo-jonowy?

Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych

Akumulatory litowo-jonowe są jednymi z najlżejszych, dlatego używa się ich w różnego typu sprzęcie elektronicznym – laptopach, telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych. W ostatnim czasie zaczęto również stosować duże pakiety tych akumulatorów (20-100 kWh) w pojazdach elektrycznych. Produkcja ciężarówek i samochodów elektrycznych na dużą skalę ewidentnie wpłynie na zwiększenie produkcji ogniw litowo-jonowych. Akumulatory litowo-jonowe mają wiele zalet. Przede wszystkim szybko się ładują (0-80% w 25-30 minut. Ogniwa wykorzystywane w pojazdach posiadają specjalne zespoły chłodzenia i są przystosowane do wymagających warunków pracy. Akumulator litowo-jonowy 18650 wykorzystano np. w samochodzie elektrycznym Tesla Roadster. Co ciekawe, ogniwa litowo-jonowe zaczęły być wykorzystywane jako magazyny energii, przy odnawialnych źródłach energii.

Przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych

Jak widać akumulatory litowo-jonowe znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Warto jednak wspomnieć, że niewłaściwe ich przechowywanie, ładowanie lub użytkowanie może doprowadzić do niekontrolowanego wydzielenia się nagromadzonej energii i co za tym idzie – pożaru. Dlatego tak ważne jest właściwe przechowywanie wspomnianych akumulatorów. Firmy posiadające ogniwa litowo-jonowe powinny zaopatrzyć się w szafy lub pojemniki ognioodporne takie jak te dostępne na: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/szafy-na-chemikalia/szafy-na-baterie-litowe/lista. Alternatywą jest przygotowanie specjalnego ognioodpornego pomieszczenia.

Zabiegi przedłużające żywotność akumulatorów litowo-jonowych

Opisywane akumulatory powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak mają być one nieużywane przez dłuższy czas, należy rozładować je do około 40%. W takim stanie akumulator ma wyższą żywotność. Nie można przechowywać ogniw litowo-jonowych w stanie całkowitego rozładowania, bo mogą one ulec uszkodzeniu. Należy unikać używania funkcji powodującej całkowite rozładowanie akumulatora. Najlepiej jest przechowywać akumulator w chłodnym miejscu (ale nie w ujemnych temperaturach). Wystawienie ogniw litowych na działanie promieni UV powoduje przyspieszenie ich starzenia. Ładowanie akumulatora w ekstremalnych warunkach (poniżej 5 st.C lub powyżej 30 st. C), grozi całkowitym zniszczeniem ogniw, a nawet pożarem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *