Geodezja Ruda Śląska – Twój najlepszy wybór!

geodezja Ruda ŚląskaGeodezja jest ważną częścią naszego życia już od czasów, gdy ludzie zaczęli zyskiwać prawa do określonych gruntów. Konieczne wówczas było rozdzielenie poszczególnych terenów pomiędzy właścicieli. Niemniej, wykorzystanie w tym celu naturalnych granic nie zawsze było możliwe, dlatego stosowało się kamienie, drewniane pale, a niekiedy drzewa oraz krzewy. Jak jednak wygląda współczesna geodezja?W czym specjalizuje się geodezja Ruda Śląska? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym zajmuje się geodezja Ruda Śląska?

W sytuacji, gdy potrzebny jest nam geodeta, często wpisujemy od razu w wyszukiwarkę Google hasło jak: „geodezja Ruda Śląska”. Tymczasem, warto dowiedzieć się nieco więcej o samej tej dyscyplinie. Może to dostarczyć wskazówki odnośnie tego, na czym się skupić w trakcie poszukiwań i ułatwić wstępny etap współpracy.

Geodezja to zarówno dziedzina nauki, jak i technika, która łączy w sobie elementy geometrii, matematyki, a także informatyki. Możemy podzielić ją na geodezję wyższą i niższą. Ta pierwsza zajmuje się pomiarami Ziemi w przestrzeni kosmicznej. Większość z nas bardziej będzie zatem interesować druga kategoria. Obejmuje ona takie czynności jak opisywanie rzeźby terenu, rozgraniczanie oraz scalanie nieruchomości, wznawianie granic, przygotowywanie map do celów projektowych oraz geodezyjnych map inwentaryzacyjnych, a ponadto inwentaryzację podziemnego uzbrojenia danego terenu.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w geodezji

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, także w geodezji zaczęto wprowadzać nowoczesne rozwiązania mające na celu ułatwienie pracy geodety, ale też i przyniesienie lepszych efektów pracy. W tym miejscu możemy wymienić takie metody jak fotogrametria i skaning. Na czym one polegają?

Fotogrametria to sposób kartograficznego zobrazowania terenu lub obiektu poprzez wykonywanie zdjęć za pomocą specjalnego drona. Stosowane są tu również pomiary naziemne. Opracowanie uzyskanych w ten sposób danych pozwala na nadanie obiektom cech kartomerycznym, a co za tym idzie możliwe jest wykonanie pomiarów i obliczeń jak na mapie klasycznej.

Do czego zatem takie informacje się wykorzystuje? Jednym z częstych zastosowań jest tu ocena aktualnego stanu terenu, której dokonuje się w celach przedmiarów projektowych. Dane fotogrametryczne pozwalają też na zobrazowanie rzeźby terenu do przedmiaru prac ziemnych i obliczenie bilansu. Opisywane metody są powszechnie używane do pozyskania danych przed przystąpieniem do przetargów wykonawczych, a także do archiwizacji stanu terenu, co pozwala na monitorowanie postępu prac inwestycyjnych. Ponadto, fotogrametria jest przydatna do analizy aktualnego drzewostanu i roślinności.

Zastosowanie dronów w geodezji niesie ze sobą wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy szybkość i dokładność uzyskiwanego odwzorowania, nawet w przypadku dużych obszarów. Jest to możliwe dzięki dużemu zagęszczeniu danych, co daje wyniki znacznie bardziej precyzyjne niż to jest w przypadku metod klasycznych. Dodatkowo, opracowane materiały fotogrametryczne mogą być zaprezentowane w bardzo atrakcyjny i przystępny dla Klienta sposób.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *