Homeopatia – leczy czy szkodzi?

Do stosowania leków homeopatycznych przyznaje się niemal jedna trzecia osób leczących się na różne choroby. Homeopatia cieszy się więc sporą popularnością, choć oczywiście ma również przeciwników. Czym jest ta metoda leczenia i jakie są naukowe fakty na jej temat?

Homeopatia nie jest wymysłem naszych czasów, powstała bowiem na przełomie XVII i XVIII wieku. Choć powszechnie kojarzona jest z ziołolecznictwem, w rzeczywistości wykorzystuje także inne środki pochodzenia naturalnego. Zasada jej działania opiera się na tak zwanej metodzie podobieństwa. Do leczenia objawów konkretnej choroby wykorzystuje się te środki naturalne, które w dużym rozcieńczeniu dają takie same objawy jak choroba, a przez to wykazują swoje właściwości lecznicze. Takie metody leczenia były wykorzystywane w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie praktycznie od zawsze

Jak działają leki homeopatyczne?

Leki homeopatyczne wykorzystywane są do niwelowania objawów choroby, a nie jej przyczyny. Nie wyleczą więc złamania kości czy chorób serca, świetnie jednak sprawdzają się w przypadku chorób narządu ruchu, stanów zapalnych, chorób skóry, migrenowych bólów głowy. Zmniejszają objawy choroby, co automatycznie przekłada się na polepszenie kondycji osoby chorej. O tym, czy homeopatia będzie skuteczna, w dużym stopniu zadecyduje właściwość jej stosowania.

Wielu pacjentów decyduje się na kupowanie leków homeopatycznych na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Wtedy nie ma co się dziwić, że nie tylko objawy choroby nie ustępują, ale często stają się o wiele bardziej uciążliwe. O doborze konkretnego leku homeopatycznego, jego dawki oraz sposobu leczenia zawsze powinien decydować lekarz, najlepiej specjalista w dziedzinie homeopatii. Leczenie na własną rękę nie jest wskazane, gdyż można zrobić sobie więcej krzywdy niż przygnieść korzyści.

Co twierdzą przeciwnicy homeopatii?

Homeopatia jako metoda leczenia ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sporo kontrowersji wzbudza fakt, że specjalistą od homeopatii może być niekoniecznie lekarz. Wbrew pozorom, nie jest to jednak wada tej metody. Bardzo często lekarze, którzy na co dzień zajmują się leczeniem pacjentów i przepisywaniem setek leków, mają na temat homeopatii dosyć ograniczoną wiedzę, a to oznacza, że nie zawsze są w stanie dobrać odpowiednie leki. Homeopatia często uważana jest również za skuteczną lub nawet szkodliwą.

W rzeczywistości jednak leczenie opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach, które dostarczane są do organizmu w tak znikomych dawkach, że nie są w stanie wyrządzić w nim żadnych szkód. Oczywiście, pod warunkiem, że leki homeopatyczne są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Zwiększenie dawki czy branie leku homeopatycznego częściej niż jest to wskazane wcale nie spowoduje jego lepszego działania. Jeśli borykamy się z chorobą przewlekłą i doskwierają nam uciążliwe objawy, warto rozważyć leczenie homeopatyczne, ale powinno być ono prowadzone pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *