Ile trwa leczenie kanałowe?

ile trwa leczenie kanałoweKażdy, kto chociaż raz usłyszał, że będzie musiał leczyć swoje zęby u dentysty, na pewno na początku odczuwał przynajmniej lekki stres i wewnętrzny niepokój. Nic dziwnego, stomatolodzy ogólnie nie kojarzą się przyjemnie, a większość z nas zwyczajnie ich nie lubi. Jednym z najpopularniejszych zabiegów leczniczych, wykonywanych przez dentystę, jest leczenie kanałowe. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: ile trwa leczenie kanałowe oraz jak właściwie się do niego przygotować.

Leczenie kanałowe… czyli co?

Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, leczenie kanałowe jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Leczenie kanałowe kojarzy się często z bólem podczas zabiegu i potencjalnym dyskomfortem towarzyszącym mu. Te straszne skojarzenia pochodzą najprawdopodobniej jeszcze z dawnych czasów, kiedy stomatologia nie była tak rozwinięta jak teraz i najpopularniejszym (jeżeli nie jedynym) sposobem na ból zęba było jego wyrwanie. Na szczęście, medycyna, również dentystyczna, ciągle się rozwija, dzięki czemu dzisiejsza endodoncja jest na coraz wyższym i mniej bolesnym poziomie.

Z leczenia kanałowego korzysta się, kiedy u pacjenta zostanie wykryte zapalenie miazgi zębowej. Zapaleniu towarzyszy najczęściej mocny ból, który ostatecznie sprowadza pacjenta do centrum stomatologicznego. Dzięki dzisiejszym technikom, wyrywanie zakażonego zęba nie musi być konieczne. Szybka reakcja i dobra diagnoza lekarza, połączona z prawidłowym zabiegiem leczenia kanałowego (najlepiej pod mikroskopem) zazwyczaj wystarczą, aby uzdrowić i uratować ząb.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Wiele osób może pewnie zaskoczyć informacja, że leczenie kanałowe nie jest długoterminowym procesem. Odpowiadając na pytanie ile trwa leczenie kanałowe, mamy dobre wiadomości – standardowo, leczenie kanałowe trwa dwie lub trzy wizyty, a w naprawdę dobrze rokujących przypadkach – można je zakończyć nawet na pierwszym spotkaniu.

Okres trwania leczenia kanałowego zależy oczywiście od wielu czynników. Na pewno, głównym wyznacznikiem szybkiego leczenia będzie stan zębów i rozwój choroby. Ważne jest również, który dokładnie ząb jest chory, bo od jego lokalizacji może zależeć długość zabiegu.

To, czy leczenie kanałowe uda się zakończyć nawet po pierwszym zabiegu, zależy również od techniki wykonywania leczenia kanałowego. Jeżeli dentysta po ocenie stanu zęba podejmie się usunięcia żywej tkanki, to istnieje duże prawdopodobieństwo na pomyślne zakończenie leczenia już po pierwszym spotkaniu. W niektórych przypadkach, miazgę trzeba najpierw uśmiercić, dlatego wtedy potrzebne są minimum dwie wizyty.

Szykując się na leczenie kanałowe, warto również rozważyć opcję leczenia kanałowego pod mikroskopem. To nowoczesna technika, dzięki której badanie może zostać przeprowadzone jeszcze dokładniej i bezpieczniej. Dzięki powiększeniu, lekarz jest w stanie zobaczyć wszystko wyraźniej i precyzyjniej przeprowadzić zabieg.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wbrew obiegowej opinii, leczenie kanałowe może, ale nie musi być bolesne. Badanie zazwyczaj przeprowadzone jest przy użyciu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Warto pamiętać, że leczenie kanałowe jest najczęściej ostatnim dzwonkiem przed obumarciem zęba, dlatego nie warto zwlekać z jego rozpoczęciem. Jesteśmy pewni, że zapalenie miazgi zębowej, lub całkowite usunięcie zęba boli bardziej niż zabieg leczenia kanałowego. Dodatkowo, w naprawdę trudnych przypadkach, możliwe jest wykonanie zabiegu pod narkozą, co oczywiście nie jest przez nas zalecane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *