Jak wygląda leasing maszyn sprowadzanych z Niemiec?

Jeśli maszyna nie jest dostępna w naszym kraju, konieczne jest sprowadzenie jej z zagranicy. Dobrym i bliskim rynkiem zakupowym są Niemcy, a optymalną metodą pozyskania potrzebnego urządzenia – leasing. Co powinieneś wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Zakup maszyny od polskiego dystrybutora lub pośrednika

Finansowanie maszyny z Niemiec stanowi dla leasingodawcy pewne ryzyko. Właśnie dlatego firmy leasingowe chcą mieć pełną gwarancję, że jest to dla nich bezpieczna inwestycja. Może się to wiązać m.in. ze zlecaniem wyceny ze strony rzeczoznawcy i porównywaniem oszacowanej kwoty z ceną sprzętu.

Jednak niektóre rozwiązania są korzystniejsze dla firm leasingowych, a co za tym idzie – chętniej finansują one maszynę. Takim przykładem jest zakup od sprzedawcy, który jest podmiotem gospodarczym zarejestrowanym w Polsce. Jest to wówczas identyczna transakcja jak w przypadku leasingu krajowego. Firma leasingowa nie będzie wówczas wymagać od Ciebie dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ nie wiąże się to dla niej z ryzykiem płatności zagranicznych.

Gdy interesujący Cię producent nie posiada polskiego przedstawicielstwa, to możesz poszukać firmę, która sprowadzi dla Ciebie sprzęt do kraju. W Leason dysponujemy bazą kontaktów do partnerów, których usługi rekomendujemy.

Zakup bezpośrednio u niemieckiego sprzedawcy

Innym rozwiązaniem jest zakup bezpośredni u niemieckiego sprzedawcy. W tej sytuacji zdarza się, że musisz zapłacić producentowi za uruchomienie produkcji i nawet do 90% wartości sprzętu. Leasingodawca, który zgodzi się na finansowanie, często wymaga trójstronnej umowy oraz dodatkowego zabezpieczenia w postaci zastawu na nieruchomości lub ruchomościach czy tzw. zabezpieczeń transakcyjnych.

Najlepiej, gdy po pozytywnej weryfikacji Twojego wniosku leasingowego wpłacisz od razu zaliczkę na poczet produkcji, ponieważ formalności mogą zająć kolejne kilka tygodni. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego kapitału, musisz poczekać na zakończenie ustaleń.

Przy zakupie maszyny bezpośrednio od producenta leasingodawcy są bardziej chętni do finansowania maszyn droższych o wartości powyżej 300 tys. zł netto. Tańszy sprzęt najczęściej nie jest leasingowany.

Jak jeszcze można skorzystać z leasingu na maszyny z Niemiec?

Jeśli posiadasz gotówkę i możesz ją krótkoterminowo zainwestować w sprzęt, to dobrym rozwiązaniem jest zakup maszyny u niemieckiego sprzedawcy, sprowadzenie jej do Polski, uruchomienie i odsprzedanie firmie leasingowej.

Zanim sfinalizujesz jakąkolwiek transakcję, musisz uzgodnić wszystkie formalności z leasingodawcą i uzyskać pozytywną weryfikację wniosku. Ta metoda to również mniejsza liczba procedur.

Ostatnim rozwiązaniem jest tzw. leasing zwrotny, który podpisujesz na już posiadany sprzęt. Jego wartość potwierdza rzeczoznawca. Stare urządzenia stają się wówczas własnością firmy leasingowej, która równocześnie finansuje potrzebne Ci maszyny z Niemiec. Odsprzedany w leasingu zwrotnym sprzęt jest nadal do Twojej dyspozycji i możesz z niego w pełni korzystać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *