Jak znaleźć pracę zdalną?

Nie ma wątpliwości, że pandemia zmieniła to, jak postrzegamy pracę zdalną. Dla niektórych praca zdalna oznacza spełnienie marzeń i możliwość życia jako digital nomad, dla innych z kolei stała się koniecznością. Praca z domu to także idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pogodzić życie zawodowe z rodzicielstwem.

Jak jednak znaleźć taką pracę? Kto ma szansę na tego typu zatrudnienie? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Praca zdalna

Zanim przejdziemy do omawiania tego, jak możesz zdobyć zdalną pracę, spójrzmy na niektóre rodzaje tego typu zatrudnienia:

  • na godziny,
  • na zlecenie,
  • hybrydowa.

 

W zależności od wymagań pracodawcy i twoich preferencji możesz pracować godzinowo. Podobnie jak w przypadku wielu prac “na etacie” w przypadku takie umowy dostajesz wynagrodzenie za liczbę przepracowanych godzin. Taki tryb jest popularny wśród stanowisk takich jak np. wirtualna asystentka, specjalista ds. wsparcia klienta, tłumacz symultaniczny.

Jeżeli pracujesz na zlecenie, wynagrodzenie będzie wypłacane, kiedy wywiążesz się z umówionego projektu, bez względu na to ile czasu zajmie ci wykonanie zadania. W ten sposób często rozliczają się projektanci stron internetowych, tłumacze czy twórcy treści.

Praca hybrydowa najczęściej proponowana jest pracownikom na etacie. Stała się bardzo popularna ze względu na pandemię. W takim trybie pracy pracodawca oczekuje, że część dni pracownik będzie pracował z domu, a część z biura.

Jakie profesje mogą być wykonywane zdalnie?

Praca zdalna może być wykonywana w wielu branżach. Dużą wolnością cieszą się osoby z branży IT. Projektanci stron internetowych, testerzy oprogramowania, analitycy Big Data czy developerzy bardzo często podejmują pracę zdalną z jednym lub wieloma pracodawcami.

Uwaga: praca w IT nie zawsze oznacza, że będziesz mógł pracować zdalnie. Te firmy, które zajmują się bezpieczeństwem i pracują na wrażliwych danych (np. dokumentacja medyczna), mogą oczekiwać od pracowników pracy w biurze, na konkretnym sprzęcie.

Dużą wolność, jeżeli chodzi o miejsce pracy, ma także branża kreatywna. Graficy komputerowi, blogerzy, vlogerzy, a także twórcy treści (np. copywriterzy) oraz tłumacze bardzo często pracują zdalnie.

Inne zawody, w których wiele osób pracuje zdalnie to:

  • księgowy,
  • wirtualna asystentka,
  • lektor online,
  • marketerzy,
  • specjaliści ds. social media.

Jak zdobyć pracę zdalną?

Zdecyduj, co chcesz robić

Osoby, które pracują już w danej branży, będą miały łatwiejszą drogę do znalezienia pracy zdalnej w danej profesji. Jeżeli jednak dopiero myślisz o rozpoczęciu pracy zdalnej, zdecyduj, jaki zawód chciałbyś wykonywać. Pomyśl o swoich umiejętnościach miękkich oraz twardych zdobytych na poprzednich stanowiskach, podczas studiów itd.

Zawsze byłeś osobą zorganizowaną, która potrafi wykonywać 10 zadań na raz, a przy tym jest bardzo komunikatywna? Być może powinieneś rozpocząć karierę wirtualnego asystenta. Znasz biegle dwa języki, a o gramatyce wiesz wszystko? Sprawdź oferty dla tłumaczy. W szkole średniej wygrywałeś konkursy na kreatywne pisanie? Być może praca na stanowisku copywritera będzie dla ciebie.

Stwórz portfolio

Rozpoczęcie nowej pracy zdalnej może stanowić nie lada wyzwanie. Właśnie dlatego osoby, które chcą sprawdzić swoje siły w freelancingu, bardzo często przez pewien czas pracują na etacie, podejmując dodatkowe zlecenia “na boku”. To tylko jedna z możliwych dróg.

Bardzo ważne jest, abyś miał co pokazać swoim potencjalnym klientom. Stwórz portfolio, w którym zaprezentujesz swoje poprzednie projekty oraz wykonane zlecenia. Nie muszą to być wielkie osiągnięcia, ale coś, co pokaże potencjalnemu pracodawcy, że nadajesz się do wykonania powierzonego zadania.

Przykładowo, jeżeli chcesz pracować jako twórca tekstów, a nie otrzymałeś jeszcze żadnego płatnego zlecenia, postaraj się o guest posting (publikowanie treści na blogu innej osoby), stwórz własnego bloga, lub opublikuj swoje treści na darmowych platformach takich jak Medium.

Pamiętaj też, że pracodawcy oprócz portfolio będą także oczekiwać twojego życiorysu.

Szukaj ofert pracy w różnych miejscach

Podobnie jak w przypadku pracy na miejscu, aby zdobyć pracę zdalną, musisz regularnie przeglądać i aplikować o oferty pracy. Możesz je znaleźć na takich platformach jak LinkedIn. Dobrym sposobem jest także założenie konta na platformach specjalizujących się w pracach dla freelancerów. Są to na przykład:

  • Upwork,
  • Fiver,
  • We Work Remotley,
  • Flex Jobs.

Większość z platform dla freelancerów oferuje darmową subskrypcję, ale pobiera opłatę procentową za zrealizowane projekty. Mogą być one jednak dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie masz pokaźnego portfolio i dopiero zaczynasz przygodę z pracą zdalną.

Pamiętaj o networkingu z ludźmi z branży

Podobnie, jak w przypadku każdego innego rynku pracy, networking to klucz do sukcesu. Użyj swoich kontaktów, aby zdobyć pracę marzeń. Możesz też poprosić swoich znajomych o pomoc. Poinformuj ich, że szukasz pracy zdalnej.

Dobrym miejscem na networking są fora internetowe oraz grupy na Facebooku, w którym osoby z twojej branży wymieniają się opiniami, a także ofertami pracy.

 

Polecamy:
Najlepsze obiady dla pracowników

Polecamy:
Zepsuł ci się laptop – co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *