Jaką lodówkę wybrać?

Dobra lodówka jest dużym wydatkiem, który nie powinien zostać podjęty zbyt pochopnie. Przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry sprzętu, by nie przepłacić. Istotnymi charakterystykami są: rodzaj lodówki, jej klasa, głośność, czy sposób otwierania lodówki. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej.

  1. Jakie rodzaje lodówek istnieją na rynku?
  2. Co jest ważne przy wyborze lodówki?
  3. Jakie funkcje dodatkowe warto wziąć pod uwagę?

Jakie rodzaje lodówek istnieją na rynku?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje lodówek w zależności od liczby drzwi. Najbardziej popularnym typem są lodówki jednodrzwiowe. Sprawdzają w małych mieszkaniach ze względu na swój niewielki rozmiar. Są wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik lub posiadają tylko chłodziarkę, dlatego przekonują wielu użytkowników swoją wygodą. Kolejnym rodzajem są lodówki dwudrzwiowe, które charakteryzują się oddzielnym zamrażalnikiem lub chłodziarką. Dość typowe jest umiejscowienie strefy zamrażania na dole. Takie modele sprawdzą się w dużych mieszkaniach z większą liczbą domowników, ponieważ są bardzo pojemne. Warto także zwrócić uwagę na lodówki Side by Side, które posiadają dwoje drzwi. Otwierają się one na zewnątrz i po jednej stronie znajduję się chłodziarka, a po drugiej zamrażalka. Są idealne do przestrzennych kuchni i dużych rodzin. Ostatni typ to lodówki French Door, w których chłodziarka posiada dwoje drzwi  i na dole znajduje się komora na zamrażalkę. To największy model na rynku. Szukając wiele ciekawych modeli na rynku warto wejść na stronę: https://www.euro.com.pl/lodowki.bhtml.

Co jest ważne przy wyborze lodówki?

Zanim kupimy lodówkę, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest klasa energetyczna lodówki. To parametr, który informuje, ile sprzęt zużywa prądu w określonych warunkach. Dlatego wiedząc, że lodówka będzie podłączona bez przerwy, warto nie płacić wyższych rachunków za prąd. Klasy oznacza się literami alfabetu od A do G, od najmniej do najwięcej pobieranej energii. Można znaleźć także klasy A+ i A++, które zużywają 25 i 45 % energii mniej. Im wyższa klasa, tym wyższa cena lodówki. Więcej na ten temat na stronie: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-lodowka-jak-wybrac.bhtml

Dobrze także przeanalizować sposób otwierania się drzwi lodówki. Jest to istotne przy planowaniu i rozmieszczeniu mebli. Najczęściej drzwi otwierają się na prawą stronę, ale mogą zdarzyć się inne możliwości. Inną kwestią jest umiejscowienie zamrażalnika. Można znaleźć cztery typy: z zamrażalnikiem dolny, górnym, wewnętrznym oraz same urządzenia chłodzące. Zamrażalnik dolny pozwala na łatwiejszy dostęp do produktów w chłodziarce i dzięki temu w zamrażalce zyskamy więcej miejsca. Zamrażalnik u góry oznacza więcej miejsca dla chłodziarki, jednak dostęp do produktów jest mniej wygodny. Zamrażalnik wewnętrzny sprawdzi się w małych mieszkaniach, gdzie każdy cm jest bardzo istotny. Urządzenie chłodzące pozwoli oddzielić chłodziarkę od zamrażalki i dostosować odpowiednią pojemność.

Wybierając lodówkę dobrze zastanowić się nad agregatem. Te najbardziej popularne modele posiadają jeden agregat i termostat, dzięki czemu chłodziarka i zamrażalka mogą pracować jednocześnie. Termostat w takim przypadku może regulować temperaturę w całym pomieszczeniu. Posiadając dwa agregaty i termostaty pozwalamy na niezależną pracę chłodziarki i zamrażalnika. Pozwala to na ich tymczasowe wyłączenie. Dwa termostaty przydają się, gdy chcemy ustawić oddzielną temperaturę dla chłodziarki i zamrażarki. To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Wiele lodówek ma tylko jeden agregat i dwa termostaty, ale uniemożliwia to wyłączenie czasowe zamrażarki. Pozwala jednak na regulowanie temperatury niezależnie od chłodziarki.

Istotnym parametrem jest poziom hałasu, który prowokuje lodówka. Wiele modeli generuje ogromny hałas przez długi czas. Średni poziom głośności lodówki to 38 dB, jeśli ten poziom przekracza 40 dB utrudnia normalne funkcjonowanie i sen. Ostatnią kwestią potrzebną do podjęcia decyzji jest cena lodówki. Najtańsze modele można znaleźć w cenie około 800-900 zł, które mają mała pojemność. Aby kupić lodówkę o większej przestrzeni, potrzebujemy budżet wynoszący około 1200-1300 zł. Na koszt lodówki wpływa wiele aspektów: pobór energii, rozstaw półek, poziom generowanego hałasu, pobór energii i posiadanie funkcji dodatkowych,

Jakie funkcje dodatkowe warto wziąć pod uwagę?

Istnieją modele oferujące rozwiązania antybakteryjne, które chronią przed rozwojem drobnoustrojów. Taka powłoka zawiera związki srebra, uniemożliwiające rozwój bakterii, pleśni czy grzybów. W opisie lodówki znajdziemy ją jako Silver Protection lub Silver Nano. Inną ciekawą funkcją jest samorozmrażanie, dzięki któremu lodówka wykonuje to samodzielnie. Wiele nowoczesnych lodówek posiada także system No Frost, czyli system uniemożliwiający tworzenie się szronu. Warto zwrócić uwagę także na komorę niskich temperatur, która pozwala na utrzymanie temperatury na niskim poziomie. Interesują funkcją jest także cyrkulacja powietrza, która chłodzi równomiernie sprzęt i spowalnia proces psucia się żywności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *