Jaka taryfa prądu dla firm jest najlepsza?

Jaka taryfa prądu dla firm jest najlepsza? Jeśli szukasz odpowiedniej taryfy dla swojego przedsiębiorstwa, na samym początku zapoznaj się ze wszystkimi taryfami, dedykowanymi małym, średnim lub dużym firmom.

  1. Co to jest taryfa energii elektrycznej?
  2. Rodzaje taryf energii elektrycznej dla firm

Aktualnie każdy zainteresowany ma do wyboru kilka taryf energii elektrycznej. Ta różnorodność sprawia, że klient jest w stanie zdecydować się na najlepszą i najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Zanim jednak odpowiemy, która taryfa prądu sprawdzi się przy małych, a która przy dużych firmach, przypomnijmy, czym właściwie jest taryfa energii elektrycznej.

Co to jest taryfa energii elektrycznej?

Taryfa energii elektrycznej to po prostu plan cenowy, według którego odbiorca płaci za zużycie prądu. Każda dostępna aktualnie taryfa informuje o tym, jaka jest wysokość stawki za 1 kWh o określonych godzinach w trakcie doby. To według tych stawek oraz innych, dodatkowych opłat, dostawca prądu wylicza wielkość Twojego rachunku za prąd.

Wszystkie ceny energii elektrycznej dla firm znajdziesz na stronie interesującego cię dystrybutora. Zapoznaj się z każdą ofertą, aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz odpowiednią taryfę dla swojego przedsiębiorstwa. Jeśli masz dodatkowe pytania lub problem z podjęciem decyzji, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Rodzaje taryf energii elektrycznej dla firm

Taryfy energii elektrycznej dzieli się na różne sposoby. Biorąc pod uwagę rodzaj sieci, do której dana firma jest podpięta, wyszczególnia się grupę taryfową A, B, C oraz G. Ta pierwsza obejmuje duże przedsiębiorstwa, kopalnie czy fabryki, gdzie odbiorca podpięty jest do sieci wysokiego napięcia. Grupa taryfowa B dotyczy średniego napięcia, czyli głównie średnich i niektóre duże firmy. Grupa taryfowa C natomiast oznacza sieć niskiego napięcia i dedykowana jest przede wszystkim małym firmom. „G” to grupa taryfowa przeznaczona dla gospodarstwa domowego.

Kolejnym czynnikiem, który dzieli taryfy na poszczególne grupy, jest moc umowna odbiorcy. Jeśli moc jest niższa niż 40 kW, zwykle wybiera się taryfę z „1” w nazwie – na przykład C11. Przy wyższej niż 40 kW natomiast zainteresowany powinien decydować się na taryfę, która ma pierwszą cyfrę „2” – na przykład C21.

Grupy taryfowe energii elektrycznej dzieli się również, biorąc pod uwagę liczbę stref czasowych oraz sposób podziału stref czasowych. W tym drugim przypadku wyszczególnia się taryfę szczytową i pozaszczytową („a” w nazwie – np. C12a), a także dzienną i nocną („b” w nazwie – na przykład C12b).

Dla małych firm często poleca się taryfę C11, czyli jednostrefową ze stałą ceną za prąd przez całą dobę. To świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, którzy korzystają z energii elektrycznej o różnych porach dnia i nocy.

Dwustrefowa taryfa C12 natomiast wybierana jest najczęściej przez nieco większe i średnie firmy. To rozwiązanie, które dzieli dobę na strefę tańszą oraz droższą. Jeśli w trakcie obowiązywania tańszej strefy zużywaj więcej – niż w innych godzinach – energii, taryfa dwustrefowa może być dla Ciebie świetną opcją, która pozwoli Ci zaoszczędzić nieco na prądzie.

Wspomniane wyżej taryfy dotyczą głównie firm, które zasilane są z sieci o umownej mocy mniejszej niż 40 kW. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest zasilane z sieci o mocy większej, sprawdź koniecznie taryfę C21 i C22.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *